Sadaļas Sadaļas

Latvijā siltuma zudumus noteiks ar satelītu

Ar satelītu palīdzību noteiks siltumu zudumus ēkās. Latvijā šāds projekts tiek īstenots pirmo reizi. To realitātē ievieš Ventspils Augsto tehnoloģiju parks (VATP), piesaistot sadarbības partnerus. Projekta rezultātā piecas lielākās Kurzemes pašvaldības iegūs datus par siltumu zudumiem un ieteikumus, kā nākotnē izmantot satelīta tehnoloģijas.

Sākotnējais energoaudits un stratēģiju izstrāde reģioniem ir tas lauciņš, kurā darbojas VATP projektu speciālists Edgars Bērziņš.

„Galvenais mērķis ir izstrādāt reģionālā līmeņa stratēģiju siltuma efektivitātes celšanai un ar to saistītām lietām. Otrs mērķis būtu izstrādāt interaktīvu rīku, kas tiks izvietots mājaslapā un būs pieejams dažādām mērķu grupām - gan iedzīvotājiem, gan pašvaldību darbiniekiem, gan energoauditoriem un citiem speciālistiem,” skaidro Bērziņš.

Paša rīka galvenais uzdevums ir vizualizēt, kā tad izskatās piecas lielākās Kurzemes pašvaldības – Liepāja, Ventspils, Kuldīga, Talsi un Tukums, izmantojot jaunākās satelīta un jaunākās termālās auditēšanas tehnoloģijas.

Sākumā varētu šķist, ka tas ir kas sarežģīts un nesagatavotiem cilvēkiem pat nesaprotams. Tāpēc Bērziņš min vienkāršus piemērus, kā šos iegūtos datus un ieteikumus varēs izmantot praktiski, lai pilsētu apbūvē nākotnē mazinātu siltuma zudumus.

„Šis rīks parāda, kurās pilsētas teritorijās ir lielākie siltuma zudumi. Pēc kartes to varēs redzēt - būs termālais plankums, kas izcelsies ar citu krāsu. Tas nozīmē, ka šajās mājās ir lielāki siltuma zudumi un tās vajadzētu prioritāri siltināt. Tur ir liels iespēju spektrs. Piemēram, cilvēks pērk dzīvokli, un viņš redz, kā šī māja ir nosiltināta. Cilvēks var prognozēt, kādi būs apkures rēķini ziemas laikā,” ierīces jēgu skaidro Bērziņš.

Projekta augļi būs redzami jau nākamā gada pavasarī. Bērziņš ir gandarīts, ka šo projektu spēj īstenot tieši VATP.

„Ar šāda veida projektiem strādā zinātnes sfēras, tāpēc esmu gandarīts, ka VATP, kurš nenodarbojas ar augsta līmeņa zinātni, spēj šādu projektu īstenot,” uzsver Bērziņš.

Projektu VATP īsteno kopā ar sadarbības partneriem, piesaistot Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta līdzfinansējumu. Projekta kopējais finansējums ir gandrīz 150 000 eiro. Latvijā šāds projekts tiek īstenots pirmo reizi. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Tehnoloģijas un zinātne
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt