Rīta Panorāma

Telefonsaruna ar tiesībsargu Juri Jansonu par K. Misānes izdošanu Dienvidāfrikai

Rīta Panorāma

Teodora Bļugera viedoklis pirms gaidāmās spēles

Izstrādā inovatīvu kaulu aizvietošanas materiālu

Latvijā zinātnieki izstrādā inovatīvu kaulu aizvietošanas materiālu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Ieviestas jaunas metodes sejas un žokļu ķirurģijā ar inovatīvu biokeramikas materiālu pielietojumu, kas nodrošina kaula blīvuma un apjoma atjaunošanu osteoporozes un kaula atrofijas pacientiem. Šis ir viens no nozīmīgākajiem sasniegumiem Latvijas zinātnē aizvadītājā gadā. Šajā pētījumā iesaistīti virkne dažādu jomu speciālistu jau kopš 1993. gada.

Sadarbojoties ķirurgiem, morfologiem un mikrobiologiem Andreja Skaģera un Ilzes Šalmas vadībā Latvijā ieviesta jauna metodes sejas un žokļu ķirurģijā, izmantojot inovatīvu biokeramikas materiālu pielietojumu. Šis pētījums sākās 1993. gadā un saistīts ar kaulaudu apjomu palielināšanu mutes, sejas un žokļu ķirurģijā.

“Protams, pacients nenāk ar jautājumu: man vajag palielināt kaulaudu apjomu vai tilpumu. Pacients nāk pie ārsta, ka viņam vajag zobu implantu, piemēram. Ja zobi ir izrauti pirms vairākiem gadiem, tad kauls ir uzsūcies un kaulu daudzums ir nepietiekams, lai tajā ieskrūvētu zoba implantu,” stāsta Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) docente Ilze Šalma.

Izmantojot Latvijā izstrādāto materiālu, iespējams palielināt kaulaudu apjomu tā, lai implantu tomēr varētu pieskrūvēt.

“Izmantojam biomateriālu pie periimplantītiem - tā ir saslimšana, kad veidojas iekaisums ap dentālo implantu, attīstās kabatas un progresē kaula defekts. Un mēs ar šo materiālu pildām kaulu. Izmantojam pēc zobu raušanas, lai aizpildītu brūci,” skaidro RSU sejas žokļa ķirurgs Vadims Kļimecs.

Organisms šo materiālu neatgrūž, mazinās alerģiju un infekciju riski. “Kāpēc tie ir īpaši? Tāpēc, ka daudzu gadu garumā ir pierādījies, ka šie materiāli labi saaug ar pacientu kaulaudiem. Viņi ir draudzīgi, pēc struktūras līdzīgi kaulaudiem,” norāda Šalma.

Zobārstniecība nav vienīgā nozare, kur iespējams izmantot šo materiālu. Tas pārbaudīts arī ar traumatoloģijas pacientiem. “Augšstilba vai apakšstilba kaula lūzumi, kas jau vairākas reizes operēti, fiksēti ar metāla konstrukcijām, bet kaulauda paša ir par maz, tad tiek pielietoti šie materiāli. Tas nav tikai zobārstniecībā,” stāsta RSU docente.

Pētījumi vēl turpinās, un pašlaik tehniskās iespējas ļauj biomateriālu papildināt atbilstoši katra pacienta īpašajām vajadzībām. Tiek strādāts pie tā, lai tajā varētu ievietot arī medikamentus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti