Dienas ziņas

Fermas vietā – "kreisais" bizness

Dienas ziņas

Godina Rēzeknes novada uzņēmējus

Observatorija lauku apvidū sāk sezonu

«Lielzeltiņu» observatorijā debesis vēro arī profesionāļi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Pirms vairākiem gadiem rīdzinieks Sergejs Kļimanskis savās lauku mājās Talsu novada Balgales pagastā izveidoja privātu zvaigžņu observatoriju. Nupat uzsākta jau novērojumu trešā sezona. Ja sākotnēji observatorija bija paredzēta astronomijas popularizēšanai, tagad par to interesējas arī profesionāļi.

Šogad sezona “Lielzeltiņu” observatorijā uzsākta ar vairākām informatīvām lekcijām. Klātesošajiem bija iespēja iepazīties ar pieredzes braucienu uz Kaukāzā esošo Zeļenčuku observatoriju, latviešu astronomu Frici Blumbahu un dzīvību Visumā. Lai gan dienas laikā skaidrās debesis nomainīja mākoņi, interesentiem bija iespēja novērot šauru Venēras sirpi. Tas nozīmē, ka šobrīd Venēra ir tik tuvu zemei, cik vien iespējams.

„Tagad nav pilnmēness, tas ir galvenais. Kad ir pilnmēness, faktiski vispār neko nevar novērot, tikai mēnesi. Tas ir ļoti spilgts, un visi pārējie debess ķermeņi pazūd,” skaidro “Lielzeltiņu” observatorijas īpašnieks Sergejs Kļimanskis.

Kā atzīst profesionāļi un astronomijas entuziasti, “Lielzeltiņu” observatorija ir piemērota vieta debess objektu novērošanai. Tas esot tāpēc, ka tā atrodas tālu no apdzīvotām vietām, novērojumiem netraucē mākslīgais apgaismojums. Tā kā tuvumā nav lielu koku un māju, tad pārredzamais horizonts arī ir ļoti plašs. Pēc neoficiāliem statistikas datiem esot izpētīts, ka Kurzemē esot vairāk skaidru dienu nekā Vidzemē.

„Ideāli! Klusums visapkārt, lauku mājas, un nav ne lidmašīnas, ne traktoru, ne dzelzceļu. Augšā ir tā brīvība, klusums un starpzvaigžņu telpa. Kādreiz, vērojot zvaigznes, to pašu Mēnesi, tajā teleskopā redz, kaut kas aizlido, izrādās, tā ir parasta zoss,” stāsta astronomijas entuziasts Edgars Karlsons.

Ja sākotnēji observatorija bija paredzēta astronomijas popularizēšanai, piedāvājot veikt novērojumus ģimenēm un astronomijas entuziastiem, tad nu par to ir ieinteresējušies arī profesionāļi.

Teleskopa diametrs ir 30 centimetri, un tas ir gana, lai veiktu zinātniskus novērojumus.

„Negribu teikt, ka šī ir pati labākā, bet es nezinu, vai kaut kur būtu labāka. Ir jau kaut kur citur tikpat labas vietas, bet labāku es iedomāties nevaru,” uzskata profesionāls astronoms Aivis Meijers.

“Lielzeltiņu” observatorijā debess novērojumiem ir pieejami trīs teleskopi, ar kuriem var izpētīt planētas, Sauli, miglājus, galaktikas un citus objektus, izņemot kvazārus. Tā kā novērojumiem ir pieejama liela terase, astronomijas entuziasti var izmantot arī paši savus teleskopus, lai vērotu debess objektus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti