Latvija iesaistās starptautiskā kodolpētniecības sadarbības projektā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Latvijas Universitāte (LU) iesaistīsies reģionālajā kodoltehnoloģiju sadarbības projektā "BRILLIANT" (Baltic Region Initiative for Long Lasting InnovAtive Nuclear Technologies). Šī sadarbības projekta mērķis ir veicināt tehnoloģiju attīstību tajās Eiropas Savienības (ES) zemēs, kurās pašlaik nav aktīvu kodolenerģijas programmu, portālu lsm.lv informēja LU Fizikas institūtā.

"BRILLIANT" iniciatīvā Latviju pārstāv LU ar savām struktūrvienībām, no kurām nozīmīgākā ir LU Fizikas institūts. Pārējie projekta sadarbības partneri ir: Polijas Kodolpētniecības centrs, Stokholmas Karaliskais tehnoloģiju institūts, Lietuvas Enerģijas institūts, Lietuvas Fizikas un tehnoloģiju centrs, "General Electric Hitachi" un Oskarshamnas "NOVA" tehnoloģiskais centrs, kas atrodas Zviedrijā.

Projekts ir daļa no "EURATOM" kodolu dalīšanās programmām un uzsākta pateicoties ES piešķirtajam grantam. Šīs sadarbības mērķis ir attīstīt Baltijas jūras reģiona valstu sadarbību, pētniecību un infrastruktūru, lai maksimizētu Eiropas jauno reaktoru būvniecības programmu makroekonomisko ietekmi uz reģiona valstu ekonomikām, kā arī pētītu kodoldegvielas ciklu un kodolenerģētikas izmantošanu nelielu valstu elektrosistēmās. Šos jautājumus ļoti aktuālus padara straujā kodolenerģijas attīstības atsākšanās Eiropā un kodolenerģijas nozīme Eiropas enerģētiskajā neatkarībā.

Jaunu kodolreaktoru būves lēmumi tiek pieņemti arī vairākās ES valstīs Baltijas jūras reģionā. Zviedrija ir pieņēmusi konceptuālus lēmumus par vairāku atomstaciju būvniecību, Somija aktīvi turpina savu atomstaciju būves programmu ar vairākiem kodolreaktoriem, Polijas 2014.gada beigās apstiprinātā stratēģija paredz vismaz četru līdz sešu reaktoru būvniecību. Arī Lielbritānija ir uzsākusi īstenot enerģētikas attīstības programmu, kura paredz vismaz 50 reaktoru būvniecību, bet vairākas Austrumeiropas valstis ir atsākušas darbu pie deviņdesmitajos gados apturētajām kodolreaktoru būvēm. Arī Latvijas tiešais kaimiņš – Baltkrievija ir uzsākusi kodolreaktoru būvi Astravecā, Grodņas apgabalā, Neris upes tuvumā.

Plānots, ka straujā kodolenerģētikas objektu būvniecība dos ļoti lielas iespējas to valstu ekonomikām, kuru izglītības sistēma un zinātnes un tehnoloģiju attīstības politika spēs nodrošināt vajadzīgo kompetenci un kvalifikāciju savu valstu darba spēkam un industrijas uzņēmumiem, lai tie varētu piedalīties ES un trešo valstu kodolenerģijas objektu būvniecības procesā. 

Kodolenerģētikas būvniecības un apkalpošanas nozare ir svarīga jaunu darba vietu radīšanai reģionā, jo tās ir darba vietas ar augstu atalgojumu un daudz augstāku pievienoto vērtību, salīdzinot ar tradicionālo metālapstrādi vai tradicionālo būvniecību. Lai reģiona valstu industrija spētu piedalīties Eiropas un Pasaules kodolenerģētikas objektu būvniecībā un apkalpošanā, būtiskas ir spēcīgas vietējās kodolpētniecības organizācijas, lai industrijai nodrošinātu vajadzīgās kompetences, zināšanas un prasmes.

Programmu Latvijā koordinēs LU kodolu dalīšanās programmu doktors Agris Auce, tajā piedalīsies LU Fizikas Institūta vadītājs doktors J.Freibergs un vairāki vadošie pētnieki.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti