Latvijas uzņēmums rada virtuālo simulatoru mediķu trenēšanai palīdzēt cilvēkam ar smagām traumām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Latvijas uzņēmums “Exonicus” ir izstrādājis traumu simulatoru, kur virtuālajā vidē neatliekamās medicīniskās palīdzības mediķi var trenēties palīdzēt cilvēkam ar smagām traumām. Pašlaik šo tehnoloģiju izmanto Rīgas Stradiņu universitātes ārsti, kā arī amerikāņu militārie mediķi. Produkts gan vēl ir jāpēta un jāuzlabo. Uzņēmums pērn saņēma Aizsardzības ministrijas grantu.

Latvijas uzņēmums rada virtuālo simulatoru mediķu trenēšanai palīdzēt cilvēkam ar smagām traumām
00:00 / 04:37
Lejuplādēt

Uzņēmums “Exonicus” līdzdibinātājs un vadītājs ir Jānis Kondrāts. Uzņēmuma komandā ir 3D mākslinieki, programmētāji un mediķi.

Uzņēmuma līdzdibinātājs stāsta, ka viņu radītais produkts ir neatliekamās medicīniskās palīdzības simulators mediķiem – gan militārajiem, gan civilajiem. Viņš rāda simulatoru: “Uzvelku brilles un tagad atrodos virtuālajā realitātē. Tad es varu skatīties, staigāt kā reālā telpā. Šobrīd esmu neatliekamās medicīniskās palīdzības telpā, kurā guļ pacients. Viņš ir ar ievainojumiem. Un man kā mediķim ir jāveic darbības, lai šo pacientu glābtu. Šī ir mācību telpa, kurā mācīties atpazīt, kurā vietā kas atrodas.”

Jānis Kondrāts, kura uzņēmums “Exonicus” izstrādājis traumu simulatoru.
Jānis Kondrāts, kura uzņēmums “Exonicus” izstrādājis traumu simulatoru.

Rezultātā var redzēt, vai lēmumi pieņemti pareizi, cik ilgi nācies domāt. Dati tiek apstrādāti, lai noteiktu gatavības pakāpi.

Šāds simulators ir būtisks militārajiem mediķiem, jo viņiem nav, uz kā trenēties. “Ir manekeni. Bet tās prasmes nedaudz krītas, ja tev gadiem ilgi nav reālas pieredzes. Tad šis simulators var palīdzēt trenēties, trenēt gatavības pakāpi,” norāda Kondrāts.

Viņš arī stāsta, ka ASV vairāk interesē autonomā sistēma, kurā var viens pats trenēties. Bet Eiropā vēlas komandu simulatorus. Tas ļoti samazinātu izmaksas komandējumiem, transportiem, dzīvošanai.

“Tas, ko mēs gribam, ir uzstādīt telpas. Tukšas telpas, kas aprīkotas ar virtuālo realitāti. Tur nekas tāds nav – daži sensori un brilles. Cerams, ka attīstīsies arī 5G internets. Tad nebūs vajadzīgs dators, jo visa simulācija būs datu mākonī. Un rezultātā mediķi atrodas savā valstī, savā treniņu centrā. Viņi pieslēdzas vienotā simulācijā, kur viņi var trenēties. Viņi redz vienu un to pašu pacientu, tas pats gadījums. Viņi var redzēt viens otru, var padot instrumentu, komunicēt un beigās redzēt rezultātu, cik labi viņi ir komunicējuši un vai pieņēmuši pareizus lēmumus,” skaidro Kondrāts.

Programmā var ģenerēt visdažādākos scenārijus, arī tādus, kuri dzīvē notiek reti. Pašlaik programmā ir četri scenāriji – iekšējā asiņošana, ārējā asiņošana, pneimotorakss un elpceļu bojājumi.

“Mūsu simulators neiemāca tik ļoti prasmes, bet iemāca lēmumu pieņemšanu,” norāda Kondrāts.

Latvijas uzņēmums “Exonicus” ir izstrādājis traumu simulatoru.
Latvijas uzņēmums “Exonicus” ir izstrādājis traumu simulatoru.
 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti