Latvijas ģeologi dosies ekspedīcijā uz Antarktīdu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Šā gada 11.februārī Latvijas ģeologi dosies pirmajā ekspedīcijā uz Antarktīdu, lai veiktu ledāju pētījumus un turpinātu attīstīt polāro pētījumu jomu Latvijā, informēja būvniecības uzņēmums, kas sniedz atbalstu ekspedīcijai.

Antarktīda

Piektais lielākais kontinents.

98% kontinenta klāj ledus sega, kuras maksimālais biezums ir līdz pat 4,7 kilometriem.

Antarktīdas tuvumā cilvēki pirmo reizi nokļuva tikai ap 1820.gadu. Līdz pat mūsdienām lielākā daļa no kontinenta nav izpētīta.

Parasti Antarktīdā uzturas ap 1000 cilvēku, kuri strādā zinātniskajās stacijās.

Ekspedīcijas laikā pētījumu bāze būs Ukrainai piederošā Vernadska polārstacija, kura atrodas uz Galindesa salas netālu no Antarktīdas pussalas.

Komandas uzdevums ekspedīcijas laikā ir mērīt Antarktīdas pussalas un apkārtējo salu ledāju biezumu un iekšējo struktūru, kā arī izveidot 3D modeļus turpmākiem pētījumiem. Zinātnieki pētīs uz ledājiem mītošos mikroorganismus un augšņu veidošanās procesus, kā arī iežu un nogulumu veidošanās apstākļus.

Šāds zinātnieku pētījumi došot ieguldījumu Latvijas un citu valstu zinātnieku izpratnē par mūsdienu procesiem un ledāju dinamiku Antarktīdas pussalas apkārtnē. Zinātniskie pētījumi Antarktīdā veicināšot arī sabiedrības izpratni par globālo klimata mainību un ledāju kušanas ietekmi.

Ekspedīcijā dosies Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes pasniedzēji un pētnieki: Dr.ģeol. Kristaps Lamsters, Dr.ģeol. Jānis Karušs un Dr.ģeol. Māris Krievāns. Pētnieku komanda kopā jau īstenojusi trīs ekspedīcijas, pētot ledājus Islandē un Grenlandē.

Pētījums līdzfinansēts no ERAF projekta, un ekspedīciju atbalsta arī Latvijas Universitātes fonds ar SIA "Mikrotīkls" ziedojuma finansējumu, SIA "Ceļu būvniecības sabiedrība "Igate"", SIA "Spectre Latvia", veikals "Ceļotājs", radošo risinājumu aģentūra SIA "Tribe", SIA "Master Foto".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti