Digitālās brokastis

Pirmie soļi viedās mājas izveidē

Digitālās brokastis

Austiņu tehnoloģijas un dzirdes ietekme kopā ar Mārtiņu Popeli un Marku Roni

Ziņas: hakeri nolaupa 324 miljonus ASV dolāru un ķīnietis izveido 27 miljonu mAh powerbank

Latvijā izplešas saules paneļu tirgus un elektroauto uzlādes staciju tīkls. Tehnoloģiju ziņas

Digitālajiem gardēžiem Latvijas Radio raidījums “#DigitālāsBrokastis” piedāvā iknedēļas tehnoloģiju TOP. Iepazīsties ar aizvadītās nedēļas spilgtākajiem tehnoloģiju pasaules notikumiem un produktiem!

1. Tet Latvijā sāk piedāvāt saules paneļus mājokļiem

#DigitālāsBrokastis

"Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" raidījums "Digitālās Brokastis" - Tava iknedēļas tehnoloģiju ziņu deva. Tehnoloģijas, digitālā kultūra un trendi, gadžeti un to apskati, kā arī sociālo tīklu jaunumi. Tiešraidē "Digitālās Brokastis" dzirdamas "Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" ēterā katru piektdienas rītu 10.05.

Podkāsta formātā raidījums klausāms visās lielākajās straumēšanas platformās:

Tehnoloģiju un izklaides uzņēmums “Tet” sācis Latvijas iedzīvotājiem piedāvāt saules paneļus mājokļiem, informēja uzņēmums. Klientam uzņēmums veiks visus pirmos soļs no risinājuma izvēles līdz uzstādīšanai, piedāvājot monokristāliskos saules paneļus, kas atbilst Eiropas Savienības (ES) standartiem. Tos varēšot uzstādīt gan uz jumta, gan zemes, un tie būšot izturīgi pret sniegu un vēju.

Šobrīd vidējais saules paneļu investīciju atmaksāšanas periods mājsaimniecībām esot ap deviņiem gadiem, bet, pateicoties valsts subsīdijām, kas pēc prognozēm segs līdz pat 50% no paneļu iegādes cenas, šis periods varētu samazināties uz pusi.

2. Latvijā uzstāda pirmās Eleport elektroauto uzlādes stacijas

Igaunijas elektroauto uzlādes tīkls “Eleport” paplašina staciju tīklu, uzstādot pirmās trīs uzlādes stacijas Latvijā trīs dažādos biroja ēku stāvlaukumos Rīgā, informēja uzņēmums. Viena no trīs stacijām ir 100 kW jeb ātrās uzlādes stacija, bet divas pārējās —- 22 kW maiņstrāvas jeb lēnās uzlādes stacijas. Uzlādes vietas ir aprīkotas ar “Type 2” ligzdu un “Type 2” kabeli. Tās konkurēs ar jau Latvijā esošajām CSDD, “Elektrum” u.c. uzlādes stacijām.

“Latvijas iedzīvotāju interese elektroauto iegādē gadu no gada apsteidz iepriekš izteiktās prognozes. Līdz ar augošu pieprasījumu pēc zaļākiem transportlīdzekļiem rodas vajadzība pēc sakārtota un ērta uzlādes tīkla, kas ir pieejams elektroauto īpašniekam neatkarīgi no izvēlētā maršruta,” norādīja “Eleport Latvija” vadītājs Kārlis Mendziņš. Šogad “Eleport” Latvijā plāno uzstādīt kopumā 30 uzlādes stacijas, kas sniegs vairāk nekā 100 pieslēgvietas elektroauto uzlādei, un ieviest arī elektroauto īres pakalpojumus.

3. Sony iegādājas videospēļu Halo un Destiny izstrādātāju

Tehnoloģiju un izklaides uzņēmums “Sony” ir vienojies ar videospēļu “Halo” un “Destiny” izstrādātāju “Bungie” par uzņēmuma iegādi 3,6 miljardu ASV dolāru darījumā, raksta Cnet.com.

Darījuma rezultātā “Sony” gan pagaidām neplānojot pārņemt un restrukturēt “Bungie”, kā arī tā izstrādātās spēles nepiesaistīt ekskluzīvi “PlayStation” platformai.

“Bungie” ir sens un pāris lieliem panākumiem bagāts uzņēmums, savu darbību aizsākot 1990. gadā kā “Apple Mac” datoru videospēļu izstrādātājs. 2001. gadā uzņēmumu iegādājās “Microsoft”, un “Bungie” debitēja ar zinātniskās fantastikas šaušanas spēli “Halo”, gadu gaitā ar “Master Chief” priekšgalā tas ir kļuvis par vienu no “Xbox” kroņa spožākajiem dārgakmeņiem. 2007. gadā uzņēmums nolēma atdalīties, un 2010. gadā tas parakstīja 10 gadu līgumu ar “Activision Blizzard”, kas noveda pie tā nākamās kosmosa drāmas “Destiny” 2014. gadā. Tam sekoja “Destiny 2” 2017. gadā, kas šobrīd ir uzņēmuma lielākais trumpis.

4. New York Times iegādājas vārdu minēšanas spēli Wordle

Pāris mēnešos pasaules slavu izpelnījušos vārdu minēšanas spēli “Wordle” iegādājies “The New York times” par pagaidām neatklātu septiņciparu summu. Vienkāršo vārdu minēšanas spēli “Wordle” izstrādātāja programmētājs Džošs Vardls un publicēja to kā bezmaksas interneta spēli aizvadītā gada oktobrī.

Spēle reizi dienā publicē piecu burtu vārdu, kurš spēlētājiem jāatmin ar sešiem minējumiem. Uzvarētāji var dalīties ar krāsainu režģi, kas parāda, cik ātri viņi atminēja, neatklājot pašu vārdu citiem spēlētājiem. Vardls pats neticot spēles fantastiskajiem panākumiem un, ņemot vērā, ka spēli izstrādājis vienatnē, viņš ir gatavs nodot tās tālāko attīstību “New York Times” pārziņā, kas to varētu pacelt jaunā līmenī. Jaunais īpašnieks vēlas izmantot spēli, lai celtu tā abonementu skaitu, raksta BBC

Kā #DigitālāsBrokastis skaidroja Filips Lastovskis, “DELFI plus” vecākais redaktors: “Fakts, ka nopietns un kvalitatīvs medijs iegādājas jautras spēlītes, ko piedāvāt auditorijai, ir absolūti normāla parādība un nav pārsteigums vai kāds jaunums mediju biznesā, “The New York Times” šādi tikai bagātinās savu jau esošo populāro prāta mežģu arsenālu, kas tam veidots jau kopš otrā pasaules kara laikiem. Šobrīd nav skaidrs, vai “Wordle” nākotnē būs pieejama tikai abonentiem vai daļēji brīvpieejā un daļēji aiz maksas sienas, bet šķiet visai acīmredzami, ka galvenā motivācija ar spēles iegādi ir palielināt auditorijas iesaisti jeb engeidžmentu, kas auditorijai veidosies ar “The New York Times” zīmolu un produktiem.”

5. Palielinās latvisko domēnu skaits un otrreizējā tirgus aktivitāte

Aizvadītajā gadā reģistrēti 40202 jauni “.lv” domēni, kas ir teju 6% kāpums, liecina ".lv" reģistra uzturētāja NIC apkopotie dati par 2021. gadu.

 2021. gadā ir dubultojies to ".lv" mājaslapu nosaukumu skaits, kas satur garuma un mīkstinājuma zīmes jeb tā sauktie latviskie domēna vārdi. Šo strauji pieaugošo interesi pagājušā gada nogalē piepelnīšanās nolūkos izmantoja arī vietējie "domēnu skvoteri", kuri aktīvi reģistrēja un otrreizējā tirgū par dārgāku naudu pārdeva Latvijā zināmu domēna vārdu latviskās versijas,

“Diemžēl redzam, ka šajā laikā aktivizējas arī tie, kas izmanto neaizsargātus domēna vārdus sava labuma gūšanai vai mēģina nopelnīt, izmantojot uzņēmēju aizmāršību vai nezināšanu. Pazaudēts vai savlaicīgi nepiereģistrēts uzņēmuma domēna vārds var kļūt par tiešsaistes biznesa STOP signālu. Paredzam, ka arī 2022. gadā nebūs vērojama strauja ļaundaru aktivitātes mazināšanās, tāpēc aicinām uzņēmējus būt vērīgiem un laikus aizsargāt sava uzņēmuma un zīmola vārdu tiešsaistē," norāda NIC vadītāja Katrīna Sataki.

6. Latvijas Datorsimulāciju uzņēmums Cenos piesaista 1 miljonu eiro investīcijās

Latvijas 3D datorsimulāciju jaunuzņēmums “Cenos” piesaistījis investīcijas viena miljona eiro apmērā, lai papildinātu jaunuzņēmuma izstrādāto platformu ar jauniem pielietojumiem un attīstītu pārdošanu.

“Cenos” mērķis ir mainīt inženiermodelēšanas programmatūru tirgu, īpaši uzrunājot ražošanas inženierus rūpnīcās un mazajos uzņēmumos, tādējādi padarot simulācijas tehnoloģiju pieejamu speciālistiem bez iepriekšējās pieredzes. Vienkāršiem vārdiem runājot, “Cenos” nodrošina iespēju uzņēmumam, kurš ražo dažādas detaļas, to izturību pārbaudīt nevis dzīvē, bet gan datorsimulācijā, kas ir gan ātrāk, gan finansiāli izdevīgāk, stāsta Labsoflatvia.com.

7. Hakeri nolaupījuši kriptovalūtas 324 miljonu ASV dolāru vērtībā

Hakeri ir nozaguši kriptovalūtas vairāk nekā 324 miljonu ASV dolāru vērtībā no “Wormhole” kriptovalūtu tīkla, kas ir viena no visu laiku lielākajām kripto zādzībām. Zagļi ieguvuši savā rīcībā 120 000 “Ethereum” tokenu paveidu un reizē arī padarījuši tīklu nepieejamu citiem. “Wormhole” platforma nodrošina savienojumu kriptovalūtu darījumiem starp dažādiem decentralizētiem blokķēžu tirgiem.

“Wormhole” tīkla izstrādātāji “Certus One” piedāvājuši hakeriem 10 miljonu ASV dolāru samaksu apmaiņā pret informāciju par to, kā hakeri piekļuva kriptovalūtām, un nozagto kriptovalūtu atgriešanu. Nav zināms, vai darījums noticis, taču “Wormhole” esot trūkumus novērsuši un atjaunojuši tīkla darbību, ziņo Cnet.com.

8. Tesla Ķīnas tirgū ielaiž speciālu karaoke mikrofonu

Autoražotājs “Tesla” Ķīnas tirgū izlaidis kārtējo nestandarta produktu — karaoke mikrofonu “TeslaMic” lietošanai “Tesla” automašīnās. Produkts debitēja Ķīniešu Jaunajā gadā kopā ar speciālu karaoke lietotni “Leishi KTV”. Nepilnu 200 dolāru vērto ierīci stundas laikā izpirka, un pavisam drīz tā jau parādījās otrreizējā tirgū par lielāku summu.

“Tesla” mikrofons nāk vienā laikā ar uzņēmuma paziņojumiem par to, ka nevienu jaunu automašīnas modeli tā šogad tirgū nelaidīgs, tai skaitā šogad nepieredzēsim “Cybertruck”. Tomēr jaunums “Tesla” automašīnās būs ātrākas un lielākas kapacitātes uzlādes bateriju pakas. Tāpat Īlons Masks paziņoja, ka plāno pieņemt “Dogecoin” kā maksājuma līdzekli par dažādiem “mazajiem” “Tesla” produktiem, piemēram, “Cybertruck” svilpītēm, “Tesla Gigafactory” siksnas ornamentu un “Cyberquad” kvadraciklu bērniem, ziņo TheVerge.com.

9. Uzlādes stacija, kas spēj darbināt arī veļasmašīnu

Ķīniešu “YouTube” zvaigzne Handy Geng izcēlies ar unikālu projektu — 27 miljonu mAh “powerbank” uzlādes staciju, ar kuru var uzlādēt ne tikai tūkstošiem telefonu, bet arī darbināt pat tādas lielas mājsaimniecības iekārtas kā veļasmašīnu. Uzlādes iekārta gan nav diez ko mobila, jo ir aptuveni 1,8 metru gara un 90 centimetrus plata.

Amizantā uzlādes stacija ir pildīta ar bateriju pakām, kādas ir atrodamas arī elektroautomašīnās. Tai ir “powebank” ierīcei līdzīgs, metālisks korpuss. Priekšpusē tai savukārt ir 60 rozetes vairāku ierīču vienlaicīgai uzlādei un darbināšanai, ziņo Techspot.com.

10. Starlink internetam piecreiz dārgāks Premium piedāvājums

Kamēr mēs Latvijā vēl gaidām “Starlink” interneta parādīšanos, ASV Īlons Masks izziņojis “Premium Starlink” interneta piedāvājumu ar jaudīgāku lejupielādes un augšupielādes ātrumu un lielāku uztvērēja antenu.

Lejupielādes ātrums būšot starp 150 līdz 500 megabitiem sekundē salīdzinājumā ar standarta piedāvājuma 50 līdz 250 megabitu sekundē ātrumu.

Uzlabotais piedāvājums gan maksās piecas reizes dārgāk — gan pati uztvērēja antena, gan ikmēneša maksa, līdz ar to šis piedāvājums tiek vairāk tendēts uz uzņēmumiem, kuriem ir ierobežota interneta piekļuve. Palielinātā antena spēšot izturēt arī skarbākus laikapstākļus, kā arī šī pakalpojuma lietotājiem būs 24/7 prioritārais apkalpošanas serviss, ziņo Techspot.com.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Tehnoloģijas un zinātne

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt