Rīta Panorāma

Seriāls "Nopietni?" - jaunums no Jāņa Skuteļa piektdienās 21:35

Rīta Panorāma

Higēniskās maskas trūcīgajiem un maznodrošinātajiem. Telefonsaruna ar Aldi Dūdiņu

Pandēmijas laikā droši IT risinājumi ir īpaši svarīgi

Latvijas augstskolas pēta risinājumus noturīgai un drošai datorsistēmu darbībai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Covid-19 pandēmijas laikā arvien vairāk cilvēku strādā no mājām, arī liela daļa mācību notiek attālināti. Tas ir liels izaicinājums, piemēram, informācijas tehnoloģiju (IT) sistēmu administratoriem, jo šiem procesiem jānotiek bez aizķeršanās un vienlaikus jābūt drošiem pret hakeru uzbrukumiem. Latvijā savus spēkus apvienojušas vairākas mācību iestādes, kas izstrādā ieteikumus un risinājumus tam, kā panākt šādu servisu noturību un drošību.

Covid-19 izraisītā krīze ir arī milzīgs izaicinājums tiem, kas atbildīgi par dažādu datorsistēmu darbību. Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) kopā ar partneriem no Vidzemes Augstskolas, Latvijas Universitātes, Liepājas Universitātes un Rēzeknes Tehnoloģijas akadēmiju tiek pētīts, kā šādos apstākļos nodrošināt noturīgu un drošu servisu.

“Lai varētu veikt savus darba pienākumus, mācīties, nokļūt pie ārsta, mums ir vajadzīgs interneta pieslēgums un mums ir vajadzīgas iespējas sazināties ar cilvēkiem. Mēs pētām, kā panākt, lai šādi servisi būtu droši un noturīgi, lai tie būtu pieejami arī tad, ja notiek kaut kāda ļoti strauja apstākļu maiņa, un lai būtu pārliecība, ka informācija, ko mēs pārsūtām datortīklos, ar ko apmaināmies dažādās komunikācijas iekārtās, nekur nepazudīs un nenonāks pie neautorizētiem lietotājiem,” pastāstīja RTU Vadības informācijas tehnoloģijas katedras vadītājs Jānis Grabis.

Pirms pandēmijas daudzi strādāja birojos, un tas bija salīdzinoši noslēgts tīkls, kam plaši nevarēja piekļūt no ārpuses. Taču tagad, strādājot attālināti, viss ir mainījies.

Lietotājiem ir jābūt drošiem, ka piemēram, mācību laikā tīkls “neuzskārsies”, un jābūt pārliecinātiem, ka hakeri, piemēram, nenozags slepenu informāciju. Līdz šim pasaulē esošās dažādas tehnoloģijas, tajā skaitā ugunsmūri un antivīrusi vairāk bija piemēroti tieši slēgtām vidēm, kas pandēmijas laikā daudz kur ir zudušas.

“Tās balstās uz to, ka pasaulē tiek uzturētas dažādas datubāzes ar informāciju, ka incidenti ir identificēti, un tad pārbauda, vai tāds uzbrukums ir zināms vai ne. Mēs cenšamies izstrādāt tehnoloģijas, kas ļauj ātrāk, apsteidzoši identificēt, ka aktivitāte, kas notiek datortīklā, ir potenciāli ļaundabīga, lai varētu brīdināt lietotājus, ka jūsu datoram, iespējams, uzbrūk.

Mūsu mērķis ir izstrādāt dažādus ieteikumus un paņēmienus, kā paredzēt, ka šāda situācija var izveidoties, un ko darīt šajā situācijā,” skaidroja Grabis.

Tas būtiski atvieglos sistēmu administratoru darbu. Latvijas pētnieku apkoptās zināšanas jau līdz gada beigām būs viņiem publiski pieejamas.

“Gala rezultāts ir tāds, ka, pētot, kā panākt servisu noturību un drošību, mēs apkopojam zināšanas un [informējam], kādus paņēmienus esam izmantojuši, lai drošības apdraudējumus novērstu. Tas tiek apkopots tā sauktajā šablonu repozitorijā.

Tā ir strukturēta zināšanu bāze, kurā tiek uzkrāta informācija par to, kā varētu cīnīties ar dažādiem drošības apdraudējumiem,” pastāstīja Grabis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti