Rīta Panorāma

Intervija ar NBS ģenerālleitnantu Leonīdu Kalniņu

Rīta Panorāma

Izdota Kārla Ķezbera dzīvnieku brīnumu pasaku "Brencītis"

Latvijā radīta jauna tehnoloģija vakcīnu ražošanai

Latvijā radīta jauna tehnoloģija vakcīnu ražošanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra zinātnieki sadarbībā ar Šveices un Lielbritānijas kolēģiem izstrādājuši jauna veida tehnoloģiju vakcīnu ražošanai, kas ārstētu hroniskas saslimšanas. Jaunā tehnoloģija nākotnē varētu padarīt gan dzīvnieku, gan cilvēku vakcinēšanu efektīvāku un ārstēšanu lētāku.  Šis ir arī viens no 12 Latvijas Zinātņu akadēmijas nosauktajiem nozīmīgākajiem sasniegumiem Latvijas zinātnē 2018. gadā.

Zinātnieki izstrādājušu jauna veida apvalku, kurā var ievadīt dažādus vīrusus.

"Tā ir jauna vakcīnu radīšanas tehnoloģija. Tas universālisms ir tajā apstāklī, ka vakcīnas tehnoloģijas pamatā ir augu vīrusi. Mēs protam no augu vīrusiem izdalīt apvalciņa gēnus, kas kodē vīrusu apvalciņus, protam ievadīt šos gēnus baktērijās, un tās sāk producēt šos mākslīgos apvalciņus.

Cilvēka organisms šādus mākslīgus apvalciņus uztver kā vīrusus un rezultātā rodas ļoti spēcīga imūnatbilde,"

pastāstīja Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra Zinātniskās padomes priekšsēdētājs Andris Zeltiņš.

Visi eksperimenti sākās ar kādu Rīgas puķu dobi, kurā auga lilijas, kas inficētas ar  gurķa mozaīkas vīrusu. "No mazdārziņa dobītes tika paņemts sīpols, izaudzēts augs un no šī auga izdalīts šis te vīruss," skaidroja Biomedicīnas pētījumu un studiju centra pētniece Ina Baļķe.

Ar jaunās tehnoloģijas palīdzību varēs ārstēt jau saslimušus cilvēkus.

"Ja jums būtu alerģija pret konkrēta auga ziedputekšņiem, jūs vakcinējaties rudens sezonā un vasarā, pavasarī jūs esat brīvs no alerģijas, variet mierīgi dzīvot tālāk pilnvērtīgu dzīvi," stāstīja Baļķe.

Zeltiņš skaidroja, ka ar šo vakcīnu palīdzību cilvēks  vai dzīvnieks pats izstrādā antivielu pret saslimšanas aģentu. "Tās aizvieto ārkārtīgi dārgās monoklonālās antivielu terapijas vai ārstēšanos ar ķīmiskām zālēm, kam daudzos gadījumos ir nepatīkami blakusefekti," viņa uzsvēra.

Dažās Vācijas un Anglijas rūpnīcās jaunā tehnoloģija jau ieviesta. Tuvākajos gados parādīsies pirmās vakcīnas dzīvniekiem. Ja pētījumi pierādīs efektivitāti un nebūs nevēlamu blakņu,  pēc gadiem sešiem, septiņiem vakcīnas ar jauno metodi varēs ražot arī cilvēkiem. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti