Sadaļas Sadaļas

Latvijas pētniekiem Antarktīdā ik dienu 10-12 stundas lauka pētījumos

Pēc trīs nedēļu klusuma izdevies sazināties ar Latvijas pētnieku komandu, kura 10.februārī devās ekspedīcijā uz Antarktīdu. Komandas dalībnieki – Jānis Karušs, Kristaps Lamsters un Māris Krievāns – ik dienu strādā 10-12 stundas, informēja projekta kuratore Marta Zīverte.

Lai sasniegtu Ukrainai piederošo Vernadska polārstaciju, komanda ceļā pavadīja nedēļu, veicot pārlidojumu Rīga – Frankfurte – Buenosairesa – Ušvaja, kā arī otro ceļa daļu – ar kuģi no Ušvajas līdz Antarktīdai.

Daba un laika apstākļi Antarktīdā ir skarbi, jo no rīta laiks ir labs un spīd saule, bet tad nepilnas pusstundas laikā viss mainās – sāk snigt slapjš sniegs, un vēja ātrums brāzmās sasniedz 15 metrus sekundē. Savukārt, ja vēja ātrums brāzmās pārsniedz 20 metrus sekundē, doties ārā no bāzes nav atļauts. Līdz šim Latvijas ekspedīcijas dalībnieki nedrīkstēja doties ārā no stacijas tikai vienu dienu.

Rīts komandai sākas ap pulksten 7, lai jau pulksten 8.30 ar laivu dotos uz kādu no salām un veiktu pētījumus.

Katru dienu lauka pētījumi tiek veikti desmit līdz divpadsmit stundas.

Pirmajā darba dienā ģeologi novērtēja situāciju, kur un kādus pētījumus veikt, kā arī tika veikta tehnikas pārbaude. Nedēļa ceļā ar vairākiem pārlidojumiem bija pārbaudījums ne tikai pētniekiem, bet visām iekārtām, kuras tika ņemtas līdzi no Latvijas. Laimīgā kārtā viss darbojās.

Vernadska bāzē ir ļoti strikti drošības noteikumi – katru reizi pirms došanās ārā no bāzes ir jāziņo un jānorāda, cik stundas tiks pavadītas strādājot. Atrodoties ārā, pa rāciju katras divas stundas ir jāziņo, vai viss ir labi. Gadījumā, ja netiek saņemta atbilde, no bāzes tiek sūtīta laiva, lai pārliecinātos, ka nav noticis nekas ārkārtējs. Šie bāzes drošības noteikumi tiek ievēroti, lai visi būtu informēti par katra pētnieka atrašanās vietu, jo palīdzība no ārpasaules nevar ierasties dažu stundu laikā, kā tas ir ierasts Latvijā, šeit tas var aizņemt pat vairākas dienas.

Attieksme pret cilvēka drošību un veselību polārstacijā ir galvenais. Ārsts nepārtraukti seko līdzi katra ekspedīcijas dalībnieka veselībai. Gadījumā, ja ir radušās aizdomas kaut vai par saaukstēšanos, tiek veikta veselības pārbaude, nepieciešamības gadījumā piemeklējot piemērotāko ārstēšanas metodi.

Antarktīdā tiek saudzēta ne tikai cilvēku drošība un veselība, bet arī daba. Pēc ierašanās bāzē norisinās instruktāža, kuras laikā tiek izskaidroti dažādi noteikumi, kā arī sniegta informācija par to, cik tuvu ir atļauts tuvoties dzīvniekiem, lai tos netraucētu. Ierobežojumi, uzturoties Antarktīdā, ir ļoti daudz, bet tie visi esot saprotami un pamatoti. Vide ir neskarta, un cilvēks tur ir ciemiņš.

Pašlaik ekspedīcijas dalībnieku pētījumi norit pēc sākotnējā plāna,

bet, ņemot vērā Arktikas skarbumu, komanda katru dienu dara visu maksimāli iespējamo, lai pabeigtu galvenos pētījumus. Šogad polārās stacijas komandas nomaiņa notiks ar aizkavēšanos, un ģeologiem būs papildu laiks, lai pilnībā pabeigtu pētījumus. Ņemot vērā, ka Antarktīdas kontinentam tuvojas ziema, laikapstākļi kļūs arvien sliktāki, kā arī samazināsies iespēja doties uz tālākajām salām.

Pētījumu laikā ar Latvijas ģeologiem līdzdarbojas kolēģis no Ukrainas, kurš veic ģeofizikālos pētījumus. Ekspedīcijas dalībnieki esot sadraudzējušies un iejutušies bāzes kolektīvā, kuri tur jau pavadījuši vairāk nekā gadu. Būdami Antarktīdā, ekspedīcijas dalībnieki veic ne tikai zinātniskos pētījumus, bet arī piektdienās palīdz veikt bāzes ģenerāltīrīšanu, jo uz visu ekspedīcijas laiku tās ir ģeologu mājas un arī viņiem pašiem ir jāparūpējas par tīrību un kārtību bāzē.

Ekspedīcijas dalībnieki Antarktīdā ir pavadījuši jau gandrīz trīs nedēļas, katru dienu izjūtot tās majestātisko skaistumu, kas motivējot strādāt un izzināt šo ledus zemi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Tehnoloģijas un zinātne
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt