Dienas ziņas

Remigrantiem grūtības gūt atbalstu projektos

Dienas ziņas

Cēsīs izstāde "Pirmais gads"

Latvijā joprojām lieto aizliegtas radioiekārtas

Latvijā joprojām fiksē neatļautu radioiekārtu izmantošanu, kas var traucēt mobilos sakarus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Kaut arī ir radioiekārtas, kuras Latvijā lietot un izplatīt ir aizliegts, tas joprojām notiek. To izmantošana var būtiski traucēt mobilos sakarus – pērn fiksēti 19 šādi gadījumi, bet līdz šī gada oktobrim – jau 22

DECT – tā saucas telesakaru sistēma, ko plaši lieto radioiekārtām gan Eiropā, gan ASV. Tomēr ir, piemēram, šīs sistēmas radiotelefoni, kurus pie mums izmanot nedrīkst. Kā aizliegtās iekārtas atpazīt?

"Ir ļoti svarīgs apzīmējums - uzraksts DECT. Bet galvenā piezīme ir 6.0 un dažreiz arī PLUS. Tieši šis 6.0 PLUS parāda, ka tā ir Ziemeļamerikas tirgum paredzēta iekārta. Otrs marķējums, kas ir ļoti svarīgs, tā ir CE zīme. Visām iekārtām, kuras ir paredzētas lietošanai Eiropā, tai skaitā Latvijā, ir jābūt marķētai ar CE zīmi. Šādai iekārtai CE zīmes nekad nebūs," stāsta valsts uzņēmuma "Elektroniskie sakari" nodaļas vadītājs Māris Čamans.

Visbiežāk Latvijā aizliegtas radioiekārtas cilvēki lieto neapzināti - pasūta internetā vai atved no ārzemēm, nenojaušot, ka pie mums tās izmantot nedrīkst. Un lietošanas aizliegumam ir pamatojums.

Eiropā atļautās DECT iekārtas darbojas frekvenču joslā no 1880 līdz 1900 megaherciem, bet ASV DECT 6.0 iekārtas - no 1920 līdz 1930 megaherciem. Eiropā šo frekvenču joslu izmanto tikai publiskajiem mobilo sakaru tīkliem, tāpēc, lietojot DECT 6.0 iekārtu pie mums, var notikt frekvenču pārklāšanās.

"Ja mobilo tālruni vada bāzes stacija, cik spēcīgu signālu izmantot, cik lielu jaudu, kādā konkrētā kanālā, tad šis darbojas pats kā neatkarīga sistēma - viņš klājas virsū tam signālam un rada traucējumus," skaidro Čamans.

Rīgas Tehniskās universitātes Elektronikas un telekomunikāciju fakultātes profesors Guntars Balodis stāsta: "Kad jūs prasāt piešķirt to sakaru kanālu, kurā jūs gribat runāt, tur ar nelielu traucējumu pietiek, lai jūs to nevarētu izdarīt. Tie ir tie šķērstraucējumi, un tie var būt pat 10 reizes vājāki, nekā tas derīgais signāls. Tāpēc tas nozīmē, ka nevis tikai blakus istabā, bet tas būs arī blakus mājā."

Šo radioiekārtu lietošana var būt izšķiroša ārkārtas situācijās, kad, piemēram, jāizsauc kāds no glābšanas dienestiem, jo tās darbības brīdī var nebūt iespējams veikt zvanus. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti