Rīta Panorāma

Intervija ar režisoru Māri Martinsonu un aktieri Aināru Ančevski

Rīta Panorāma

ES aicina uz diskusiju par bloka nākotni

Rada jaunus savienojumus medikamentu un Oled ekrānu ražošanai

Latvijas zinātnieki rada līdz šim pasaulē nebijušus savienojumus medikamentu un OLED ekrānu ražošanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) atklātas jaunas metodes, kas ļaus iegūt nebijušus jauna tipa purīnu savienojumus. Jaunos savienojumus varētu izmantot medikamentu ražošanā, kas palīdzētu cīnīties ar vēzi un dažādiem lipīgiem vīrusiem, kā arī no šiem savienojumiem varētu veidot OLED ekrānus.

"Purīni ir dabasvielas. Īstenībā mūsos visos ir pilns ar purīniem. Tie ir "būvķieģeļi" mūsu nukleīnskābēm. Kofeīns, ko mēs ikdienā lietojam, arī ir purīns. Ir daudz un dažādi dabas produkti," sacīja RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes dekāns Māris Turks.

Līdz šim purīna klases savienojumi pasaulē ķīmiķiem bijuši labi zināmi kā nozīmīgi ārstniecības preparāti. Latvijā izstrādātas jaunas metodes, kā, vienkārši sakot, purīnu var modificēt, tādējādi uzlabojot tā īpašības.

"Mēs izmantojam jaunas pieejas, lai modificētu purīna atvasinājumus vietās, kur iepriekš bija grūti modificēt vai ar grūtākiem paņēmieniem. Izstrādājot jaunās metodes, mēs varam viņus pielietot citu savienojumu sintēzē," skaidroja RTU Organiskās ķīmijas tehnoloģijas institūta zinātniece Irina Novosjolova.

"Mēs esam izstrādājuši jaunas metodes un ieguvuši jauna tipa savienojumus, kādus līdz šim nav bijis iespējams sintezēt, jo tādu metožu nav bijis. Ir vesela rinda ķīmisko grupu, ko mēs esam iemācījušies pielikt pie purīna pamata struktūras tā, kā līdz šim to neviens nav spējis izdarīt," uzsvēra Māris Turks.

Ar šīm jaunajām vielām līdz šim pasaulē neviens nav saskāries, tāpēc tagad jāveic testi, cik tās ir noderīgas un kur tās varētu pielietot. 

Ir gana liela cerība, ka jaunajiem savienojumiem varētu būt liels potenciāls medikamentu ražošanā, kas palīdzētu cīnīties ar vēzi un dažādiem lipīgiem vīrusiem.

"Papildus tam mums ir izdevies iegūt savienojumus, kuri spīd. Kuri izspīdina gaismu, ja tiem pievieno strāvu vai viņus apstaro," teica Māris Turks.

Tādā veidā jaunos savienojumus varētu izmantot ne vien medikamentu ražošanā, bet arī gaismas diodēs. Pastāv iespēja, ka šis Latvijā veiktais atklājums nākotnē tiks izmantots efektīvāku un lētāku OLED (angliski: organic light-emitting diode) ekrānu ražošanā. Tie būs lokāmi un caurspīdīgi ekrāni, kas pēc vairākiem gadiem būs mūsu ikdiena.

Šis atklājums saņēmis Latvijas Zinātņu akadēmijas atzinību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti