Rīta Panorāma

Tautasdziesmu programmma Latvijai "Dieva dēli, Saules meitas"

Rīta Panorāma

ASV prezidenta vēlēšanas. Skype saruna ar LTV korepondenti ASV Inu Strazdiņu

Latvijā rada jauna tipa respiratorus/maskas

Latvijā rada jauna veida respiratora maskas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātniekiem, nākot talkā cīņā ar Covid-19, izdevies radīt jauna veida aizsargmaskas, kas vienlaikus pilda arī respiratora funkciju. Tie ir pirmie šāda veida respiratori pasaulē.

RTU Ergonomikas elektrotehnoloģiju zinātniskās laboratorijas vadītājas Ingas Dāboliņas vadībā tiek pārbaudīti esošie un izstrādāti jauni individuālās aizsardzības līdzekļi, lai varētu efektīvāk cīnīties ar Covid-19 izplatību. Latvijā izdevies radīt sejas masku, kas varētu kalpot arī kā respirators, tādējādi daudz labāk pasargāt apkārtējos, tiekoties ar inficētu cilvēku.

“Ir apstiprināts dizaina paraugs izstrādātai maskai, kas kalpo arī kā respirators. Tā ir noslēgta tā, lai neiet garām gaiss, kas tiek izelpots. Šī respiratora maska pēc Dānijas laboratorijas atzinuma ir pirmā šāda pasaulē,” stāstīja Dāboliņa.

Šī maska ir ergonomiska un labi pieguļ sejai, atšķirībā no higiēnas un medicīnas maskām.  Laboratorijā  šobrīd strādā pie tā, lai maska būtu aprīkota ar ļoti efektīvu filtrācijas mehānismu, izstrādājot jauna tipa filtrus.

“Šis [filtrs], ko es turu rokās, tiek izstrādāts no celulozes šķiedrām, no lūksnes šķiedrām, kā arī no sēņu hifām,” rāda un skaidro  zinātniece. 

Pluss šīm maskām ir arī tas, ka tās būs atkārtoti lietojamas – izmazgā un velc vēlreiz.

Pagaidām vēl jāgaida testu rezultāti, bet šobrīd  jaunie filtra materiāli izskatās daudzsološi. Vienlaikus laboratorijā arī tiek pētīti šobrīd tirgū pieejamie tērpi, kurus ikdienā izmanto mediķi.

“Šiem cilvēkiem jau tāpat ir ļoti smags darbs, bet, ja viņa individuālās aizsardzības līdzeklis padara to vēl smagāku, tad ir kaut kas jādara, lai šo darbu atvieglotu,” norādīja Dāboliņa. Turklāt pētījumi rāda, ka esošie tērpi nav tik efektīvi, kā sākotnēji domāts.

“Lētākie nemaz nesargā, savukārt dārgākie ir ļoti smagi, tie ir ļoti grūti lietojami, ir smagi elpot. Rosinājums ir, ka būtu jāatgriežas pie tērpiem, kas ir no kokvilnas vai celulozes šķiedrām, kuri ir dezinficējami, kurus var autoklāvēt vai padarīt citādāk atkal tīrus un lietot atkārtoti,” skaidroja zinātniece.

Ingas Dāboliņas pētījumi noslēgsies decembrī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti