Digitālās Brokastis

PlayStation 5 apskats, saruna ar Bolt vadītāju un tehnoloģiju top 10

Digitālās Brokastis

Gada apskats tehnoloģijās: būtiskākie notikumi, videospēļu pasaule un kosmosa tehnoloģijas

Gadžetu apskats: Garmin viedpulkstenis Venu Sq un viedie svari Index S2 Smart Scale

Latvijā šogad visvairāk gūglējuši koronavīrusu un kabaču receptes. Tehnoloģiju jaunumi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Digitālajiem gardēžiem “Radio Naba” raidījums “#DigitālāsBrokastis” piedāvā savu iknedēļas tehnoloģiju TOP 10. Iepazīsties ar aizvadītās nedēļas spilgtākajiem tehnoloģiju pasaules notikumiem un produktiem!

1. Apkopoti Latvijā populārākie ''Google'' meklējumi šogad

Tehnoloģiju uzņēmums “Google” ir apkopojis Latvijā 2020. gadā meklētākos notikumus, atslēgvārdus un receptes. Populārākais “Google” meklējums 2020. gadā Latvijā ir “Koronavīruss”, kam seko “Slimību profilakses un kontroles centrs”. Milzīga interese ir bijusi arī par “ASV vēlēšanas 2020”, kā arī daudzi meklējuši videozvanu programmu “Zoom”. TOP 5 noslēdz interaktīvā spēle “Skrāpē un laimē”. Populārākais atslēgvārds, ar kuru sākušies meklējumi pasaulē ir “why” jeb “kāpēc”. Latvijas notikumu sarakstā augšgalā ir “Rīgas svētki 2020”, “Ēnu dienas 2020”, “Black friday izpārdošana”, “Rīgas domes vēlēšanas” un “Baltā nakts 2020”. Apskatot recepšu kategoriju, visvairāk cilvēki ir meklējuši, kā pagatavot kabačus (“Kabaču receptes”). Tam seko gailenes (“Gaileņu mērce”). Uz kārā zoba latviešu likuši “Cepumu receptes”, “Auzu pārslu cepumi” un “Rabarberu kūka”. Ar sarakstiem Latvijā un globāli var iepazīties šeit.

''Google'' populārākie meklējumi šogad:

Attēls: Ekrānuzņēmums no ''Google''

2. Gada izskaņā “Apple” debitē jaunas bezvadu austiņas

Noslēdzoties 2020. gadam, tehnoloģiju uzņēmums “Apple” nācis klajā ar vēl vienu jaunu produktu – trokšņu slāpējošas, ausis nosedzošas bezvadu austiņas “AirPods Max”. Austiņas izceļas ar savu dizainu – it īpaši tīkla pārklājumu galvas stīpā. Atsevišķa dziņu (driver) sistēma austiņās nodrošināšot bagātīgus basus un vidējas un augstas frekvences skaņas, lai lietotājs var saklausīt katru noti. Telpiska skaņa ar iebūvētiem kustību sensoriem savukārt radīšot teju vai reālas dzīves skaņas plūsmas efektu. No ''Apple Watch'' sērijas austiņas aizguvušas grozāmo podziņu skaņas regulēšanai. Austiņas būs pieejamas piecās krāsās – kosmiski pelēkā, sudrabotā, debesu zilā, zaļā un rozā. Rekomendētā cena tām būs 549 ASV dolāri jeb 453 EUR, kas tās ierindo virs tādiem konkurentiem kā, piemēram, “Bose” un “Sony”.

3. Turpmāk iepirkties varēs arī caur “WhatsApp” lietotni

Saziņas lietotne “WhatsApp” ir izziņojusi tās jauno iepirkšanās funkciju “shopping carts” jeb “iepirkšanās ratiņi”. Ar tās palīdzību lietotāji varēšot iepirkties no piegādātājiem turpat lietotnē. Šāds iepirkšanās veids gan nav jaunums pasaulē, Ķīnas lietotnei “WeChat” šādu pieeju jau izmantojot. Pasaules tendences rāda, ka šāds iepirkšanās veids kļūst ar vien populārāks – it īpaši mazo un vidējo uzņēmumu segmentā. Oktobrī veco “WhatsApp Business” iepirkšanās funkciju caur čatu esot izmantojuši vairāk kā 175 miljoni cilvēku. Savukārt, pašu “WhatsApp Business” lietotni jūlijā esot izmantojuši vairāk kā 50 miljoni lietotāju. Šis ir viens no veidiem, kā “WhatsApp” pieturas pie iepriekš izziņotā biznesa attīstības virziena, lai platformā vairāk iesaistītu uzņēmējus.

4. “SpaceX” raķete “Starship” sasniedz jaunu augstuma rekordu un uzsprāgst piezemējoties

#DigitālāsBrokastis

#DigitālāsBrokastis

"Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" raidījums "Digitālās Brokastis" - Tava iknedēļas tehnoloģiju ziņu deva. Tehnoloģijas, digitālā kultūra un trendi, gadžeti un to apskati, kā arī sociālo tīklu jaunumi. Tiešraidē "Digitālās Brokastis" dzirdamas "Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" ēterā katru piektdienas rītu 10.05.

Podkāsta formātā raidījums klausāms visās lielākajās straumēšanas platformās:

Kosmosa tehnoloģiju uzņēmums “SpaceX” gandrīz veiksmīgi notestējis tā jaunā kosmosa kuģa “Starship” prototipu. Trešdienas, 9. decembra, izmēģinājuma lidojumā raķete sasniedza jaunu augstuma latiņu – gandrīz 12,5 kilometrus. Neveiksmīga gan izrādījās piezemēšanās. Lidaparāts uz mirkli atslēdzās un krita horizontāli pretī Zemei. Tas tomēr atdzīvojās un autonomi, izmantojot dažādās raķetes un spārnus, spēja pagriezt sevi vertikālā piezemēšanās pozā. Taču, ātrumam tomēr esot pārāk lielam, pašā piezemēšanās brīdī raķete uzsprāga. Šis bija līdz šim ambiciozākais “Starpship” raķetes tests, liekot lietā tās piezemēšanās spējas. Raķete ir ievērojama ar to, ka tā reizē ir raķete, kosmosa kuģis un piezemēšanās un pacelšanās mehānisms.

5. Internetā noklīduši jaunā “Samsung Galaxy S21” reklāmas video

Tīmekļa vietnē “Android Police” nopublicēti šķietami noplūduši reklāmas materiāli ar nākamās paaudzes “Samsung Galaxy” viedtālruņiem – “S21”. Kā ziņo portāls – nedaudz vairāk kā mēnesi pirms plānotās atklāšanas, kurai būtu jānotiek 14. janvārī, ir izdevies tikt pie “S21” dažādiem reklāmas klipiem. Tajā ir redzams purpurkrāsas viedtālrunis ar salīdzinoši plakanu kameras moduli. Tiem ir liektās ekrāna maliņas un metāliski stiklota apdare. “S21 Ultra” klipā acīgākie ir pamanījuši atšķirību ekrāna maliņu izliekumā – tās ir kantainas. Kā arī baumo, ka “Ultra” versijai būšot četru kameru sensoru nodrošinājums. “Samsung” pārstāvji Latvijā šobrīd šīs baumas atsacījās komentēt.

6. 2020. gada populārākie podkāsti: Rogans, “Code Switch” un “Pasakas”

Šogad podkāstu popularitāte ievērojamu augusi, un kopējais aplāžu skaits pasaulē jau sniedzas otrajā miljonā. Lielākie podkāstu spēlētāji "Apple" un "Spotify", kā arī Latvijas Radio nosaukuši savus aizvadītā gada top podkāstus. Platformas “Spotify” populārākais podkāsts ir "The Joe Rogan Experience", kurā populārais amerikāņu komiķis un cīņas sportu komentētājs Džo Rogans (Joe Rogan) uz izvērstām sarunām aicina sabiedrībā zināmus cilvēkus un savu jomu speciālistus. Savukārt, “Apple” par savas platformas labāko šovu nosaucis ASV sabiedriskā medija NPR veidotais raidījums "Code Switch" – minoritāšu sarunas par rasisma ietekmi uz dažādām sfērām, sākot ar politiku un beidzot ar popkultūru. Savukārt Latvijas Radio podkāstu topa augšgalā ir raidījumi “Pasakas”, “Krustpunktā” un “Pieci rīti”.

7. Lietotne “Look to Speak” ļaus runāt ar acīm

Operētājsistēmas “Android” lietotne “Look to Speak” būs jauns veids kā cilvēkiem ar kustību un runas traucējumiem sazināties, paziņojis tehnoloģiju uzņēmums “Google”. Jaunā lietotne ļauj tās izmantotājiem izvēlēties ko pasacīt no iepriekš definētām frāzēm. Novietojot telefonu acu līmenī, lietotājs redz sarakstu ar frāzēm. Paskatoties vai nu pa kreisi, vai pa labi, lietotājs atlasa tieši to frāzi, kuru tas vēlas paust. Pagaidām gan frāzes, kuras var pielāgot, nav rediģējamas ar acu palīdzību, kamdēļ būs nepieciešama cita cilvēka palīdzība. 

8. “YouTube Gaming” 2020. gadā saturs skatīts vairāk kā 100 miljardus stundu

Video platformas “YouTube” video spēļu atzars “YouTube Gaming” ir piedzīvojis tā visu laiku labāko gadu ar vairāk nekā 100 miljardiem noskatītu satura stundu. Kāpums ir tik iespaidīgs, ka tas ir divas reizes lielāks nekā 2018. gadā. Desmitā daļa jeb 10 miljardi stundu ir skatītas tieši tiešraides formātā, kas padara to par ievērojamu uzņēmuma “Amazon” piederošās plarformas “Twitch” konkurentu. Populārākās spēles platformā bija “Minecraft” ar 201 miljardu skatījumiem, “Roblox” ar 75 miljardiem, “Garena Free Fire” ar 72 miljardiem, “Grand Theft Auto V” – 70 miljardi un “Fortnite” ar 67 miljardiem skatījumu. Platformā esot vairāk nekā 40 miljoni aktīvu spēļu satura kanālu – vairāk nekā 350 no tiem pārsniedz 10 miljonu skatījumu robežu.

9. Ķīnas un Japānas kosmosa misijas veiksmīgi turpinās un noslēdzās

Ķīnas “Chang’e-5” misijas ietvaros veiksmīgi no Mēness virsmas savākti paraugi transportēšanai uz Zemi, savukārt Japānas zonde uz Zemi nogādājusi iežus no asteroīda Rjūgū. Ķīnas misijas ietvaros 1. decembrī uz Mēness virsmas nosēdās viņu lidaparāts, lai savāktu akmeņus un augsni. Šajā nedēļā lidaparāts veiksmīgi izpildījis piņķerīgu savienošanās manevru, lai ceļotu atpakaļ uz Zemi. Savukārt Japānas zonde ar vērtīgo asteroīda Rjūgū iežu paraugu kravu nedēļas nogalē nolaidās Austrālijā. Japānas zinātnieki cer, ka Rjūgū asteroīda ieži sniegs vērtīgu informāciju par Saules sistēmas evolūciju. Tie varētu saturēt ūdeni un, organiskas vielas – “kosmiskās  aminoskābes”, kas, iespējams, kādreiz radīja dzīvību uz Zemes.

10. Latvijas skolēni aicināti pievienoties ''Rocket League'' turnīram

No 17. līdz 18. decembrim norisināsies EsportaSkola.lv organizētais Latvijas Esporta Skolu līgas “Rocket League” 2 pret 2 skolu turnīrs. Šajā bezmaksas spēles turnīrā aicināti piedalīties skolēni no visām Latvijas skolām. Reģistrācija ir pieejama EsportaSkola.lv mājaslapā līdz 16. decembrim plkst. 13.00. “Rocket League” spēlētāji ar mašīnām individuāli un komandās līdz pat astoņiem spēlētājiem viens pret otru spēlē futbolu. Spēles mērķis ir iesist bumbu pretinieka vārtos. Spēle ir pieejama gan uz spēļu konsolēm, gan arī datoriem. Statistika liecina, ka “Rocket League” spēlē vairāk nekā 75 miljoni spēlētāju no visas pasaules.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti