Dienas ziņas

Pandu mazulim – gada jubileja

Dienas ziņas

Tukuma novada skolām nav nodrošināti siekalu testi

Covid-19 apstiprināts desmit kaķiem

Lauksaimniecības universitāte pētījumā atklāj vairākus ar Covid-19 saslimušus kaķus

Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) Veterinārmedicīnas fakultātes pētnieki, testējot gandrīz 300 kaķus mājsaimniecībās un patversmēs, atklājuši vairākus saslimšanas gadījumus ar Covid-19. Saņemtas ziņas arī par saslimšanu suņu vidū. Taču izplatība neesot liela, un pašlaik šķiet, ka vīruss pats dzīvnieku vidū neizplatās, to dzīvniekam nodod cilvēks. 

Testējot ņaudošos mājas mīluļus, pētnieki Covid-19 konstatējuši trim kaķiem un vēl septiņiem atraduši antivielas. Konstatētais vīruss ir tāds pats kā cilvēkiem. Pētījums sākotnēji veikts, jo pastāvējušas bažas, ka kaķu vidū vīruss varētu izplatīties tikpat aktīvi kā ūdeļu starpā.

"Kaķos ir tas pats vīruss, kas cirkulēja cilvēku populācijā. Kaķos tādu pandēmijas cienīgu cirkulāciju neizraisīja. Tie bija atsevišķi gadījumi, iespējams, tur būtu jāskatās individuālie kaķu ģenētiskie faktori," stāstīja LLU Veterinārmedicīnas fakultātes dekāns, profesors Kaspars Kovaļenko.

Testēti kaķi arī patversmēs. Tur uzliesmojumi netika atklāti, tāpēc pētnieki uzskata, ka vīrusu, vismaz pagaidām, cilvēks nodod kaķim un tālāk dzīvnieks to nenodod. Bet, ņemot vērā, ka vīruss mutē, ir iespējams, ka tā īpašības varētu mainīties.

"Tas arī nav izslēgts, un patiesībā tie pētījumi būtu jāturpina, lai mēs saprastu to epidemioloģiju dzīvniekos. Ja mēs tiešām gribētu saprast, kas notiek dzīvnieku populācijā, ne tikai kaķos, suņos. Mums būtu jātestē, piemēram, mājas cūkas," piebilda Koveļenko.

Profesors arī norādīja, ka šis pētījums noslēdzies jau februārī un tagad tiek publicēti tā rezultāti. Iespējams, ka Covid-19 vīrusa delta paveids, kas Latvijā tagad ir visizplatītākais, dzīvnieku vidū izplatās citādāk.

Kovaļenko arī sacīja, ka, lai gan statistika netiek apkopota, ir saņēmis ziņas arī par sešiem inficētiem suņiem. Pētnieks gan uzsvēra – kaķi un suņi infekciju pārdzīvo vieglāk un neviens gadījumus nav bijis letāls. Tas ir daudz bīstamāks lielajiem kaķveidīgajiem, kā lauvām un leopardiem. Tāpat īpaši strauji Covid-19 izplatās pērtiķu vidū. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt