Rīta Panorāma

Teksasā no sala glābj jūras bruņurupučus

Rīta Panorāma

Uz Marsa piezemēsies "Perseverance" robots - pašgājējs

Restartē zinātniskos pētījumus pasaules mērogā

Latviešu zinātnieki parāda pasaulei, kā pareizi pētīt plastmasas materiālus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Latvijas zinātnieki pierādījuši, ka pasaulē līdz šim veiktie īpašie mērījumi ar noteiktiem plastmasas materiāliem nav pareizi, atklāja pētījuma vadītājs, Rīgas Tehniskās universitātes zinātnieks Andris Šutka.

Lai kur mēs arī ietu un ko darītu, visapkārt mums ir enerģija, un to var pārvērst elektrībā. Piemēram, mums kustoties vai savstarpēji berzējot dažādus priekšmetus, var iegūt pavisam nelielus strāvas impulsus. Andris Šutka Rīgas Tehniskajā universitātē pēta pjezoelektrisko polimēru materiālus, uz kuriem iedarbojoties mehāniski, rodas elektrība.

Līdz šim pasaulē tika uzskatīts, ka no šādiem pjezoelektriskajiem materiāliem, tos staipot, lokot vai saspiežot, var iegūt salīdzinoši lielu devu enerģijas.

"Mēs veicām virkni pētījumu un parādījām, ka literatūrā ir ļoti daudz kļūdainu mērījumu. Sadarbībā ar Melburnas Universitāti Austrālijā parādījām, kā būtu pareizi jāveic šie mērījumi," skaidroja Andris Šutka.

Turpmāk zinātniekiem un inženieriem visā pasaulē būs daudz precīzāka informācija un metodes mērījumu veikšanai, kas savukārt rezultēsies ar to, ka labāk varēs atrast pielietojumu šādiem materiāliem.

Šobrīd notiek “restarts” pasaules mērogā pjezoelektrisko materiālu jomā, pārskatot visus līdz šim veiktos mērījumus un rezultātus. Šī restarta sākums ir meklējams tieši Latvijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti