Rīta Panorāma

Laika ziņas

Rīta Panorāma

Telefonsaruna ar Jāni Langi

Intervija ar Hariju Ozolu par zibmaksājumu pakalpojumu

Latvijas Banka izstrādājusi sistēmu īpaši ātriem starpbanku norēķiniem

Latvijas Banka ir izveidojusi sistēmu, lai bankas var piedāvāt saviem klientiem ātros maksājumus jeb zibmaksājumus – iespēju pārskaitīt naudu no konta vienā bankā uz kontu citā bankā dažās sekundēs jebkurā dienā un jebkurā diennakts laikā. Banku klienti varēs veikt zibmaksājumus, sākot ar brīdi, kad Latvijas Bankas sistēmai vai citai ar to savienotai Eiropas zibmaksājumu sistēmai būs pieslēgušās vairākas Latvijas bankas.

 

Latvijas Banka informēja, ka zibmaksājumi ir naudas pārskaitījumi 24 stundas diennaktī, 7 dienas nedēļā, 365 dienas gadā, ieskaitot svētku dienas, izpildot banku klientu maksājumus dažu sekunžu laikā un dodot iespēju saņemto naudu uzreiz izmantot tālāk. Līdz šim maksājumi starp bankām Eiropā bija iespējami tikai darbadienās un naudas pārskaitījums prasīja vairākas stundas.

"Nacionālā centrālā banka ir izveidojusi modernu mūsdienu tehnoloģiju laikmetam atbilstošu infrastruktūru jeb "sliežu ceļus", savukārt "vilcienus" jeb gala pakalpojumu, tajā skaitā viedtālruņu lietotnes, klientiem nodrošinās bankas. Ar šo soli Latvija ir kļuvusi par pirmo valsti eirozonā, kura piedāvās Vienotās eiro maksājumu telpas zibmaksājumu shēmai atbilstošu servisu," norāda projekta vadītājs Latvijas Bankas valdes loceklis Harijs Ozols.

Kā pirmā Latvijas Bankas zibmaksājumu sistēmai pieslēgusies AS "Citadele banka".

Latvijas Banka lēš, ka plašāka zibmaksājumu izmantošana sāksies 2017.gada novembrī, kad šādu iespēju pakāpeniski sāks nodrošināt vairākas Latvijas un Eiropas bankas, izmantojot Eiropas banku dibinātā uzņēmuma “EBA Clearing” ātro maksājumu sistēmu RT1. Pēc infrastruktūras un funkcionalitātes testu pabeigšanas šo pakalpojumu plānojot piedāvāt arī klientu maksājumu ziņā lielākās Latvijas bankas AS "Swedbank" un AS "SEB banka".

Intervijā LTV raidījumā “Rīta panorāma” pastāstīja Ozols uzsvēra, ka līdz ar jauno sistēmu drošības līmenis netiek pazemināts un nepieciešamās kontroles notiks ātrāk.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Tehnoloģijas un zinātne
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti