Latvijas sumo roboti - kā ātri un spēcīgi šahisti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Kā mazi spēcīgi šahisti - tā varētu raksturot Latvijā radītos sumo robotus. Ārēji tie ir necili - drīzāk atgādina mazas rakstāmmašīnas bez pogām, vai precīzāk - melnus trapeces veida klučus.

Kā iepriekš vēstīts, nesen Eiropas Robotikas čempionātā "Robot Challenge 2014" Austrijā, skanot Latvijas himnai, goda pjedestālā kāpa Latvijas robotisti. Šis čempionāts viņiem bija īpaši veiksmīgs, kopumā viņi izcīnīja sešas medaļas.

Lielākie panākumi – robotu sumo disciplīnā. Robotu sumo cīņas ir intelektuāla sacīkste, un, kā stāsta paši robotisti, šādas sacensības rotaļas veidā ļauj apgūt visas nepieciešamās zināšanas robotikas nozarē un, kas zina, iespējams, kādreiz uzbūvēt vēl pasaulē neizgudrotu robotu.

Uzvarētāju komanda pirms dažām dienām atgriezās Latvijā.

Augstāki, taisnākām malām, slīpākām, spīdīgāki, melnāki. 20 reiz 20 centimetros tiem jāierakstās un nedrīkst svērt vairāk nekā trīs kilogramus. Tas kritērijs ir, pārējais jau ir izdoma,” Vitolds Bīriņš no Robotu skolas norāda, ka diezgan līdzīgi ir arī citu valstu roboti.

Latvijas roboti gan vēl arī rotāti ar Latvijas karoga uzlīmēm un, kā puiši smaida, - uzvaru garantējošām Lielvārdes jostām. Tiesa, roboti nav neievainojami, cīņās tie cieš.

„Šis ir no Meksikas robota aizmugurējā stūra - šis ievainojums, gandrīz līdz sensoram sadragājis aizsargbruņas,” Bīriņš rāda skrambas, kuras guvis sumo robots, viens no nesenā Eiropas robotikas čempionātā uzvarētājiem.

Šajā čempionātā Latvijas robotisti no izcīnīja pirmās piecas vietas „Mega sumo” disciplīnā robotiem līdz trim kilogramiem. Lieli panākumi bija arī vēl citās disciplīnās, un kopumā iegūtas sešas medaļas. Robotisti arī saņēma ielūgumus uz pasaulē prestižākajām robotu sumo cīņām Tokijā decembrī. Ar mūsu roboti izceļas, stāsta Bīriņš.

Ļoti sabalansēti viņi ir, gan ātri, gan spēcīgi, gan gudri,” uzsver Bīriņš. „Tas viss viņiem ir, nav tādi vājie punkti. Daži pretinieki roboti bija ļoti spēcīgi, bet lēni, bija, kas bija ļoti spēcīgi, ātri, bet nepietiekoši izveicīgi, gudri. Robots zaudē brīdī, kad izpaužas tā vājākā komponente.”

Robotikas puiši piedāvā arī nelielu ieskatu sumo robotu cīņā. Tiesa, pirms viņi ringā liek divus robotus, Bīriņš brīdina. Roboti var uzbrukt ne tikai viens otram, bet arī ieklupt cilvēka kājā. Ja tā atrodas pārāk tuvu ringam.

„Jāpaiet mazliet tālāk, jo tie neganti lido ārā,” stāsta Bīriņš. „Vārdu sakot, divi roboti, katrs sver trīs kilogramus, pie ringa pievelkas ar magnētiem - nežēlīgu spēku. Ātrums ir līdz pieci metri sekundē, ar kādu tie pārvietojas, reversējas momentāni. Uzdevums ir pretinieku izgrūst no ringa".

Ļoti ātras un skarbas izskatās sumo robotu cīņas, taču patiesībā tā ir intelektuāla sacensība. Kad cīņa sākas, proti, cilvēks robotu palaiž ringā, tas darbojas pilnīgi autonomi - tikai un ar cilvēka ielikto gudrību.

„Sākot robotu būvēt, liekas viss ir ļoti vienkārši. Liekas - kas ir, uzlikšu spēcīgus magnētus, viņš pievilksies, uzlikšu spēcīgus motorus, viņš skries kā traks, kaut ko gudru izgudrošu, un visus izmetīs ārā. Ar laiku saproti, ka tā gudrības komponente ir daudz lielāka tajā visā. Spēks, ātrums ir nepieciešama komponente, bet nav izšķirošā,” skaidro robotu speciālists.

Robotam cīņā jābūt teju neredzamam, tāpēc jāmaskējas. Un programmētājam jāizstrādā pēc iespējas daudz iespējamās rīcības stratēģijas.

Savukārt par to, kādas zināšanas kopumā nepieciešamas robotu izstrādātājam, stāsta robotu skolas dalībnieks Einārs Deksnis no Rīgas Tehniskās universitātes Robotikas kluba.

„Tās ir trīs tādas inženierzinātņu grupas - elektronika, mehānika un programmēšana. Tāpēc arī mēs esam diezgan liela komanda. Lielākā daļa detaļu izgatavotas saviem spēkiem - gan alumīnija detaļas, gan korpusa detaļas,” atklāj Deksnis.

Robotikas speciālisti pārsvarā iepazīstas robotu sacensībās. Ātri vien viņi sapratuši, ka Latvijā ir pārāk maz šīs jomas speciālistu, lai vai viens no otra slēptu zināšanas. Nolēmuši tās likt kopā, un tad arī robotu būvēšana attīstījusies teju sprādzienveidā.

Vēl jānorāda, ka par savu esošo un bijušo studentu - robotistu - sasniegumiem čempionātā ļoti lepojas Rīgas Tehniskā universitāte. Zinātņu prorektors Tālis Juhna norāda, ka universitāte cenšas robotiku attīstīt tālāk, lai izveidotu sistēmu, un robotisti varētu strādāt pie jauniem, tirgū nepieciešamiem produktiem.

Vairāk par robotiem un sacensībām var uzzināt Robotu skolas Facebook mājas lapā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti