Latviešu roboti no sacensībām Igaunijā atved virkni godalgu

Robotex” ir Eiropā lielākās robotikas sacensības, kas ik gadu decembra sākumā notiek Igaunijā. No Latvijas tajās šogad piedalījās 112 roboti, četri atgriezās ar zelta medaļām, un vēl vairāki izcīnīja vietas uz goda pjedestāla.

Latviešu robotikas entuziasti pasākumā pārstāvēja vairākas pilsētas – Rīgu, Valmieru, Siguldu un Preiļus. Visās šajās pilsētās darbojas robotikas pulciņi, kas piedāvā interesentiem saturīgi pavadīt laiku, būvējot robotus.

“Bija liels prieks redzēt tik daudz cilvēku no Latvijas ar patiešām spēcīgiem robotiem. Prieks redzēt entuziasmu gan tajos, kas māca, gan tajos, kas mācās.

Interese ar katru gadu pieaug,” situāciju robotikā lsm.lv īsi raksturo Leo Seļāvo, Latvijas Universitātes Datorikas fakultātes Programmēšanas katedras profesors.

Viņš arī uzsver, ka mums ir jāizmanto milzīgās priekšrocības, esot blakus valstij, kas vēlas sacensības padarīt par lielākajām pasaulē. Šogad „Robotex” sacensībās kopumā piedalījās 2662 robotu būvētāji no 23 valstīm ar 1137 robotiem. Pasākumu apmeklēja vairāk nekā 16 tūkstoši skatītāju.

Iespēju startēt starptautiskās sacensībās šogad pirmo reizi izmantoja Preiļu robotikas entuziasti. Preiļu novada domes informācijas tehnoloģiju centra un Robotikas kluba vadītājs Juris Erts lsm.lv stāsta, ka pagājušajā gadā aizbraukuši paskatīties, bet šogad jau apņēmības pilni startējuši dažās disciplīnās.

"Disciplīnas "Folk Race" finālbraucienā sacentāmies ar igauni un diviem siguldiešiem. Diemžēl mums pietrūka sportiskās veiksmes, tāpēc palikām 4. vietā. Pārējās disciplīnās, kur startējām, 5 mūsu braucēji no 16 bija pusfinālisti "Mini Sumo" disciplīnā, kur kopā cīnījās 64 dalībnieki. Līnijsekošanas disciplīnā ar trim robotiem aizņēmām visas vietas no 19.  - 21. vietu. Šajā disciplīnā startēja 85 startējušajiem. dalībnieki. Jāatzīmē ka mūsu līnijsekotāji no Latvijas bija vienīgie, kas kvalificējās pusfinālam," apmierināts ar startiem ir Erts.

“Tas ir grandiozs pasākums. Biju pārsteigts, ka apmeklētāju vidū lielākā daļa ir ģimenes. Nāk un pēta gan lieli, gan mazi. Sacensības notiek sporta hallē, kur ir balkons, tāpēc tās ir ļoti ērti vērojamas.” Visas ģimenes ieinteresētību zina skaidrot Seļāvo –

Igaunijā ne tikai programmēšanu, bet arī robotiku māca skolās, tāpēc ir interese apskatīt un novērtēt, ko nu kurš paveicis. 

Siguldas robotikas pulciņa vadītājs Edgars Bajaruns ar savu komandu bija tie, kas apsteidza kolēģus no Preiļiem vienā sacensību disciplīnā.

“Neskatoties uz to, ka Preiļu kolēģu robots bija tehnoloģiski galvastiesu pārāks, šeit daudz ko izšķir sportiskā veiksme un stratēģija. Šoreiz paveicās mums,” priecīgs par pirmo tik lielo balvu ir Bajarūns.

Rūgtums gan nedaudz par to, ka visu laiku jācīnās pašiem un ir mazs valsts atbalsts šādām aktivitātēm: “Igauņi mums ir krietni priekšā. Viņiem valsts līmenī ir lielāks atbalsts un līdz ar to var sasniegt daudz vairāk. Man gribētos, lai mūsu valsts ne tikai runā par to, ka inženierzinātnes ir prioritāte, bet arī lai atbalsta šo jomu,” tiešs ir Bajaruns. Viņam pievienojas arī Erts, vienlaikus paužot prieku par to, ka vismaz pašvaldības iesaistās aktīvi:

“Mums jau divus gadus ir 3D printeris, kas ļauj tikt pie nepieciešamajām detaļām. Finansējums no pašvaldības ļāva iegādāties sākotnējos resursus, kas nepieciešami kluba darbības nodrošināšanai. Ar skolas finansējumu nepietiktu…”  

Entuziastu kompānija ir arī Robotu skola . Tajā apvienojušies tie, kas kādreiz ar robotiku nodarbojušies un ir ar mieru savas zināšanas nodot tālāk. Ik pa laikam tiek izsludināta pieteikšanās, lai piesaistītu jaunus entuziastus. Bez maksas. “Nākt var cilvēki bez jebkādām priekšzināšanām. Viņi iemācās taisīt robotus. Uzreiz jau sacīkstēs uzvarēt nevar, kaut gan mums ir bijis gadījums, kad tikko uztaisīts robots uzreiz lielās sacensībās ieguva 2. vietu,” atceras Robotu skolas izveidotājs Vitolds Bīriņš.

Veiksmīgākais skolas pārstāvis šīgada sacensībās viennozīmīgi ir Aleksandrs Tikačovs – viņš finālā “Mini Sumo” disciplīnā cīnījās ar visiem saviem robotiem un attiecīgi arī sadalīja vietas robotu starpā.

“Aleksandrs ir cilvēks ar zelta rokām. Strādājis autoservisā un vienmēr sapņojis par to, ka varētu uzbūvēt robotu. Sapni realizēja pirms diviem gadiem.

Atnāca šeit ar dēlu, tagad nāk viens pats. Dēlam laikam apnika,” sarunā ar lsm.lv smej Bīriņš.

Viņa robots ir ļoti profesionāli uzbūvēts. Daudz mazāks par citu būvētajiem, tāpēc trasē konkurentiem to grūti redzēt. Tagad jau uzbūvējis arī ceturto robotu, tā kā sacīkšu dalībniekiem būs vēl grūtāk ar viņu cīnīties. Aleksandrs ir arī Eiropas čempions un patiess robotikas entuziasts.”

Latviešu komandu starti un rezultāti sacensībās Igaunijā ''Robotex 2016'':

iRobot Sumo 

1. vieta Valmieras Viestura vidusskolas pārstāvim ar robotu ''Opis''

3. vieta Valmieras pārstāvim ar robotu ''Jenifera''

Folk Race

1. vieta Siguldas novada Jaunrades centra elektronikas un mehatronikas pulciņa pārstāvim ar robotu “Spoks”

2. vieta Siguldas novada Jaunrades centra elektronikas un mehatronikas pulciņa pārstāvim ar robotu “Rēgs”

4. vieta Preiļu komandas pārstāvim

Mini Sumo

1. vieta Robotu skolas pārstāvim ar robotu ''Eagle''

2. vieta Robotu skolas pārstāvim ar robotu ''Scorpion''

3. vieta Robotu skolas pārstāvim ar robotu ''PoweRiga''

(Visus robotus būvējies viens cilvēks, kas starp saviem robotiem finālsacensībā arī sadalīja godalgotās vietas.)

3KG Sumo

1. vieta Robotu Skolas pārstāvim ar robotu ''Flash''

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt