Latvijā veido Biomateriālu ekselences centru, lai pētītu implantus kaulaudu atjaunošanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Nākamajā gadā sāks Biomateriālu ekselences centra izveidi Latvijā. Tajā izstrādās speciālus implantus kaulaudu atjaunošanai. Tam piešķirti 15 miljoni eiro no Eiropas Savienības pētniecības un inovāciju programmas „Apvārsnis 2020”. Tomēr tā ir tikai daļa no nepieciešamās summas. Centrs taps tuvākajos gados, un tajā zinātnieki pētīs un izstrādās jaunus implantus kaulaudu atjaunošanai.

Latvijā veido Biomateriālu ekselences centru
00:00 / 04:44
Lejuplādēt

Biomateriāli ir materiāli, kas spēj mijiedarboties ar bioloģiskām sistēmām, piemēram, cilvēka ķermeni. No tā var veidot implantus, ko izmantot sejas, mutes un žokļu ķirurģijā, ortopēdijā un kaulaudu atjaunošanā. Pašlaik ar šādiem materiāliem strādā Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Rūdolfa Cimdiņa Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centrā.

„Tā izskatās reaktors, kurā mēs sintezējam hidroksila apotītu un vispār dažādus kalcija fosfātus, ko tālāk izmanto jau kā neorganisko cieto fāzi kaulu implantu ražošanai. Tas ir reaktors. Šis ir inkubators, kurā mēs pētām to, cik ātri materiāls sadalās. Vai, ja tur ir klāt kāds medikaments, mēs skatāmies, cik ilgā laikā tas medikaments nāk ārā. Tas visu laiku sildās, tur visu laiku ir 37 grādi. Un mazliet kustas, lai mazliet simulētu mūsu organisma iekšējo vidi. Kā tas varētu būt, kad tas materiāls tiek ielikts cilvēkā, un kas tālāk ar viņu notiek,” stāsta RTU vispārīgās ķīmijas tehnoloģijas institūta pētniece Arita Dubņika.

Pēc materiālu sintēzes Biomateriālu centrā tie tiek vairākas reizes pētīti. Sākumā tos pārbauda uz dzīvniekiem, vēlāk uz cilvēkiem. Un tikai labākie materiāli nonāk tālākajos posmos. Lai tie nonāktu no centra līdz slimnīcai, var paiet pat vairāki gadi.

Tomēr inovāciju un attīstības centra aprīkojums vēl nav pilnīgs. Dažas pārbaudes ir jāveic citās valstīs. Tāpēc piešķirtais finansējums ļaus pilnveidot pētniecības centru Latvijā.

“Jāsaprot, ka vārdam “centrs” var būt dažādas nozīmes. Tas nenozīmē to, ka būs viena konkrēta māja, kurā viss notiks no materiāliem laboratorijā līdz klīnikas krēslam. Šajā gadījumā mēs efektīvi izmantojam jau esošo infrastruktūru, esošās zinātniskās iekārtas, esošās laboratorijas. Bet mēs ka virtuāli apvienojamies ar ciešām saitēm, lai kopīgi strādātu. Tādā veidā šis centrs saskaņoti, organizēti darbojas,” stāsta ķīmijas tehnoloģijas institūta profesors Jānis Ločs.

Biomateriālu ekselences centrs apvienos sešus partnerus no Latvijas, Vācijas un Šveices, tostarp, Organiskās sintēzes institūtu un Rīgas Stradiņu universitāti. Centra izveides procesā apkopos katra partnera esošās zināšanas un kopīgiem spēkiem turpinās pētīt un izstrādāt kaulu implantus. Turklāt jaunajā centrā implantus veidos individuāli pielāgotus katram cilvēkam – pielāgos gan formu, gan ķīmisko sastāvu, ņemot vērā katra cilvēka organisma īpatnības.

„Pacienti ir dažādi. Vienam ir nepieciešams, lai implants noārdās ātrāk, citam – lēnāk. Vienam kaulaudi reģenerējās ātrāk, citam – lēnāk. Un tad mēs arī šo aspektu ieviesīsim. Un trešais ir medikamentu piegāde. Ja ir dažādas klīniskās problēmas, tad ir arī nepieciešama dažādu medikamentu piegāde šai operācijas vietā. Kombinēt šo visu kopā – gan formu, gan ķīmisko sastāvu, gan medikamentu piegādi – tas ir tas mērķis, uz kuru mēs iesim,

lai Latvijā arī ieviestu tādu nākotnes medicīnu, tas ir, personalizētu medicīnu arī implantiem,” stāsta Ločs.

Biomateriālu ekselences centrs dos pienesumu arī ārstiem un studentiem. Topošie ārsti mācīsies izgatavot šos implantus. Jaunās tehnoloģijas ļaus modelēt un plānot operāciju vēl precīzāk nekā līdz šim. Piemēram, ar modeļķirurģijas palīdzību pacients jau pirms operācijas redzēs, kā izskatīsies viņa žoklis. Turklāt ievērojami saīsināsies operācijas laiks.

„Operācijas laiks saīsinās ievērojami, jo ārsts daudz skaidrāk zina, ko viņš darīs un kas viņam ir jādara. Viņš visu ir izmodelējis plastmasas kaulos, plastmasas žokļos vai plastmasas galvaskausos. Ko iegūs studenti? Studenti iemācīsies šīs jaunās tehnoloģijas. Studenti būs gudri. Ir liels uzsvars likts uz apmācībām,” norāda Rīgas Stradiņa universitātes Mutes, sejas un žokļa ķirurģijas katedras docente Ilze Šalma.

Centra izveidi sāks nākamā gada janvārī. Kopumā tam piešķirti 30 miljoni eiro, no kuriem puse iegūta pētniecības un inovāciju programmā „Apvārsnis 2020”, bet otru pusi piešķir valsts kopā ar Eiropas Reģionālās attīstības fondu un projekta partneriem. Centra vadošo mītni plānots izvietot Rīgas Tehniskās universitātes studentu pilsētiņā Ķīpsalā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti