Rīta Panorāma

Pirmais iluzionisma teātris un muzejs Ziemeļaustrumeiropā "Mystero"

Rīta Panorāma

Lašu un taimiņu ieguves lieguma periods līdz 15. novembrim. Telefonsaruna ar Eviju Šmiti

Roboti nāks talkā cīņā ar Covid-19

Latvijā top robots grīdu, durvju un rokturu dezinficēšanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Brīdī, kad visā pasaulē norit cīņa ar Covid-19 pandēmiju, talkā var nākt arī roboti. Un tieši Latvijā šobrīd top kāds pavisam īpašs robots. Tas varēs dezinficēt sabiedriskajās ēkās ne vien grīdas, bet arī rokturus, logus un durvis.

Pagaidām tas vēl nav publiski izrādāms, bet pēc mēneša Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) tiks demonstrēts robots, kurš spēs dezinficēt dažādas virsmas, tādā veidā palīdzot cīnīties ar Covid-19.

“Mērķis ir izstrādāt robota papildinājumu, kas ļautu automātiski dezinficēt telpas un dažādas vertikālās virsmas, piemēram, durvis, durvju rokturus, logus un tamlīdzīgi,” pastāstīja RTU Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes dekāns Agris Ņikitenko.

Jaunajam robotam par pamatu tiek ņemts uzkopšanas robots, kas ar lielu Latvijas zinātnieku ieguldījumu jau ir bijis izveidots iepriekš. Tādi jau tiek izmantoti grīdu tīrīšanai, piemēram, lidostās vai slimnīcās. Tagad tas ir papildināts ar jaunām funkcijām.

“Papildus iekārta tiek izstrādāta Rēzeknes augstskolā. Tā sastāv no automātiskām sprauslām, tvertnes dezinfekcija šķidrumam, kā arī vadības mezgliem, lai sprauslas varētu automātiski vadīt. Elektronikas datorzinātnes institūts izstrādā sistēmu, kas ļauj vizuāli atpazīt tās virsmas, kas ir īpaši jādezinficē, piemēram, durvju rokturus, durvis, stiklotas virsmas un citas vertikālās virsmas,” pastāstīja Ņikitenko.

Tātad jaunais robots uzkops ne vien grīdu, bet arī objektus, kas atrodas krietni virs grīdas līmeņa. Tas nozīmē, ka

 turpmāk šo funkciju vairs nevajadzēs veikt cilvēkiem.

Atliks tikai ieslēgt robotu, pirms tam izveidot maršrutu, un tas pats ar visu tiks galā.

“Tā pavisam vienkāršojot, pieņemsim, ka mums ir I-robots jeb robots-putekļusūcējs un mēs uzliekam virsū papildus iekārtu. Tādā veidā paplašinām funkcionalitāti un radām šajā laikā īpaši svarīgas funkcijas,” skaidroja Ņikitenko.

Latvijas zinātniekiem trīs mēnešu laikā būs izdevies radīt ļoti labu jaunās robota versijas prototipu.

“Līdz gala produktam vēl ir ceļš ejam, jo produktam pa vidu vēl ir tehnoloģijas pārnese un radīšana, lai to varētu ražot. Tas ir tas, ko mēs šeit nedarām, bet pats risinājums un koncepts demonstrācijas līmenī te tiek radīts,” sacīja Ņikitenko.

Tādējādi ražotājiem atliks pielāgot savas ražošanas iekārtas, uzlabot savus esošos robotus un klientiem piedāvāt iekārtu ar jaunām funkcijām. Robots būs piemērots lielu industriālu un sabiedrisku telpu, piemēram, slimnīcu, muzeju vai lidostu tīrīšanai un dezinficēšanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti