Latvijas zinātnieki atraduši pielietojumu bērzu tāsīm

Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūta zinātnieki atraduši pielietojumu bērzu tāsīm. Izrādās, tās var kalpot ne tikai kā labs kurināmais, bet arī kā lielisks būvmateriāls. Turklāt bērzu tāsis satur ļoti noderīgas vielas kosmētikas un medikamentu ražošanai.

Pētījumi aizsākās jau pirms septiņiem gadiem. Tas viss ir rezultējies ar diviem patentiem – pirmais ir saistvielas izstrāde no bērzu tāsīm.

"Līdz šim kokskaidu plāksnēs izmanto sintētiskas saistvielas, no kurām izdalās kaitīgas vielas, piemēram, formaldehīds. Tas ir atbildīgs par slimo būvju sindromu – ir uzcelta jauna māja un cilvēki tajā ievieto jaunas mēbeles, apdares materiālus un pēc tam pirmo gadu slimo ar plaušu slimībām," skaidro Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūta vadošais pētnieks Jānis Rižikovs.

Institūtā izdevies radīt ekoloģiskas skaidu plāksnes, kas tiek stiprinātas kopā ar dabiskām saistvielām, kas iegūtas no bērza tāsīm.

Šobrīd tiek pētīts, cik izmaksātu šādu plātņu rūpnieciska ražošana. Turklāt  mehāniskās īpašības jaunajām plāksnēm ir labākas, tās ir arī  mitrumizturīgākas.

Savukārt otrs patents saistīts ar ekstraktvielu iegūšanu.

"Man aiz muguras var redzēt iekārtu, ka nodrošina ekstrakta ietvaicēšanu. Ekstrakts ir spirta izvilkums no tāsīm. Mēs tāsis, līdzīgi kā no rīta katru dienu uzvārām tēju vai kafiju, aplejot ar ūdeni, šajā gadījumā mēs aplejam tāsis ar spirtu un dabūjam ekstraktu ārā. Bērza tāss satur ļoti daudz ekstraktvielu.

Tās ir unikālas, jo tik liels ekstraktvielu daudzums nav nevienā dabas produktā," stāsta Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūta pētnieks Aigars Pāže.

Pētnieki atzīst, ka nodarbojas ar ļoti perspektīvu lietu, kas nākotnē varētu nest peļņu no augstas pievienotas vērtības produktiem un attīstīt Latvijas tautsaimniecību.

"Šīs ir ērza tāss ekstraktvielas - bēšīgs pulverītis, ko var pievienot kosmētikas preperātiem, jo tas darbojas kā emulgators, konservants, kā arī var izmantot pārtikas bagātinātājiem, kas uzlabo organisma veselību un iekšējo orgānu darbību, piemēram, atjauno aknu šūnas, to var izmantot C hepatīta profilaksei," teica Rižikovs.

Pētījumi liecina, ka ekstraktvielas arī pazemina holesterīna līmeni asinīs, tām piemīt ādu reģenerējošas īpašības, kas varētu lieti noderēt apdegumu ārstēšanai, proti, ekstrakts palīdzēs ātrāk atjaunot ādas šūnas.

Pētījumi Latvijas Valsts koksnes  ķīmijas institūtā veikti sadarbībā ar AS "Latvijas finieris". Tas ir rādītājs, ka nākotnē iegūtās zināšanas varētu tikt komercializētas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Tehnoloģijas un zinātne
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti