Latvija oficiāli kļūst par Eiropas Kosmosa aģentūras sadarbības valsti

Latvija kļuvusi par Eiropas Kosmosa aģentūras (EKA) sadarbības valsti, 30.janvārī parakstītot EKA Eiropas Sadarbības valsts plāna hartu, informēja Izglītības un zinātnes ministrija (IZM). Svinīgajā hartas parakstīšanas brīdī Latviju pārstāvēja vēstniece Francijā Sanita Pavļuta-Deslandes.

Parīzē parakstot Eiropas Sadarbības valsts plāna (ESVP) hartu, Latvijas valdība nākamo piecu gadu laikā apņēmusies īstenot Latvijai un EKA nozīmīgus un inovatīvus projektus saskaņā ar EKA programmatiskajām nostādnēm. Latvijas ieguldījums EKA šo projektu realizācijā būs aptuveni septiņus miljonus eiro.

EKA ģenerāldirektors Žans Žaks Dordens apsveica Latviju ar šo nozīmīgo soli, kas tiek veikts Latvijas prezidentūras ES Padomē laikā. Parakstot ESVP hartu, tajā ir ietverti pirmie pieci ESVP projekti kosmosa zinātnē, zemes novērošanā un izglītībā, paturot prātā, ka daudzi citi vēl sekos. Daži no tiem ir ļoti daudzsološi, piemēram, Koksnes ķīmijas institūta projekts var tikt integrēts nākotnes raķešu programmā, norādīja EKA ģenerāldirektors.

EKA ģenerāldirektors atkārtoti piedāvāja Latvijas studentiem izmantot stažēšanās iespējas EKA pētniecības centros. Līdz šim to ir izmantojuši divi jaunie doktoranti.

Šī noteikti ir nozīmīga diena EKA, jo Latvija pievienojas EKA Eiropas sadarbības valstu klubam, uzsvēra Žans Žaks Dordens.

Latvijas vēstniece Francijā, valdības vārdā parakstot šo hartu, apsveica visu Latvijas kosmosa nozari un uzsvēra ar to saistītajiem uzņēmumiem, zinātniskajiem institūtiem un universitātēm doto iespēju un izaicinājumu pierādīt, ka Latvijas valdības ieguldītais finansējums valsts tautsaimniecības un zinātnes attīstībai tiks izlietots visefektīvākajā veidā.

Vēstniece norādīja, ka Latvija ir spērusi soli tuvāk EKA dalībvalsts statusam, tādēļ pieci gadi, kuros Latvija būs EKA sadarbības valsts statusā ir jāizmanto kā platforma, lai pēc iespējas pilnvērtīgāk sagatavotos EKA dalībvalsts statusam un pietuvotos līdzvērtīgai konkurencei ar pārējām EKA dalībvalstīm. 

Ziņots, ka otrdien, 27.janvārī Ministru kabinets (MK) sēdes slēgtajā daļā konceptuāli atbalstīja lēmumu par dalību Eiropas Kosmosa aģentūrā. Pirms tam valdība vairākkārt mēģināja atlikt šo jautājumu un izvairījās no lēmuma pieņemšanas, raisot neizpratni un satraukumu nozares zinātnieku vidū.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Tehnoloģijas un zinātne
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti