Latvijas zinātnieces strādā pie perspektīvas ekoloģiskās līmes izveides uz sapropeļa bāzes

Jaunās zinātnieces Vaira Obuka, Karina Stankeviča un Zane Vincēviča-Gaile piesaistījušas starptautisku uzmanību ar līmi "SaproGlue", kas iegūta uz sapropeļa bāzes, vēsta Latvijas Universitāte (LU). Zinātnieču komanda ar ideju par sapropeļa līmes ražošanu guvušas starptautisku atzinību inovācijas platformā “Launch Nordic”, kļūstot par vienu no 10 visaugstāk novērtētajām idejām. 

Idejas pamatā ir videi draudzīgas līmvielas izstrāde no organiskajiem ezera nogulumiem – sapropeļa. Videi draudzīga līmviela kompozītmateriālu izstrādē ir dabiska saistviela, kurai piemīt augsta spēja salīmēt un noturēt veidojuma formu. Tā ir ekoloģiska alternatīva tirgū pieejamām neorganiskām un videi kaitīgām līmēm. 

Ideju par sapropeļa izmantošanu videi draudzīgu materiālu izveidē Vaira Obuka uzsāka attīstīt studiju laikā bakalaura programmā. Pētījumi turpinājās, arī izstrādājot maģistra darbu, un tieši tas kļuva par pamatu "SaproGlue" kā inovatīva produkta izveidei.

“Sapropeļa resursi Latvijā ir pieejami lielos apjomos, un ir svarīgi rast praktisku pielietojumu sapropeļa izmantošanai. Viena no mūsdienu vides problēmām ir ezeru aizaugšana jeb eitrofikācija, kas samazina skābekļa koncentrāciju, izraisot zivju smakšanu. Lai veicinātu ilgtspējīgu ezeru apsaimniekošanu, ir nepieciešams sapropeli no tiem izsmelt, tādējādi mazinot ūdenstilpņu aizaugšanu,” uzsver Vaira Obuka.

Arī tirgus izpēte liecina, ka lielākā daļa dažādās nozarēs izmantojamo līmju satur toksiskas vielas, piemēram, formaldehīdu, tāpēc videi un cilvēkam draudzīgas līmes ieguve ir perspektīvs izaicinājums.

Videi draudzīgas līmvielas izstrādes ideja ir atbalstīta Zaļo tehnoloģiju inkubatora Biznesa ideju pirmsinkubācijas atbalsta fondā. Ar "SaproGlue" ideju komanda piedalījās gan “Climate Launchpad 2015” Latvijas finālā, gan “Launch Nordic”.

Konkursā tika saņemti 100 pieteikumi no 35 valstīm un LU zinātnieču komanda bija vienīgā no Baltijas valstīm. Vaira Obuka un Karina Stankeviča ir LU vides zinātnes doktorantūras studentes, savukārt Zane Vincēviča-Gaile ir ķīmijas doktore, kas darbojas LU Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes profesora Māra Kļaviņa vadībā.

“Launch Nordic” ir starptautiska inovācijas platforma, kura palīdz risināt ilgtspējīgas attīstības problēmas. Starp tās dibinātājiem ir "Nike", "NASA", ASV Starptautiskās attīstības aģentūra un ASV Valsts departaments. Tā izsludināja konkursu, aicinot iesniegt idejas un jau esošus risinājumus, kā, izmantojot jauna veida izejmateriālus vai jaunā veidā izmantojot jau esošas izejvielas, ievērojami palielināt ilgtspējīgu ražošanu, un atkārtotu resursu izmantošanu. 10 labāko ideju autorus noteica starptautiska žūrija, un viņi piedalījās pasākumā “Launch Nordic Forum”, kas notika 4. un 5. novembrī Malmē, Zviedrijā. Foruma laikā ideju autoriem tika nodrošinātas apmācības, konsultācijas un tīklošanās ar jomas ekspertiem un investoriem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Tehnoloģijas un zinātne
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt