Latvijas zinātnieki rada viedo asistentu, kas palīdzēs plaušu slimību ārstēšanā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Latvijas zinātnieki sākuši darbu pie unikālas ierīces izstrādes, kas palīdzēs ārstiem un medicīnas māsām kontrolēt pneimonijas, hroniskas obstruktīvas plaušu slimības (HOPS), Covid-19 pacientu elpošanas stāvokli, brīdinās, ja elpošana pasliktināsies, un ierosinās ārstēšanas korekciju, piemēram, palielinot skābekļa padevi.

Neinvazīvās ventilācijas iekārtām ir izšķiroša nozīme, ja cilvēkam ir elpošanas traucējumi. Vienlīdz svarīga ir spēja savlaicīgi noteikt izmaiņas elpošanas kvalitātē.

Diemžēl šobrīd pieejamās ventilācijas sistēmas nebrīdina medicīnas personālu vai pacienta tuviniekus mājas apstākļos par pacienta elpošanas pasliktināšanos.

Lai problēmu risinātu un radītu atbalsta ierīci pacientu elpošanas kvalitātes uzraudzīšanai, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS), Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) un SIA “Hipnos” klīnicisti, zinātnieki un eksperti apvienoja spēkus starpdisciplinārā projektā “Uz dziļās apmācības principiem balstītā klīniskā lēmuma pieņemšanas sistēma neinvazīvām ventilācijas iekārtām COVID-19 pacientu ārstēšanai.”

“Agrāk zinātne notika bēniņos un pagrabos – normālam cilvēkam tā nebija saprotama un pieejama. Tagad tā ir kļuvusi praktiska un strauji ienāk cilvēka ikdienā," skaidroja PSKUS Zinātniskā institūta Padomes loceklis, Latvijas Universitātes profesors Valdis Pīrāgs.

Izstrādātās ierīces prototips
Izstrādātās ierīces prototips

"Pandēmija ir radījusi daudz grūtību, bet vienlaikus arī pavērusi iespējas zinātnes progresam, zinātnieku, ārstu, sabiedrības ciešākai sadarbībai, turklāt risinot ne tikai Covid-19 problēmas, bet arī citus sen uzdotus jautājumus.”

“Ierīce, kuru šobrīd radām, ir akūta nepieciešamība jebkuram ārstam, medicīnas māsai un pacientam, kas saskaras ar nopietnu elpošanas traucējumu slimību, kā arī pacientu tuviniekiem," uzskata RTU asociētais profesors Dmitrijs Bļizņuks. "Ierīce mērīs cilvēka izelpas un ieelpas kvalitāti un palīdzēs savlaicīgi reaģēt uz elpošanas pasliktināšanos. Tas ir milzīgs lēciens ne tikai praktiskajā zinātnē, bet arī veselības aprūpē un pacientu dzīves kvalitātes un dzīvildzes nodrošināšanā.”

”Ir liels gods un patiess prieks piedalīties pētījumā ar mērķi radīt jaunu medicīnas tehnoloģiju, kas varētu palīdzēt daudziem tūkstošiem vai pat miljoniem cilvēku pasaulē," atzina arī SIA “Hipnos” vadītājs Artis Svaža. "Mūsu loma ir zinātnieku veikumu testēt un ieviest praksē, lai jau tuvākajā nākotnē to varētu komercializēt.

Ir patīkams satraukums, gaidot pirmos pētījuma dalībniekus un pirmos rezultātus.”

Šobrīd viedais asistents ir izstrādes stadijā. Šoruden notiks tā klīniskā validācija, sadarbojoties inženieriem, klīnicistiem, pulmonologiem, internistiem un citiem ekspertiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti