Rīta Panorāma

Masks piešķirs 100 miljonus dolāru par jaunu «zaļo» tehnoloģiju izstrādi

Rīta Panorāma

Vācijā līdz 7. martam pagarina karantīnas režīmu

Izstrādā videi draudzīgu metodi organisko vielu ieguvei

Latvijā izstrādā videi draudzīgāku un lētāku ķīmisko vielu sintēzes metodi

Jaunu ķīmisko vielu sintēzes metožu izstrāde ir ļoti nepieciešama medicīnas un citu ar ķīmiju saistītu nozaru attīstībai. Mūsdienās arvien vairāk tiek domāts, lai šādas metodes būtu resursu mazietilpīgākas, videi draudzīgākas un arī lētākas. Tieši šāda jauna metode, kas nākotnē varētu ļaut ātrāk un lētāk saražot, piemēram, medikamentus, izstrādāta Latvijas Organiskās sintēzes institūtā zinātnieces Lienes Grigorjevas vadībā.

Daudzās ķīmijas nozarēs tiek izmantoti organiskie savienojumi. Tie nepieciešami, gan lai ražotu, piemēram, medikamentus, gan mēslošanas līdzekļus, gan dažādu mums visapkārt pieejamo materiālu izveidē.

“Lai šīs vielas iegūtu, ir jāizmanto dažādas metodes. Mēs nodarbojamies ar šo metožu izstrādi,” skaidroja Grigorjeva.

Viņa pie jaunām metodēm organisko savienojumu iegūšanai, kas būtu ātrākas, lētākas un videi draudzīgākas, strādā jau kopš 2016. gada. Četru gadu laikā panākti ievērojami rezultāti.

“Parasti šāda tipa reakcijās tiek lietoti dārgmetālu katalizatori. Parasti pallādijs, rutēnijs, rodijs. Šie metāli ir ļoti dārgi, jo dabā tie ir maz izplatīti. Pirkšanas izmaksas ir ļoti dārgas. Mūsu metodē dārgmetālu katalizatori tiek aizvietoti ar kobaltu. Kobalts ir dabā izplatīts metāls. Tam ir krietni zemāka toksicitāte. Tas ir plašāk pieejams dažādās sāļu formās,” skaidroja zinātniece.

Lienei kopā ar kolēģiem izdevies izstrādāt jaunas ķīmisko vielu sintēzes metodes. Šādā veidā var iegūt gan jau esošus, pasaulē labi zināmus savienojums, gan jaunas savienojumu klases, kas iepriekš nav pētītas.

“Pieņemsim, ka mums ir savienojumi, kas ārstē galvassāpes. Līdz šim mēs to ieguvām desmit stadijās un tas aizņēma divas nedēļas. Ja pielietojam mūsu metodi, tad mēs to varam iegūt trīs dienās un izmaksas ir 10 reizes lētākas,” stāstīja Liene Grigorjeva.

Lienes sasniegums zinātnē ir mums visiem ar aci neredzams. Tomēr, visticamāk, nākotnē viņas izstrādātās metodes pielietos rūpniecībā visā pasaulē. Piemēram, medikamentus šādā veidā varēs saražot lētāk, ātrāk un videi krietni draudzīgākā veidā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt