Latvijas studenti radījuši mobilo lietotni medijpratības veicināšanai «Ziņderis»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Latvijā tapusi jauna mobilā programma, kas palīdzēs attīstīt medijpratību jeb prasmi atmaskot viltus ziņas. Komunikācijas eksperti norāda, ka nepatiesu ziņu izplatīšanās ir aktuāla problēma visā pasaulē, atzīstot, ka medijpratības ziņā Latvija uz Baltijas valstu fona ir pēdējā vietā.

Latvijas studenti radījuši mobilo lietotni medijpratības veicināšanai «Ziņderis»
00:00 / 02:44
Lejuplādēt

"Ja apēstu vienā maltītē 30-90 gramu polārlāča aknu, var būt nāvējoši tā augstā vitamīna koncentrācijas dēļ, kas ir toksisks cilvēkam. Tagad jums ir jāatbild, vai tā ir patiesa vai nepatiesa ziņa," par jauno lietotni stāsta viens no tās radītājiem Ludvigs Šteinbergs.

Līdzīgi kā dažādos iepazīšanās portālos, kur meklē virtuālās saderības, jaunajā mobilajā lietotnē "Ziņderis" var meklēt ziņu saderību ar avotiem. Datubāzē ir 400 dažādas ziņas, ko programmas veidotāji ne tikai atlasīja no vietējiem un ārvalstu medijiem, bet arī izdomāja paši, tādējādi radot viltus ziņas.

Lietotni var izmantot dažāda vecuma cilvēki, jo īpaši tā varētu būt noderīga skolēniem un studentiem, kuri ikdienā informāciju patērē daudz.

Ludvigs Šteinbergs skaidro: "Publiskajā telpā ik pa brīdim var redzēt dažādus viltus ziņu piemērus, it īpaši sociālajos medijos. Mūsuprāt, ir svarīgi veicināt šo medijpratības un kritiskās lasīšanas izpratni, lai cilvēks, kritiski domājot un atlasot ziņas, varētu pats pieņemt saprātīgu lēmumu par to, vai šī ziņa ir patiesa vai nepatiesa."

"Patiesībā viltus ziņas nozīmē to, ka kāds mūs māna, un cilvēkam ir nepatīkami sajust to, ka viņš tiek apmānīts," Rīgas Stradiņa universitātes asociētā profesore un "Ziņdera" projekta vadītāja Ilva Skulte norāda, ka tagadējie mediji liedz cilvēkiem kontrolēt informācijas apjomu un plūsmu. Neapzinādamies nepatiesās informācijas iespaidu, cilvēki ļoti bieži nenovērtē savu medijpratību.

"Tas, ka katrs mans solis informācijas telpā, ir rezonanse gan mana paša, gan citu cilvēku dzīvē. Tādēļ būtu svarīgi izkopt šo medijpratību. Mēs savā spēlē koncentrējamies uz to, ka medijpratības pamatu pamats ir kritiska lasītprasme," norāda Skulte.

Viltus ziņu globālai problēmai piekrīt ASV organizācijā IREX, kas palīdzēja izveidot minēto lietotni. Organizācijas Baltijas medijpratības programmas vadītājs Kaspars Rūklis atzīmē, ka Latvijā medijpratības veicināšanā notiek daudz pasākumu, taču, atsaucoties uz pētījumiem, Baltijas valstu mērogā Latvija ir pēdējā vietā: "Jāpievērš varbūt lielāka uzmanība spējai ātrāk reaģēt arī auditorijai, kas informāciju pārsvarā iegūst krievu valodā, arī jauniešu auditorija, kas mazāk izmanto kvalitatīvos tradicionālos medijus, biežāk cieš no dezinformācijas, jo saņem informāciju sociālajos medijos, kur tā netiek vienmēr pārbaudīta un profesionāli sagatavota."

Lietotne "Ziņderis", kas veicināšot medijpratību, cilvēkiem būšot pieejama jau drīzumā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti