Rīta Panorāma

Skype intervija ar režisoru Uldi Cipstu, kas patlaban strādā Minskā

Rīta Panorāma

Intervija ar Mārtiņu Lazdovski par Ķekavas apvedceļa būvniecību pēc PPP principa

Latvijas zinātnieki palīdz ledus trases braucējiem

Latvijas zinātnieki ledus trases sportistiem palīdz gūt labākus rezultātus

Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) pirms sešiem gadiem radās ideja pētīt, kā objekti slīd pa ledu. Toreizējam bakalaura studentam Jānim Lungevičam pat prātā nenāca doma, ka vēlāk tas novedīs pie sadarbības ar kamaniņbaucējiem, bobslejistiem un skeletonistiem.

Tagad Lungevičs strādā un apmāca jaunos studentus pusmiljonu eiro vērtā laboratorijā, kas aprīkota ar modernākajām mērierīcēm pasaulē. Tas ir stāsts par precizitāti, dimensijām, rādiusiem, kvalitātes kontroli un to, lai viss būtu perfektā kārtībā.

Pētnieks skaidro – lai varētu savienot tehnikas detaļas ir ļoti būtiski zināt precīzas koordinātas, kur atrodas katrs urbums un vai plaknes ir precīzos leņķos attiecībā viena pret otru: “Dažādi diametri, paralelitātes, perpendikularitātes,  virsmas kvalitāte ir svarīga, lai viss šis detaļu kopums pildītu savu funkciju kvalitatīvi. Neviens negrib nopirkt automašīnu, kas grabēs pirmajā dienā. Lai tas nenotiktu, visam ir jābūt precīzam, akurātam”

Milimetru precizitāte ir svarīga ne vien dažādu produktu ražošanā, sākot no automašīnām līdz stikla pudelēm, bet arī sportā.

“Būsim reāli, visa Eiropas lejasdaļa – Vācija, Austrija, Šveica – diezgan pamatīgi investē šādos pētījumos. Ja mēs to nedarīsim, tas pilnīgi sabradās mūsu sportistus agrāk vai vēlāk. Tagad cenšamies tādiem maziem solīšiem skriet pakaļ Vācijai, lai nav tā, ka viņi zina visu, un mēs nezinām neko,” skaidro pētnieks.

Kopā ar sportistiem Lungevičs strādā pie labāku slieču izveides un kontrolē to, kādā stāvoklī ir esošās. 

Pētnieks stāsta, ka sākumā sportisti pret šādu sadarbību bija ļoti piesardzīgi:

“Dukuru ģimene vairāk kā dekādi veltījusi savām izpētēm un viņiem nebija viegli atvērties uzreiz nosacīti svešiniekiem un stāstīt savu pieredzi, iekšējo informāciju, bet laika gaitā esam pierādījuši, ka esam uzticami sadarbības partneri.”

Skeletonā milzīga nozīme ir precizitātei. Milimetru nobīde no normas un sportists var saņemt diskvalifikāciju. “Skeletona sliecēm mēs paskatāmies to ģeometriju. Šeit ir izliekumi un pozīcijas stiprinājumu vietām. Arī grope, kas ir stūres daļā, ir jākontrolē, jāskatās vai tur viss ir paralēli,” skaidro Lungevičs.

Slieču ģeometrija ir viena lieta, otra lieta ir virsmas apstrāde. Kā slieces pulēt vai nepulēt, ar kādu smilšpapīru to darīt, kāda ir slieču cietība - tas viss šeit tiek analizēts. Tie ir ilgstoši pētījumi, kas sacensībās pēc tam rezultējas ar iegūtām simtdaļām un tūkstošdaļām. Katram mazajam solītim laboratorijā pēc tam milzīga nozīme trasē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Tehnoloģijas un zinātne
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti