Liepājā top tehnoloģiju koprades telpa; iespēja risināt inženierzinātņu speciālistu trūkumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Somijā šobrīd atrodas viena no Liepājas Zinātnes un izglītības inovāciju centra darbiniecēm, lai tur starptautiskas programmas „Fab Academy” laikā apgūtu prasmes darbā ar mūsdienīgām iekārtām, kas ļauj izstrādāt dažādus produktus. Tas būs jauns virziens, ko skolām un citiem interesentiem nākotnē piedāvās inovāciju centrs, kura paspārnē tiek veidota tehnoloģiju koprades telpa.

Liepājā top tehnoloģiju koprades telpa
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Zinātnes un izglītības inovāciju centra attīstība Liepājā notiek, pateicoties Norvēģijas finanšu instrumenta līdzfinansējumam un ar valsts un pašvaldības atbalstu; kopējās projekta izmaksas sasniedz gandrīz vienu miljonu eiro. Liepājā tiek attīstīta Dabas māja pie Liepājas ezera un inovāciju centrs, kas atrodas citā pilsētas vietā. Dabas mājā attīsta vides zinātnes apguvi, bet  inovāciju centrā tās ir mūsdienu tehnoloģijas.

„Te vairāk pievēršam uzmanību tehnoloģijām, programmēšanai, robotikai, STEM u.c., gan obligāto izglītības saturu papildinām, gan interešu izglītības programmas piedāvājam skolēniem, papildinām skolotāju zināšanas tehnoloģiju jomās,”  stāsta Zinātnes un inovāciju centra vadītāja Kristīne Pujāte.

Piesaistot finansējumu, plānots arī iegādāties dažādas iekārtas, kas ļaus spert jau nākamo soli. Tas būs jaunums Latvijā.

„Nākotnes plāns ar Norvēģijas finanšu instrumenta atbalstu ir attīstīt koprades telpu, kur būs dažādas tehnoloģijas, skolēni un skolotāji varēs attīstīt savas prasmes, strādājot ar šīm iekārtām,” norāda Kristīne Pujāte.

Savu artavu šajā procesā iegulda centra darbiniece, Latvijas Universitātes maģistrantūras izglītības un zinātnes programmas studente Kitija Kuduma.

Lai apgūtu mūsdienu tehnoloģiju iekārtas klātienē, centra darbiniece Kitija Kuduma devusies uz Somiju, kur viņa piedalās starptautiskā programmā „Fab Academy”.

„Programmas pirmsākumi ir meklējami ASV. Programma no lokāla studentu kursa ir pārtapusi starptautiskā kopienā, kuras principi tiek īstenoti vairāk nekā 60 starptautiskos mezglos,” stāsta Kuduma.

Tās divi būtiskākie stūrakmeņi ir cilvēkresursi un materiāli tehniskais aprīkojums.

„Tās vadmotīvs ir – kā pašam izgatavot gandrīz jebko. Tā ir intensīva piecu mēnešu programma, kurā ir ietverti 20 ar tehnoloģiju pasauli saistīti temati, tādi kā datorizētā projektēšana, dizaina izstrāde elektronikā, serveru, tīklu veidošana utt.,” skaidro Kuduma.

Kitija Kuduma stāsta, ka vērtība ir pati kopiena, cilvēki savā starpā sazinās no visas pasaules un nepieciešamības gadījumā konsultē. Kitija uzskata, ka šāds ieguldījums cilvēkresursos un tikai tad iegādājoties aprīkojumu koprades telpas īstenošanai, Liepājai ir pareizs lēmums.

„No šīs pieredzes es noteikti gribēšu pārvest mājās spēju dalīties, koplietot, publicēt savus radītos projektus. Tas, ko šī programma māca, ka jebkura dalībnieka radītajam projektam ar visiem tā oriģinālajiem dizaina, programmas koda failiem un citiem izejas failiem, ir jābūt pieejamiem, rediģējamiem un uzlabojamiem jebkuram pasaulē. Protams, pašam darba izstrādātājam nezaudējot tiesības tikt atzītam par darba autoru. Tāda skopošanās ar idejām un doma, ka kāds var kaut ko atņemt, tas neveicina inovācijas. Mums taču visiem patīk "Google" ierakstīt un saņemt atbildi. Lai kaut ko varētu ņemt, ir kaut kas jādod,” turpina Kuduma.

Zinātnes un izglītības inovāciju centra darbiniece saredz iespējas risināt tās problēmas, ar kurām jau šobrīd saskaras Latvijā.

„Manī ir pārliecība, ka ilgtermiņā, pieliekot lielas pūles, mēs tiksim galā ar ne visai priecējošām Ekonomikas ministrijas prognozēm par būtisko iztrūkumu pēc augstākās kvalifikācijas dabas zinātņu, inženierzinātņu speciālistiem. Pēc sešiem gadiem tiek prognozēts 14 000 liels šo speciālistu iztrūkums, tāpēc tieši šis laiks ir iespēju laiks," uzsver Kuduma.

Kitija Kuduma uzskata, ka šodienas skolēnam, studentam, pedagogam un citiem, kuri saskata šarmu tehnoloģiju radītajās iespējās, ir jāparāda ceļš un jāiedod universālas metodes. Liepājas tehnoloģijas koprades telpa jau drīzumā būs viena no šādām vietām Latvijā.

KONTEKSTS

Aktivitāte tiek īstenota “Inovāciju centra attīstība Liepājas pilsētā” ietvaros, ko finansē EEZ/N grantu programma “Pētniecība un izglītība”. Projekta kopējās izmaksas ir 986 049,00 eiro, no kurām 754 327,40 eiro ir Norvēģijas finanšu instrumenta līdzfinansējums, 133 116,60 eiro Latvijas valsts budžeta līdzfinansējums un 98 605,00 eiro Liepājas pilsētas pašvaldības līdzfinansējums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti