Rīta Panorāma

Latvijā ierodas ASV karavīri un bruņutehnika

Rīta Panorāma

„Saule un mīla”- ieskaņas koncerts Valentīndienā

Latvijas zinātnieku atklājumi varētu palīdzēt ārstēt malāriju

Latvijas zinātnieku atklājumi varētu palīdzēt ārstēt malāriju

Puse pasaules iedzīvotāju dzīvo reģionos, kur tos apdraud malārija. Lai gan mūsu valsts ir tālu no šīm vietām, tieši Latvijā veiktie pētījumi nākotnē varētu kalpot par pamatu jaunu zāļu izstrādei pret šo slimību.

"Malārijas ārstēšanai ir zināms visai daudz zāļvielu. Bet malārijas izraisītāji plazmodiji, ko pārnēsā odi, pakāpeniski iegūst spēju pretoties zāļvielām. Ir zināmi tādi plazmodiji, kas spēj pretoties visām zināmajām zāļvielām. Tas rada nepieciešamību radīt jaunus preparātus," saka Organiskās sintēzes institūta Organisās sintēzes metodoloģijas grupas vadītājs Aigars Jirgensons.

Latvijas Organiskās sintēzes institūtā izveidota, gudriem vārdiem sakot, jauna pretmalārijas zāļvielu līdersavienojumu klase.

"Mūsu mērķis šajā projektā bija izmantot jaunu pieeju zāļvielu atklāšanā. To sauc par fragmentpieeju.

Šai pieejai mēs izmantojām jaunu metodi – kodolmagnētisko rezonansi –, kas spēj noteikt mijiedarbību starp mazām molekulām, dažādiem proteīniem, kas ir atbildīgi par slimību izraisošiem efektiem," skaidro Latvijas Organiskās sintēzes institūta zinātniskais asistents Mārtiņš Otikovs.

Lai nonāktu pie rezultāta, pēc tam laboratorijā bija jāpavada daudzi gadi.

"Tad, kad tika atrasta viela, kas bija aktīva, tā sākotnēji nebija pietiekami aktīva," norāda Latvijas Organiskās sintēzes institūta zinātniskā asistente Dace Rasiņa. "Ar molekulāro dizainu, modelēšanu tika izdomāts, kā to uztaisīt aktīvu. Ja tā sākumā bija maza molekula kā dūrīte, tad modelēšana parādīja, ka nepieciešams pievienot, piemēram, vēl vienu dūrīti šajā vietā, te vēl vienu savienojumu, proti, lielāku viņu apaudzēt," klāsta Rasiņa.

Pēc rūpīgiem pētījumiem tapusi zāļu viela, kas varētu kalpot par pamatu jaunu medikamentu izstrādei.

Nākamais posms būs klīniskie pētījumi, kuros jāpierāda, ka tā strādā ne tikai teorētiski, bet arī reālajā dzīvē. Pasaules pieredze rāda, ka tikai 7% gadījumu jaunatklātajai zāļvielai izdodas nonākt līdz aptieku plauktiem.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Tehnoloģijas un zinātne
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti