Digitālās Brokastis

Bēbīšu tehnoloģijas pieskatīšanai, labsajūtai un drošībai #DigitālāsBrokastis intervija

Digitālās Brokastis

Tehnoloģiju topā: kriptovalūtu rakšanas aizliegums Eiropā, robolaivas un Spotify kareoke

Tehnoloģiju topā: kosmosa saules paneļi, oglekļa savākšanas baloni un maksājumu pieņemšana

Kosmosa saules paneļi, maksājumu pieņemšana telefonā un potēšanas robots. Tehnoloģiju ziņas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Digitālajiem gardēžiem Latvijas Radio raidījums “#DigitālāsBrokastis” piedāvā savas iknedēļas tehnoloģiju TOP. Iepazīsties ar aizvadītās nedēļas spilgtākajiem tehnoloģiju pasaules notikumiem un produktiem!

1. Kalifornijas zinātnieki izstrādā kosmosa saules paneļu prototipu

Kamēr lielvalstis spriež par zaļās enerģijas kursa attīstību, Kalifornijas Tehnoloģiju institūta zinātnieki strādā pie agrīna kosmosa saules paneļu prototipa ar mērķi ievākt saules izstaroto enerģiju nepārtraukti. Tehnoloģijām kļūstot pieejamākām un fiziski vieglākām, institūta zinātnieki mēģina izstrādāt ļoti vienkāršotu prototipu, ko cer pacelt debesīs 2022. gadā.

Nākamajā gadā zinātnieki cer veikt pirmo eksperimentu, nosūtot kosmosā vienkāršotu saules paneļu versiju, lai testētu, kā tie praktiski strādā un reaģē uz skarbo kosmosa vidi. Nākotnes vīzija ir radīt nelielus, vieglus un atlokāmus paneļus. Teorētiski iecerēts iegūto enerģiju sūtīt atpakaļ uz Zemi radio frekvences enerģijas formā uz tās ievākšanas laukiem. Lauki, kuri pēc idejas atgādinātu saules paneļu laukus, kādi jau eksistē mūsdienās, kalpotu kā uztvērēji, kas šīs frekvences savāktu un pārvērstu elektroenerģijā. Līdz reālam prototipam gan vēl tāls ceļš ejams.

2. Izraēlas jaunuzņēmums strādā pie oglekļa dioksīda savākšanas baloniem

Izraēlas jaunuzņēmums “High Hopes Labs” strādā pie ogļekļa dioksīda savākšanas baloniem. Uznēmums cer no augšējiem atmosfēras slāņiem pacelt gaisā nelielus kolektorus oglekļa dioksīda savākšanai. Potenciāli ierīces savāktu gāzi, kas lielā vairumā rodas dažādu cilvēku darbinātu tehnoloģiju darbības rezultātā, un nogādātu to atpakaļ uz zemes pārstrādei, vēstīja Reuters.com. 

#DigitālāsBrokastis

#DigitālāsBrokastis

"Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" raidījums "Digitālās Brokastis" - Tava iknedēļas tehnoloģiju ziņu deva. Tehnoloģijas, digitālā kultūra un trendi, gadžeti un to apskati, kā arī sociālo tīklu jaunumi. Tiešraidē "Digitālās Brokastis" dzirdamas "Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" ēterā katru piektdienas rītu 10.05.

Podkāsta formātā raidījums klausāms visās lielākajās straumēšanas platformās:

"Skaistākais ir tas, ka gāzes savākšana ir ļoti vienkārša, kad tā ir tuvu sasalšanai," stāstīja uzņēmuma izpilddirektors Nadavs Mansdorfs. "Ogleklis sasalst mīnus 80 grādos pēc Celsija, un vienīgā vieta, kur mēs varam atrast oglekli pie šādas temperatūras, ir 15 kilometrus virs Zemes," viņš skaidroja.

Uzņēmuma mērķis ir divu gadu laikā uzbūvēt lielākus balonus, lai katrs varētu dienā savākt vienu tonnu oglekļa par izmaksām, kas ir mazākas par 100 ASV dolāriem.

3. Jaunums mazajiem tirgotājiem — maksājumu pieņemšana ar viedtālruni 

Banka “Citadele” Baltijā tirgotājiem un pakalpojumu sniedzējiem ir sākusi piedāvāt jaunu maksājumu pieņemšanas veidu — ar “Android” mobilā telefona lietotni “Citadele Phone POS”. Tas nozīmē, ka turpmāk var nākties sastapties ar gadījumu, ka pircējam savu bezkontakta bankas karti būs jānopīkstina nevis pie speciāla maksājumu termināļa, bet gan pie tirgotāja viedtālruņa vai planšetdatora.

Tā kā maksājumiem virs 50 EUR ir jāievada tirgotāja telefonā PIN kods, “Phone POS” lietotne neatļauj ekrāna ierakstīšanu vai ekrānšāviņa uzņemšanu. Lietotni nevar instalēt ierīcēs, kurās instalētas nelegālas programmas ar mērķi iegūt datus. Risinājums ir “VISA” un “Mastercard” sertificēts.

4. Dzesēšanas sistēma viedtālrunim

Tehnoloģiju uzņēmums “Xiaomi” izziņojis jauna tipa šķidruma dzesēšanas sistēmu viedtālruņiem, iedvesmojoties no aviācijas industrijas, ziņo Kursors.lv

Uzņēmums to dēvē par “Loop LiquidCool” tehnoloģiju, kura izmanto kapilāro efektu. Tas pievelk dzesēšanas šķidrumu siltuma avotam, iztvaiko un pēc tam efektīvi izkliedē siltumu vēsākā vietā bez sūkņa.

“Xiaomi” ar “Loop LiquidCool Technology” izdevies panākt, ka šķidrums cirkulē apļveida sistēmā, nodrošinot pat divkāršu dzesēšanas jaudu. Jauno tehnoloģiju “Xiamo” šobrīd izmanto speciāli pielāgotā “Mix 4” viedtālrunī. Ierīcē tā spējusi samazināt procesora temperatūru par 8.6 grādiem, salīdzinot ar standarta “Xiaomi Mix 4” dzesēšanas sistēmu. Prognozē, ka “Xiaomi Loop LiquidCool” tehnoloģija viedtālruņos parādīsies 2022. gadā.

5. Pētījums: Mājsēdē vairāk izmanto saziņas, mazāk — navigācijas lietotnes

Tehnoloģiju uzņēmums “Bite” pētījuma par iedzīvotāju mobilitāti mājsēdes laikā kopš 21. oktobra secinājis, ka visvairāk nepārvietojas Rīgā dzīvojošie cilvēki. Kopumā arī citās Latvijas daļās redzams, ka cilvēku pārvietošanās ir ievērojami samazinājusies līdz ar strikto ierobežojumu ieviešanu. Vienlaikus mobilā interneta patēriņš “Bite” tīklā, salīdzinot ar laiku pirms mājsēdes, ir audzis par 10%. 

“Raugoties, kādiem mērķiem mobilie dati tiek izmantoti visvairāk, redzam, ka paaugstinājusies dažādu video platformu, saziņas un sociālo mediju lietotņu izmantošana, piemēram, “Zoom”, “Facebook”, “WhatsApp” u.c. Turpretim izteikti samazinājusies mobilo lietotņu “Waze” un “Google Maps” lietošana – attiecīgi par 17% un 15%. Arī šī tendence apliecina, ka cilvēki pārvietojas ievērojami mazāk, jo gan viena, gan otra lietotne tiek izmantota navigācijas mērķiem,” komentēja uzņēmuma pārstāve Una Ahuna – Ozola.

6. Radīts pilnībā automatizēts potēšanas robots

Vaterlo universitātē Kanādā radītais uzņēmums “Cobionix” radījis robitizētu vakcinācijas “roku”, vēsta Kursors.lv

Potēšana ar tās palīdzību ir pilnībā automatizēta — no pieteikšanās tiešsaistē līdz robotizētajai rokai, kura pati atrod vietu vakcinācijai un veic injekciju bez adatas palīdzības.

Robotizētā roka izmanto “LiDAR” sensoru, lai noteiktu cilvēka atrašanās vietu. Klients pats dezinficē ar salvetes palīdzību injekcijas vietu, bet robotizētā roka pati paņem speciālu ampulu, kura ar ļoti spēcīgas un šauras strūklas palīdzību injicē vakcīnu caur ādu. Pēc injekcijas beigām klients vēlreiz dezinficē roku, savukārt robots drošā konteinerā atbrīvojas no izmantotās ampulas.

7. Ievērojams papildinājums populārajai spēlei “Among Us”

Viena no pandēmijas laika populārākajām spēlēm “Among Us”, kur kosmosa kuģī zinātnieki mēģina izpildīt uzdevumus, reizē bēgot no slepkavām, ir saņēmusi vērā ņemamu papildinājumu — spēlētāju lomas, kuras dod jaunas spējas likteņa varā pamestiem kosmonautiem. Zinātnieks, inženieris un sargeņgelis ļaus attiecīgi spēlētājiem redzēt, kurš ir dzīvs, kurš miris, staigāt caur šahtām un pasargāt dzīvos no slepkavām. Papildus tam radīta jauna super spēja — formas mainītājs, kurš kopē citu spēlētāju izskatu, vēstī theverge.com

Papildus lomām radīti arī jauni interesi noturoši elementi, piemēram, sasniegumi un jauni pērkami vizuālie atribūti sava spēlētāja izgreznošanai. Pupiņas un zvaigznītes būs jaunā spēles valūta, pupiņas pelnot spēles laikā, bet zvaigznītes pērkot par īstu naudu. Spēles izstrādātāji šādi vēlas nosegt tehniskās izmaksas, lai spēli turpinātu piedāvāt bezmaksas.

8. Audio un sejas grimašu automatizācijas rīks

Tehnoloģiju uzņēmums “NVIDIA” strādā pie mākslīgā intelekta sistēmas, kura spēj nolasīt audio failus un radīt tiem atbilstošas digitālās sejas grimases reālā laikā. “Audio2Face” tehnoloģija varētu veikt ievērojamu laiku un naudu patērējošu darbu, animatoriem liekot kopā izrunu ar videospēļu, filmu un citu digitālo tēlu vaibstiem, raksta techspot.com

Tehnoloģija gan šobrīd ir agrīnā izstrādes stadijā, vislabāk tiekot atdarinātām tieši lūpu kustībām. Acis, vaigi, ausis un deguns pagaidām netiek līdzi lūpu ritmam. Pagaidām šī tehnoloģija var palīdzēt samazināt darba apjomu, kas būtu jāvelta lūpu animēšanai, lai to varētu veltīt citām sejas kustības niansēm.

9. Mēness misija nobīdījusies par gadu

Diemžēl aizkavējies plāns cilvēka nosēdināšanai uz Mēness virsas NASA “Artemis” programmas ietvaros. Sākotnēji to bija plānots paveikt 2024. gadā, taču šobrīd palaišanas datums pārcelts gadu vēlāk — uz 2025. gadu. Savukārt pirms tam — 2024. gadā “Artemis II” misijas ietvaros plānots astronautus apvest apkārt Zemes pavadonim bez nosēšanās.

Pamatojums nobīdei ir gan Covid-19 pandēmijas radītie apstākļi, kā arī, iespējams, pārsteidzīgais plāns iepriekšējās ASV administrācijas laikā. Par karstu strīdus objektu kļuva arī tiesības nodrošināt tehnisko izpildījumu NASA misijai, par kuras iepirkumu procedūru iebildumus cēla Džefa Beizosa uzņēmums “Blue Origin”. Tiesvedībai noslēdzoties, NASA Mēness misiju uzticēs Īlona Maska “SpaceX”, vēstī cnet.com.

10. Sejas atpazīšana ātrākām pārbaudēm, iekāpjot lidmašīnā

Vairākās Amerikas Savienoto Valstu lidostās jau tuvākajā plāno izmantot sejas atpazīšanas tehnoloģiju. Ar tās palīdzību veiks pasažieru reģistrāciju lidojumiem. Aviokompānijas “Delta Airlines” un Transporta drošības administrācijas kopīgi īstenotais projekts ļaus būtiski samazināt pārbaužu laiku un paātrināt pasažieru plūsmu lidostās.

Klientiem būs nepieciešams ielādēt viedtālrunī īpašu lietotni un iepriekš oficiālā sistēmā ievietot savu fotogrāfiju. Savukārt reģistrācijai pasažieriem būs vienīgi jāielūkojas videokameras objektīvā pie iekāpšanas lidmašīnā.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti