Rīta Panorāma

Lietuvā pagarina Covid-19 dēļ noteikto karantīnas režīmu

Rīta Panorāma

Spānijā aizvākta pēdējā publiskā Franko statuja

Izstrādā inovatīvas metodes attēlu kvalitātes uzlabošanai

Latvijas zinātnieki pētī, kā uzlabot attēlu kvalitāti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Uzņemot attēlus vai filmējot video nepietiekamā apgaismojumā, ļoti labi varam redzēt, cik ļoti šādos brīžos samazinās bildes kvalitāte. Latvijas Universitātes (LU) Cietvielu fizikas institūtā tiek strādāts pie inovatīvām metodēm attēlu kvalitātes uzlabošanā. Tuvākajos gados Latvijā izstrādātās metodes jau tiks pielietotas teleskopos visā pasaulē, un šie pētījumu pērn guvuši Latvijas Zinātņu akadēmijas atzinību. 

LU Cietvielu fizikas institūtā vairāku zinātnieku grupa nodarbojas ar attēla kvalitātes uzlabošanas pētījumiem. 

Institūta vadošais pētnieks Varis Karitāns norādīja: “Ar attēla kvalitātes problēmām mēs saskaramies daudzās un dažādās dzīves jomās. Arī zinātnes jomās, piemēram, astronomijā, kur attēla kvalitāti bojā viļņaina atmosfēra. Bioloģijā attēla kvalitāti bojā izkliedējoši audi. Arī laika apstākļi kādreiz traucē saskatīt to, kas ir horizonta tuvumā.”

Šobrīd pasaulē ir tehnoloģijas, kas ļauj krietni uzlabot attēlu kvalitāti, bet tās ir salīdzinoši dārgas vai darbojas pārāk lēni. Cietvielu fizikas institūtā tiek strādāts pie inovatīvas pieejas, izmantojot adaptīvās optikas tehnoloģijas, tās apvienojot ar matemātiskām metodēm, kas tādā veidā ātri novērš kropļojumus attēlā.
 
“Gaisma, ejot cauri lietus slānim, izkliedējas, rodas dažāda gaismas modulācija, ja mēs šo modulāciju izmērām, mēs varam šos kropļojumus kompensēt un, protams, saskatīt objektus skaidrāk,” skaidroja Karitāns. 

Savukārt pētnieks Sergejs Fomins atzīmēja: “Adaptīvajā optikā, lai koriģētu turbulences, izmanto deformējamus spoguļus. Pēc savas būtības tas ir viedais spogulis, kura virsmu var kontrolēt, elektroniski vadīt. Laikā šis spogulis spēj mainīt savu formu un tādā veidā panākt turbulences korekciju jeb vienkāršiem vārdiem – uzlabot attēlu.”

Rezultātā izdevies izstrādāt jaunas optiskas un matemātikas metodes attēlu kvalitātes uzlabošanai. Tās strādā, arī izmantojot salīdzinoši vienkāršas un lētas kameras. Mērķis ir šo visu komercializēt. Ir jau atrasti sadarbības partneri ārzemēs, kas būs gatavi uzsākt ražošanu. 

“Pašlaik strādājam pie diviem risinājumiem. Viens ir domāts vidēja izmēra observatorijām, lai uzlabotu attēlu kvalitāti. Otrs ir nedaudz vienkāršāks risinājums, kas paredzēts astronomiem amatieriem,” atklāja Fomins.

Atliks pieslēgt jauno sistēmu esošajiem teleskopiem un viss notiks, norādīja pētnieki. Nākotnē šo metodi varēs izmantot, arī pētot objektus zem cilvēka ādas vai, piemēram, militārās sfēras kamerās, ļaujot iegūt kvalitatīvus attēlus arī lietainā laikā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti