Rīta Panorāma

Intervija ar Tāli Linkaitu

Rīta Panorāma

Intervija ar Danu Bjorku, Alekseju Korginu un Ivanu Streļcovu

Latvijas zinātnieki izstrādā jauna veida baterijas

Latvijas zinātnieki izstrādā jauna veida baterijas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Jauna veida baterijas, kas ir daudz efektīvākas par pašreiz veikalā nopērkamajām, bet tajā pašā laikā nesadārdzina to ražošanas izmaksas. Tas nākotnē varētu ļaut ilgāk darboties mūsu telefoniem un ar elektroauto veikt lielākus attālumus. Metode, kā izveidot šādas jauna veida baterijas, pētnieka Roberta Eglīša vadībā ir izstrādāta Latvijā, Cietvielu fizikas institūtā. Šis ir viens no aizvadītā gada nozīmīgākajiem sasniegumiem Latvijas zinātnē.

"Šogad Nobela prēmiju ķīmijā ieguva Džons Gudenovs no ASV par litija jona baterija atklāšanu. Baterijas, ko viņš savulaik atklāja un ko šobrīd var nopirkt tirgū, ir 4 voltu baterijas. Baterijas ir 250 miljardu dolāru liels tirgus gadā. Tās ir visur, pulksteņos, klēpjdatoros, elektromobiļos," stāsta Eglītis.

Roberts Eglītis Latvijas universitātes Cietvielu fizikas institūtā radījis jauna tipa baterijas, kas būs jaudīgākas par pašreiz tirgū esošajām. Zinātniekam tas prasījis 20 gadu darbu, no kuriem liela daļa laika pavadīts, strādājot kopā ar citiem pētniekiem universitātēs Singapūrā, ASV, Ķīnā un Vācijā.  

"Mēs pirmie pasaulē paredzējām iespēju izveidot jaunu 5 voltu bateriju,

kura dos vairāk enerģijas un atļaus elektromobiļiem braukt 100 kilometrus tālāk, telefoniem darboties ilgāk, izmantojot jaunu 5 voltu katoda materiālu – Li2CoMn3O8. Mūsu jaunā materiāla ekonomiskais efekts ir milzīgs. Mēs piedāvājam pasaulei pāriet no 4 voltu baterijas uz 5 voltu bateriju. Tas ir milzīgs enerģijas ieguvums, tas ir milzīgs ekonomiskais efekts," stāstīja Eglītis.

Mūsu zinātnieki ir pierādījuši teorētiski, ka šādas baterijas tiešām ir iespējams izveidot un ka tās dod līdz pat 20% vairāk enerģijas, nesadārdzinot ražošanas izmaksas. Par šo pētījumu ir bijušais vairākas publikācijas ļoti respektablos zinātnes žurnālos. 

"Tādi izcili teorētiskie darbi ir ļoti svarīgi, lai mēs varētu iesākt jaunus projektus un tālāk pāriet no teorijas pie tehnoloģijas, lai izgatavotu materiālus un tālāk viņus testētu. Es ceru, ka nākotnē šādu bateriju izdosies izveidot praktiski un tā kļūs par industriāli ražojamu bateriju, un tā dos milzīgu ieguldījumu cilvēces attīstībā," sacīja Latvijas Zinātņu akadēmijas akadēmiķis Juris Purāns.

"Produkta ieviešana parasti prasa 5-10 gadus. "Tesla" ir slepena laboratorija Amerikā, es pieļauju, ka viņi jau izmanto mūsu jauno materiālu savā slepenajā laboratorijā," sacīja Eglītis.

Vienlaikus Roberts Eglītis kopā ar kolēģiem Cietvielu fizikas institūtā izstrādājuši metodi, kas nākotnē ļaus ražot arī efektīvākas saules baterijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti