Sadaļas Sadaļas

Rīta Panorāma

Pasaulē apspriež Meganas Mārklas izteikumus par britu karaļnamu

Rīta Panorāma

Saruna ar ZVA Zāļu izplatīšanas informācijas nodaļas vadītājas vietnieku Sergeju Akuliču

Latvijā izveidota laboratorija infekciozu vīrusu pētīšanai

Latvijā izveidota laboratorija īpaši infekciozu un bīstamu vīrusu pētīšanai

Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrā (BMC) tapusi trešajam bioloģiskajam drošības līmenim atbilstoša šūnu laboratorija. Tas nozīmē, ka turpmāk Latvijā būs iespējams pētīt, audzēt un strādāt ar dzīviem, infekcioziem vīrusiem, tostarp veikt pētījumus un radīt jaunas vakcīnas un medikamentus pret Covid-19.

BMC izveidotā šūnu laboratorija paredzēta darbam ar trešās grupas infekcioziem aģentiem, tostarp ar Covid-19 izraisīto vīrusu.

"Trešās grupas infekciozie aģenti ir vīrusi un baktērijas, pret kuriem varētu būt kaut kādas zāles, bet kuri ir ļoti bīstami cilvēka veselībai un kuru plašāku izplatību mēs noteikti nevēlētos pieļaut. Lai strādātu ar šādiem vīrusiem, mums ir nepieciešamas īpašas telpas," skaidroja Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra direktors Nils Rostoks.

Tas nozīmē, ka šajā laboratorijā būs iespējams strādāt ar dzīviem, infekcioziem vīrusiem, nodrošinot to, ka nekas no laboratorijas nevar nokļūt apkārtējā vidē.

"Ir uzbūvēta ēka, un ēkā ir telpa, un telpā ir hermētiski noslēgta telpa, kas ir šī laboratorija. Iekļūšana laboratorijā ir samērā sarežģīts process. Ir atsevišķa ieeja un atsevišķa izeja. Ieejā ir viena telpa, kurā tu uzvelc divas kārtas ar apģērbu. Izejā ir trīs telpas. Katrā telpā novelc vienu kārtu un tikai pēdējā telpā saģērbies, lai vispār tiktu ārā," stāstīja Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra vadošais pētnieks Dāvids Fridmanis, uzsverot, ka telpā ir zemspiediens, lai nekas no telpas ar vēja pūsmu nevarētu izkļūt ārā.

Šobrīd Covid-19 vīrusam parādās jauni ģenētiskie varianti, mutācijas, un tiek ziņots, ka atsevišķu vakcīnu efektivitāte šī iemesla dēļ mazinās.

"Ja šāds process turpināsies, tad nākotnē, iespējams, mums būs nepieciešamas jaunas vakcīnas. Ir nepieciešams turpināt darbu pie jaunu vakcīnu izstrādes," uzsvēra Rostoks.

Kopā ar ārvalstu partneriem Latvijā jau labu laiku tiek strādāts pie Covid-19 vakcīnu izveides. Tās būtu pavisam citādāk veidotas nekā šobrīd pasaulē pieejamās. Jaunajā laboratorijā būs iespējams veikt pētījumus daudz ātrāk un precīzāk.

"Tas, ka Latvijā tiek veidota šāda laboratorija, dos pilnīgu skaidru izrāvienu un jaudu pētniecības jomā, gan pētot vīrusveidīgās daļiņas, gan vīrusus, gan kultivējot vīrusus. Tas ilgtermiņā dos iespēju testēt Latvijā radītus zāļvielu un vakcīnu kandidātus," sacīja Izglītības un zinātnes ministrijas valsts sekretāra vietnieks Dmitrijs Stepanovs.

Laboratorijā varēs strādāt ne tikai ar Covid-19 vīrusiem, bet arī sekmēt zāļu un vakcīnu pētījumus un izstrādi pret daudzām citām saslimšanām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Tehnoloģijas un zinātne
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt