Rīta Panorāma

09.01 Laika zinas

Rīta Panorāma

Telefonintervija ar VUGD pārstāvi Intu Palkavnieci par dūmvadiem un dūmu detektoriem

Latvijas zinātnieki strādā pie revolucionārām zālēm epilepsijas un alcheimera slimniekiem

Latvijas zinātnieki strādā pie revolucionārām zālēm epilepsijas slimniekiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Latvijas Organiskās sintēzes institūtā (OSI), sadarbojoties mediķiem, farmakologiem un ķīmiķiem, izdevies izstrādāt jaunu savienojumu "E1R" atmiņas procesu uzlabošanai un epilepsijas ārstēšanai. Šis savienojums ir kaut kas līdz šim nebijis un unikāls visā pasaulē,  un tas ir izraisījis lielu interesi starptautiskā līmenī. 

Latvijas OSI un visai Latvijai tiešām ir, ar ko lepoties, jo tieši institūtā ir izstrādāta viela, kas nākotnē varētu būt medikamentos, kuri paredzēti epilepsijas slimnieku ārstēšanai.

Jaunizveidotās vielas nosaukums ir "E1R". Tas ir unikāls savienojums, kāda līdz šim pasaulē nav bijis.

"Vairāk nekā 10 gadus atpakaļ mēs strādājām pie viena projekta, kur pētījām savienojumu fenilpiracetāms. Pētījām dažādas optiskās struktūras – tas ir tāpat kā labā roka un kreisā. Tās ir vienādas, bet tomēr nav gluži vienādas. Ienāca galvā doma, kas notiktu, ja mēs šo formulu mazliet pamainītu. Ķīmiķi par to īsti priecīgi nebija, jo šajā gadījumā vairs nebija tikai divas dažādās struktūras, bet sanāca jau četras – uz augšu, uz leju un labais, kreisais," stāsta OSI Farmaceitiskās farmakoloģijas laboratorijas zinātniece Līga Zvejniece.

Pēc kāda laika sarežģītais savienojums tika sintezēts. Atklājās, ka tas ir ļoti aktīvs. "Izrādījās, kā šī viela ļoti labi uzlabo atmiņu. Mūsu viela ir interesanta arī starptautiskā līmenī tieši tādēļ, ka līdz tam tādas vielas neviens nebija atklājis," atzīst OSI Farmaceitiskās farmakoloģijas laboratorijas vadītāja Maija Dambrova.

Tapa skaidrs, ka jaunizgudroto vielu varētu izmantot Alcheimera slimības ārstēšanā. "Galu galā mēs atklājām, ka šis savienojums novērš arī krampjus, kas nozīmē, viņu varētu izmantot epilepsijas ārstēšanai," teica Zvejniece.

Vēl ejams tāls ceļš, līdz šī viela kā medikaments nonāks aptiekās. Vispirms jāveic klīniskie pētījumi ar cilvēkiem, kas izmaksā ļoti dārgi.

Pirmo reizi kopš Latvijas neatkarības atgūšanas OSI nolēmis pētījumu veikt saviem spēkiem, nevis jaunās vielas patentu uzticēt kādai lielai farmācijas kompānijai.

"Pēc tam, kad ir veikti pirmās fāzes klīniskie pētījumi, atrast partneri, kurš vēlas investēt tādā projektā vai vienkārši atpirkt to projektu par dažiem simtiem miljoniem eiro, tas jau ir daudz vienkāršāks uzdevums, nekā nākt ar vielu, kurai ir labas īpašības, bet neviens nezina, ko teiks cilvēks, kad viņu apēdīs," klāsta OSI Zinātniskās padomes priekšsēdētājs Ivars Kalviņš.

Ja klīniskajos pētījumos viss būs kārtībā, tad jaunais medikaments, kuru varēs izmantot epilepsijas slimnieku un nākotnē arī Alcheimera slimības ārstēšanai, aptiekās varētu parādīties ātrākais pēc pieciem gadiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti