Latvijas karoga ražotājiem jāievēro karoga standarta tonis

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Pastaigājoties par ielām, nākas secināt, ka izkārto Latvijas karogu toņi pie mājām nedaudz atšķiras. Valsts karogam ir noteikta viena standarta karmīnsarkanā krāsa, raidījumam "Rīta Panorāma" pastāstīja Ārlietu ministrija.

Sarkanbaltsarkanais Latvijas karogs radies jau 13.gadsimta beigās, kad Latvijas valsts nemaz nebija dibināta, stāsta Nacionālā vēstures muzeja pētnieks Toms Ķikuts. Pirmo reizi šis krāsu salikums pieminēts Atskaņu hronikā, kad Livonijas ordenim cīņā pret zemgaļiem pievienojušies Latgaļi ar sarkanbaltsarkanu karogu.

"Mūsu karoga senuma ziņā pilnīgi noteikti varam sacensties ar visām Eiropas lielākajām nācijām. Karoga krāsu pieminējums 13.gadsimtā ir pietiekami cienījams uz visas Eiropas fona," vēsturi skaidro Toms Ķikuts.

Tomēr bija jāpaiet vēl vairākiem gadsimtiem, līdz sarkanbaltsarkanais krāsu salikums tika atzīts par Latvijas karogu. Tas notika 1921.gadā, kad oficiāli ar likumu tika noteikta krāsu proporcija divi pret viens pret divi (2:1:2). Tikmēr mūsdienās ielās plīvo nedaudz atšķirīgu toņu karogi, citi tumši sarkanāki, citi gaišāki, citi pat lillīgi.

Īstais Latvijas karoga sarkanais tonis ir noteikts tikai pirms pieciem gadiem un tas ir karmīnsarkans.

No krāsu skalas Latvijas karogam tika izvēlēts vienīgais pareizais tonis. Tam pat ir savs kods un tas ir jāievēro visiem karogu ražotājiem.

"Ikvienam, kuram ir šaubas, vai veikalā nopirktais karoga tonis atbilst likumā noteiktajām prasībām, var vērsties pēc atzinuma Valsts heraldikas komisijā. Vēl viens atskaites punkts varētu būt asinskrāsa. Saskaņā ar leģendu, uz balta auduma ir nomiris virsaitis, kura asinis ir izplūdušas uz auduma un viennozīmīgi ir skaidrs, ka violetā krāsā cilvēka asinis nekad nevarētu būt," pastāstīja Ārlietu ministrijas (ĀM) Valsts protokola otrā sekretāre Sintija Stipre.

Tiem iedzīvotājiem, kuri karogu iegādājušies jau sen un tonis, iespējams, neatbilst, likumā noteiktajām prasībām, nav jāsatraucas, jo soda nauda par to netiks piemērota.

"Ja ir šaubas, vai karoga krāsa ir pareiza vai nē, bet karogs ir labā tehniskā stāvoklī, to drīkst lietot tik ilgi, kamēr karogs nokalpo savu mūžu un tad lietošanā nederīgu karogu var diskrētā veidā utilizēt. Tas nozīmē, ka privātos apstākļos, ne sabiedriskā vietā, karogs jāsadala pa krāsu lentām, jāieliek atsevišķos maisiņos un tad var izmest atkritumu konteinerā," Latvijas Televīzijas raidījumam "Rīta Panorāma" pastāstīja ĀM pārstāve Sintija Stipre.

Visticamāk, vairāku gadu laikā nepareizo toņu karogi ielās plīvos arvien mazāk un tie pakāpeniski tiks aizstāti ar likumā noteikto karmīnsarkano krāsu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti