Rīta Panorāma

Zagrebas zoodārzā atzīmēta sarkano pandu diena

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Rada inovatīvu siera apvalku un iepakojumu

Latvijā zinātnieki rada inovatīvu siera apvalku un iepakojumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

No sūkalām radīts apvalks sieram un biodegradējams iepakojums – pie šādas inovācijas patlaban strādā Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes (LBTU) zinātnieki. Jaunais iepakojums, kas ir videi draudzīgs un ļauj ilgstoši saglabāt sieru svaigu, no laboratorijas jau ir nonācis līdz testēšanai kādā Igaunijas uzņēmumā, Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta Panorāma" pastāstīja LBTU Pārtikas tehnoloģijas katedras vadošā pētniece Sandra Muižniece-Brasava.

Pie šāda iepakojuma sieram – inovatīva materiāla, kas ir draudzīgs dabai un tiek ražots no ražošanas procesa blakusproduktiem, – šobrīd strādā Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes (LBTU; iepriekš Latvijas Lauksaimniecības universitāte) Pārtikas tehnoloģijas fakultātē.

"Šajā brīdī mums šis projekts ir laboratorijas apstākļos, bet tā kā projekts ilgst jau trešo gadu, šobrīd jau eksperimentējam rūpnieciskos apstākļos uzņēmumos, pārnesot šo tehnoloģiju uz ražošanas apstākļiem," paskaidroja LBTU Pārtikas tehnoloģijas katedras vadošā pētniece Sandra Muižniece-Brasava.

Kopā ar kolēģiem no Igaunijas, Lietuvas un Norvēģijas zinātnieki radījuši apvalku sieram, kas veidots no sūkalām. Sūkalas rodas kā siera un biezpiena ražošanas procesa blakusprodukts.

"Bija jāmeklē risinājums, kā sūkalas padarīt uz siera virsmas klājošas, pieliekot dažādus mikroorganismus, dažādas papildu vielas. Jo sūkalas ir šķidras, bet mums ir vajadzīgs, lai materiāls nav šķidrs un, pārklājot sieru, uzreiz lēnām nožūst un veido tādu kā garoziņu," klāstīja LBTU Pārtikas tehnoloģijas katedras vadītāja Inga Ciproviča.

Sākotnēji uzdevums nebūt nav bijis tik vienkāršs. Proti, siers ir gana sarežģīts produkts, kas nelabprāt sadzīvo ar citiem materiāliem.

"Materiālu ir daudz un dažādi, bet ne visi šim produktam der," skaidroja Ciproviča. "Ir jāņem vērā tās īpašības, kas ir sieram. Tas faktiski ir dzīvs produkts. Kad jūs iegādājaties [sieru], un viņš atrodas jūsu ledusskapī, viņš turpina savu  procesu. Pārklājumam ir sastāvdaļas, kas iet sierā iekšā. Un tās var izmainīt siera īpašības. Tas ir tieši tāpat kā mēs nopērkam jaunas kurpes. Vienam viņas der kā uzlietas, cits ir uzberzis tulznas un nolēmis, ka ar tām vairs nestaigās."

Veicot daudz un dažādus pētījumus, zinātniekiem izdevies atrast risinājumu, kas neietekmē siera garšu un īpašības.

"Apvalks būs caurspīdīgs, cilvēks viņu pat neredzēs. Tas apvalks ir arī sieriem, ko mēs tagad skatāmies. Apvalki ir uzlikti virsū. Cilvēki viņu ēd," informēja Muižniece-Brasava.

Pēc tam siers tiek iepakots biodegradējamā iepakojumā, kas pats dabā sadalās. Apvienojot kombināciju ar jauno, no sūkalām veidoto pārklājumu kopā ar biodegradējamo iepakojumu, izdevies panākt, ka siera derīguma termiņš nesamazinās.

Kāds Igaunijas uzņēmums jau izrādījis interesi par šo tehnoloģiju. Pirmie eksperimentu rezultāti tā ražotnē ir ļoti daudzsološi.

"Mums ir svarīgi un būtiski, lai mēs neapgrūtinātu ražošanas procesu," stāstīja vadošā pētniece. "Lai nebūtu papildus vēl kaut kādas žāvēšanas un pārējās procedūras, kas pagarina ražošanas procesu, tajā pašā laikā tādējādi arī sadārdzinot procesu."

Zinātnieki cer, ka aptuveni pēc gada vai diviem sieri ar jauno pārklājumu un iepakojumu nonāks veikalu plauktos. Šī pētījuma rezultātus pirmie varēs izbaudīt Igaunijas pircēji, bet gan jau ar laiku tehnoloģija tiks ieviesta arī Latvijas ražotnēs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti