Izziņas impulss

"Izziņas impulss" 18. sērija

Izziņas impulss

"Izziņas impulss" 19. sērija

"Izziņas impulss" 18. sērija

Latvijā radīts drons augstceltņu tīrīšanai – pieprasīts pasaulē vēl pirms nonākšanas tirgū

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Šķiet, no pašiem civilizācijas pirmsākumiem ļaudis ir sapņojuši lidot. Cik veca ir ideja par paša pacelšanos gaisā, tik arī sena vēlme likt lidot ierīcei, kas varētu redzēt kā cilvēka acis un strādāt kā cilvēka rokas. Bezpilota lidaparāti jeb droni sevi pieteikuši un dara to arvien skaļāk.

Drons ar kabeli

Ieraudzīt to, ko citi nav pamanījuši, ir veiksmes atslēga ne vienā vien nozarē. Un šajā ziņā zinātne un bizness nav izņēmums. Latvijā ir cilvēki, kas izdomāja, kā izmantot jaunas idejas, lai varētu efektīvāk nomazgāt augstceltnes. Rezultātā radīts drons, kas pirms nonākšanas tirgū radījis pieprasījumu visā pasaulē.

Par to, kā augstceltņu fasādes un logus spēj mazgāt bezpilota aparāts, pēdējā laikā runā pasaules vadošie ziņu kanāli, un interesi par to izrādījuši daudzi, kuru pārziņā ir industriālu būvju apkopšana.

Tā nu Latvijas uzņēmums "Aerones", kas šo dronu radījis, diendienā saņem neskaitāmus pasūtījumus, lai gan pats drons vēl masveida ražošanā nav pieejams.

Jāteic gan, šim uzņēmumam pasaules uzmanība nav sveša – pirms dažiem gadiem pasaulē pirmo reizi kāds leca no drona, un nu laiks pienācis celt lielu smagumu un nenogurstoši strādāt.

"Šim dronam ir 28 motori, kas nodrošina atbilstošu celtspēju. Tas ir iemesls, kas dod spēku pacelt augšā smagākas kravas," stāsta "Aerones" projektu vadītājs Mārtiņš Ummers.

Lai cik savādi izklausītos, šis drons darbojas primāri nevis uz baterijām, bet, ja tā var teikt, ar vadu ir pieslēgts pie rozetes. Tieši šī ideja izrādījās īstais risinājums ceļā uz panākumiem un savas nišas iekarošanu dronu tirgū.

"Viens no iemesliem, kāpēc lielie droni nav tik daudz attīstīti, ir bateriju tehnoloģijas.

Iespēja pievienot dronam elektrības kabeli ļauj to izmantot ilgāk. Mums ir speciāls ģenerators, kas ļauj darbināt dronu neierobežotu laiku," klāstīja Ummers.

Līdz idejai par bateriju aizstāšanu ar kabeli "Aerones" izstrādātāji nonāca pamazām, vispirms meklējot risinājumus, kā labāk ar dronu vilkt cilvēkus, pēc tam jau gāja soli tālāk un iemācījās ar to pārnest dažādus priekšmetus, līdz kamēr spēja realizēt glābšanas misijas un izmēģināja spēkus ugunsdzēšanas darbos.

Dzēšanai tas ir piemērots ar to, ka var piekļūt grūti pieejamās vietās un tam neizlādējas baterijas. Tas ļāvis rast dronam jaunu pielietojumu.

Tas ir piemērs tam, ka trakas idejas vajag realizēt. Daži gadi pagāja no idejas, ka vajag ierīci, kas spēj glābt vai stumt, līdz radās ierīce, kas spēja mazgāt augstceltnes un grūti sasniedzamās vēja turbīnas.

Drons vēja parkiem

Ja vēja turbīna ir netīra vai uz lāpstiņām ir ledus, tās efektivitāte samazinās par piekto daļu. Tas ir vērā ņemams iemesls, kāpēc vēja parkus šis drons ļoti interesē. Elektrība un nepieciešamie tīrīšanas līdzekļi tam tiks pievadīti no starta platformas, tāpēc tam nebūs vairākkārt jāpaceļas un jānolaižas. Drona spēja darboties spēcīgā vējā un arī lietū jūras apstākļos ir kā dāvana, ko sagādājusi gudra programmatūra.

"Viens no gadījumiem, kad drons ir gaisā, uzreiz uznāk spēcīga vēja brāzma, sistēma nofiksē vēju un automātiski pastiprina tos motorus, kas kompensē svārstību. Tā drons saglabā savas pozīcijas, lai to neaizpūstu prom," norāda Ummers.

Izaicinājumi šajā nozarē gluži kā aviācijā – panākt, ka viss tiek veidots no iespējami viegliem, bet izturīgiem materiāliem un motori vajadzības gadījumā spēj pārņemt cits cita funkcijas.

Ideja radīt šādu universālo darbinieku radās šķietami nejauši, kad viens no uzņēmuma dibinātājiem nolēma atpūsties no ikdienas rūpēm ceļojot. 

"Tas, ko es sapratu, ir lielās lidmašīnas un mazie droni, bet nav tādu dronu, kas var pacelt cilvēkus. Tas ir ļoti svarīgi, ja ir uzdevumi glābt, tad vajag tādu dronu, kas būtu pa vidu. Vajag dronus, kas var pacelt 100 kilogramus, labi, mūsu drons paceļ divreiz vairāk, bet tas tāpēc, lai būtu rezerve," stāstīja "Aerones" valdes priekšsēdētājs Jānis Putrāms.

Kad ideja bija notverta, atlika tikai tai noticēt un atrast domubiedrus. Šobrīd drons ir pārbaudīts un gribētāju pie tā tikt ir vairāk nekā pašu dronu. Paredzams, ka pieprasījums pēc tiem augs, ņemot vērā, ka vēja parki pasaulē kļūst arvien lielāki.

"Ietaupījums, izmantojot dronus vēja turbīnu mazgāšanā, ir ļoti liels. Šobrīd alpīnisti tās mazgā, bet turbīnas paliek aizvien lielākas un cilvēkiem kļūst aizvien grūtāk tās nomazgāt. (..) Mēs ar dronu to izdarīt varam divās stundās, tas ir 5-10 reizes ātrāk nekā alpīnistiem," teica Putrāms.

To, kā Latvijā radītajam dronam veiksies, tīrot ģeneratorus vai augstceltnes, rādīs laiks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti