Rīta Panorāma

Diskusija par veselīgu miegu

Rīta Panorāma

Intervija ar Lieni Dambiņu,Bērnu slimnīcas fonda priekšsēdētāju.

LLU zinātnieki pēta kā uzlabot bišu dzīvi.

Latvijas zinātnieki pēta jauno tehnoloģiju izmantošanu biškopībā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Tas ir tikai laika jautājums, līdz daudzas modernās tehnoloģijas ienāks arī tik senā nozarē kā biškopība. Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) speciālisti pēta, kā uzlabot bišu dzīvi un kā šim procesam talkā var nākt dažādi sensori, datori un pat speciālas ziemas mājas.

Latvijas Lauksaimniecības universitāte uzbūvējusi lielo bišu māju. Viens no šī projekta dalībniekiem ir LLU Informācijas tehnoloģiju fakultātes vadošais pētnieks Aleksejs Zacepins, kuram pirms tam ar biškopību nav bijusi nekāda saistība. “Ir arī alerģija īstenībā uz bišu kodumiem. Tagad sen nav pārbaudīts, bet negribu mēģināt. Medus man garšo,” saka Zacepins.

Neskatoties uz to, Aleksejs aktīvi iesaistījies pētījumos, kas veltīti bišu dzīves uzlabošanai: “Šī ēka ir domāta bišu ziemošanai. Klasiski bites ziemā dzīvo āra stropos, bet Latvijas apstākļi pa ziemu ir mainīgi. Bitēm ļoti nepatīk straujas temperatūras svārstības no mīnusiem uz plusiem. Tad viņas tērē ļoti daudz barības un zaudē savus resursus.”

Ziemā stropi tiek ievietoti šādā ēkā, kur tiek uzturēta konstanta +3 grādu temperatūra. Pētījumi rāda, ka šādā veidā bites apēd par 3 kilogramiem mazāk barības vielu, salīdzinot ar tām, kas tiek turētas ārā. Tāpat gandrīz līdz minimumam šādā veidā tiek samazināta iespēja, ka bišu saimes ziemā iet bojā.

Vēl viens pētījums, ko šobrīd veic universitātes speciālisti, saistīts ar terminu “precīzā biškopība”. “Primitīvi runājot, mēs paņemam termometru. Tas ir ļoti maziņš. Ieliekam to stropā, savienojam vienā sistēmā ar vadiem vai ar bezvadu tehnoloģijām. Dati tiek piegādāti datu bāzē, kur tie tiek saglabāti, un biškopis reāli redz tīmekļa sistēmu ar visiem grafikiem, kā mainās temperatūra vai svars.

Ir atsevišķi indikatori, kas pasaka, vai ir kāda problēma un steidzīgi jābrauc pie bitēm, vai arī var mierīgi sēdēt un darīt citas lietas,” skaidro Zacepins.

Šādā veidā biteniekiem, neiejaucoties bišu dzīvē, iespējams ērti pārbaudīt, kas tad īsti notiek dravā: vai bites ir modušās, vai varbūt jau notiek spietošanas periods, vai ir sācies nektāra ienesums un citas lietas.

“Tagad mēs sadarbībā ar Vācijas, Etiopijas un Indonēzijas partneriem mēģinām precīzo biškopību ieviest trešās pasaules valstīs,” atklāj LLU Informācijas tehnoloģiju fakultātes vadošais pētnieks Vitālijs Komašilovs.

Universitātes pētnieki arī strādā pie tā, lai šādas iekārtas izmaksātu iespējami mazāk lētāk un biškopjiem būtu ekonomiski pamatoti tās ieviest praksē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti