Panorāma

Maskavā līdz šim augstākais no Covid-19 mirušo skaits

Panorāma

Atklāj Latvijā lielākās burāšanas sacensības

Latvijas zinātnieki izstrādā jaunas zāles pret malāriju

Latvijas zinātnieki izstrādā jaunas paaudzes zāles pret malāriju 

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Dažs labs jāņubērns pēc svinēšanas zaļumos pamostas, pamatīgi odu sakosts. Par laimi, Latvijas odi nav tik bīstami kā tropu un subtropu reģionos, kur tie pārnēsā malārijas plazmodiju. Odam iedzeļot, parazīts nokļūst organismā, un cilvēks sasirgst ar malāriju. Tās ārstēšanai ir pieejami medikamenti, taču parazīti ar laiku kļūst imūni pret zālēm. Jaunu risinājumu, kā tikt galā ar šo nāvējošo slimību, atraduši Latvijas zinātnieki. 

Latvijas Organiskās sintēzes institūta zinātnieki atklājuši jaunu organisko savienojumu, kas spēj apturēt malārijas parazīta attīstību organismā.

Pētījums publicēts prestižā starptautiskā žurnālā un piesaistījis zinātnes aprindu uzmanību.

"Pirmo reizi uzskatāmi parādījām, ka, iedarbojoties uz parazītu, var tiešām bloķēt parazīta izkļūšanu no sarkanajām asins šūnām," ar atrasto risinājumu iepazīstina Organiskās sintēzes institūta direktora vietnieks Aigars Jirgensons. "Līdz ar to tas apstādina parazīta dzīves ciklu. Zinātniskā valodā – validēts jauns zāļu vielu mērķis, un uz šīs bāzes ir iespējams izstrādāt jaunas paaudzes pretmalārijas līdzekļus. Tas zināmā mērā ir tāds fundamentāls atklājums, bet ar praktisku lielu potenciālu nākotnē jaunu zāļu vielu izstrādē."

Puse pasaules iedzīvotāju ir pakļauti riskam inficēties ar malāriju.

Katru gadu ar malāriju saslimst vairāk nekā 20 miljoni cilvēku, apmēram pusmiljons mirst.

Latvijā klimats nav tāds, lai malārijas parazīts izdzīvotu odos. Latvijā ik gadu reģistrē vairākus saslimšanas gadījumus ar malāriju, kas saķerta, ceļojot pa eksotiskām zemēm.

"Parazīts ir ieguvis spēju pretoties daudzām zāļu vielām, to sauc par rezistenci. Tā rezistence izplatās," pastāstīja Jirgensons. "Aizvien vairāk un vairāk zāļu vielas paliek neefektīvas pret malāriju. Līdz ar to nepieciešams strādāt pie jaunas zāļu vielas izveides, kas darbojas uz jauniem mehānismiem malārijas parazītā."

Pētījumi rit sadarbībā ar Lielbritānijas Frānsisa Krika institūta zinātniekiem. 

"Tās ir sarkanās asins šūnas. Te ir zaļas iezīmētas, lai var redzēt mikroskopā," ar palielinājumā redzamu ainu iepazīstina Jirgensons. "Viņas ir inficētas ar malārijas parazītu.. tie mazie bumbulīši, parazīti, nāk ārā. Notiek izkļuve no sarkanajām asins šūnām, un parazīts inficē nākošās asins šūnas. Tas izsauc smagos malārijas simptomus. Drudzis, augsta temperatūra. Ja pieliekam mūsu sintezēto vielu, šeit parazīts vairojas iekšā, bet tā izkļuve praktiski nenotiek. Mazs daudzums izkļūst ārā, parazīta dzīves cikls ir nobloķēts."

Pie malārijas projektiem Organiskās sintēzes institūtā strādā apmēram desmit gadu, un tas sāk dot rezultātus.

"Tās ir emocijas, kuru dēļ mēs te  visi zinātnē strādājam," uzsvēra Jirgensons. "Tas ir ilggadīgs darbs, kur tu redzi to soli, lai izzinātu globālos izaicinājumus. Emocijas..  tas ir tāpat kā iesist futbolā golu, mēs tikai varbūt halātu neraujam nost tajā brīdī."

Profesora Jirgensona vadībā izstrādā arī jauno organisko savienojumu struktūru. Pirms iegūst potenciālās zāļu vielas, tās vispirms dizainē.

"Līdzīgi kā jebkuru objektu, vai tas būtu automašīna vai apģērbs, vispirms izveido modeli, un tikai tad viņu iegūs ar organiskajiem savienojumiem," paskaidroja profesors. "Hipotētiski to, kādai ir jāizskatās zāļu vielai, mēs radām, izmantojot datormodelēšanu. Datorā tiek zāļu vielas mērķis ielasīts un tiek pētīts, kā potenciālā zāļu viela mijiedarbojas. Balstoties uz to, mēs dizainējam zāļu vielas trīsdimensiju struktūru, grupu novietojumus molekulā. Pēc tam tā molekula tiek konstruēta laboratorijā sintēzes ceļā.

Datormodelēšana tagad ir kļuvusi par neatņemamu zāļu vielu izgudrošanas sastāvdaļu."

Līdz šim atklātas vairākas vielas, kurām ir liels potenciāls nākotnē kļūt par jauniem pretmalārijas medikamentiem. Viena organisko savienojumu klase attīstīta tik tālu, ka pašlaik tiek veikti pirmsklīniskie pētījumi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti