Sadaļas Sadaļas

Rīta Panorāma

Grupa «Pirmais Kurss» izdod singlu «Izbrauciens»

Rīta Panorāma

Vācijā notiek «klusie vīrusa» karnevāli

Izstrādā jaunas metodes biodegvielas ražošanai

Latvijas zinātnieki izstrādā jaunas metodes biodegvielas ražošanai

Zinātnieki Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) strādā pie jaunām biodegvielu sintēzes metodēm, kas varētu pavērt iespēju šādas degvielas ražošanai Latvijā, atklāja RTU Lietišķās ķīmijas institūta direktors Valdis Kampars.

Ņemot vērā globālo sasilšanu un klimata pārmaiņas, arvien vairāk pasaulē tiek domāts, kā atteikties no dīzeļdegvielas un benzīna izmantošanas transportlīdzekļu darbināšanā.

Ir  divi risinājumi – braukt ar elektroauto, kurus šobrīd ne visi var atļauties, vai attīstīt biodegvielu ražošanu, kuras pamatā ir atjaunojamu resursu izmantošana.

Šobrīd daudzviet pasaulē šādas biodegvielas izveidei tiek izmantota augu eļļa, taču, kā norādīja Kampars, pastāv uzskats, ka nevar ražot daudz degvielas no pārtikai nepieciešamām izejvielām: “Tās ir pakāpeniski jāaizvieto ar tādām izejvielām, kas pārtikā nav izmantojamas.”

RTU Lietišķās ķīmijas institūtā tiek strādāts pie metodēm, kas nākotnē varētu palīdzēs ražot dažādas biodegvielas no citiem materiāliem.

Otrs virziens saistās ar lignocelulozes izmantošanu. Mēs veidojam jaunus katalizatorus.”

Būtība ir tāda, ka jebkuru oglekli saturošu izejvielu, piemēram, atkritumus, koksnes materiālus vai lauksaimniecības salmus, var gazificēt un iegūt oglekļa oksīdu. Oglekļa oksīds kopā ar ūdeņradi ir izejviela, lai sintezētu absolūti visas degvielas.

Daļa no pētījumiem jaunu biodegvielu sintēzes metožu izstrādē notikusi kopā ar kādu Latvijas ražotāju. Pētījumos tiek domāts par to, lai nākotnē šādas degvielas ražošanas procesu būtu iespējams īstenot uz vietas Latvijā.

“Mēs strādājam tajā līmenī, kādā strādā visā pasaulē zinātnē. Izstrādā jaunas metodes, jaunus principus, publicē jeb dara zināmus visiem sava darba rezultātus,” norādīja Kampars.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt