Digitālās brokastis

Tehnoloģiju topā: WhatsApp privātums, YouTube podkāsti, videospēles un FinTech forums

Digitālās brokastis

IT zināšanu apguve skolās #DigitālāsBrokastis sarunā

Ziņu topā: NASA dodas kosmosā, IT apguve sievietēm, spēle "Hattrick" svin 25 gadus

Kosmosa misija, lietotne matemātikas apguvei un viedās velonovietnes Rīgā. Tehnoloģiju ziņas

Digitālajiem gardēžiem Latvijas Radio raidījums "#DigitālāsBrokastis" piedāvā iknedēļas tehnoloģiju TOP. Iepazīsties ar aizvadītās nedēļas spilgtākajiem tehnoloģiju pasaules notikumiem un produktiem!

#DigitālāsBrokastis

"Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" raidījums "Digitālās Brokastis" - Tava iknedēļas tehnoloģiju ziņu deva. Tehnoloģijas, digitālā kultūra un trendi, gadžeti un to apskati, kā arī sociālo tīklu jaunumi. Tiešraidē "Digitālās Brokastis" dzirdamas "Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" ēterā katru piektdienas rītu 10.05.

Podkāsta formātā raidījums klausāms visās lielākajās straumēšanas platformās:

1. "Artemis I" misija – jauns NASA kosmosa izpētes ēras sākums

Pirmdien, 29. augustā, no Kenedija Kosmosa centra Floridā gaisā vajadzēja pacelties nesējraķetei SLS jeb "Space Launch System" ("Kosmosa Palaišanas Sistēma"), izplatījumā sūtot "Orion" kosmosa kuģi, taču tehnisko problēmu dēļ starts tika atlikts. "Artemis I" misijas mērķis ir notestēt raķetes palaišanas sistēmu un likt tai apriņķot Mēnesi, pēc tam atgriežoties uz Zemes. Nākamais mēģinājums notiks sestdien vai pirmdien, un to varēs vērot tiešraidē.

vēstīja "Delfi Campus", ar vienu no četriem galvenās pakāpes RS-25 dzinējiem dažas stundas pirms starta radās problēmas. Iepildot tvertnēs sašķidrinātu ūdeņradi un skābekli, paralēli nedaudz šīs ārkārtīgi aukstās degvielas tiek ievadīts arī raķešdzinējos, lai tos pakāpeniski atdzesētu līdz vajadzīgajai temperatūrai. Trešais dzinējs neatdzisa kā plānots, tāpēc starts nenotika.

Pēdējo reizi tik jaudīga nesējraķete no Kenedija vārdā nosauktā kosmosa centra Floridā pacēlās 1973. gadā, kad Zemes orbītā tika nogādāta "Skylab" stacija. "Saturn V" raķete bija līdz šim jaudīgākā, ko ASV Nacionālās aeronautikas un kosmosa pārvalde (NASA) veiksmīgi nosūtījusi kosmosā, kuru SLS ir jāpārspēj.

"Artemis I" ir pirmā no vairākām ieplānotajām Mēness misijām – lidojums bez astronautu komandas. Savukārt "Artemis II" kosmosā nogādās arī apkalpi. Pašlaik plānots, ka tas varētu notikt 2024. gada maijā. Savukārt "Artemis III" ieplānota kā cilvēku atgriešanās uz Mēness – pirmo reizi vairāk nekā pusgadsimta laikā uz Zemes pavadoņa kāju spers ASV astronauti.

2. "Duolingo Math" – vieglais rieksts matemātikas apguvējiem un entuziastiem

Pasaulē populārā valodu mācīšanās lietotne "Duolingo" jaunajā mācību gadā atklās lietotni matemātikas apguvei – "Duolingo Math". Matemātikas apguves lietotne interaktīvā nelielu spēļu veidā palīdzēs zinātkārajiem no jauna apgūt un nostiprināt savas zināšanas.

Mācību stundas ir sadalītas daļās, lai lietotājs var izvēlēties sev vēlamās tēmas. Sākotnēji tēmas būs vieglākas, taču "Duolingo" neizslēdz iespēju nākotnē iekļaut arī piņķerīgākas tēmas. Lai novērstu garlaicīgumu, apgūstot absolūti triviālas matemātikas problēmas, izstrādātāji plānojot piedāvāt dažādus starta līmeņus atkarībā no lietotāja vecuma. "Duolingo Math" vismaz sākotnēji būs pieejams bezmaksas, vēstīja portāls "The Verge".

3. "Work in Tech" apmācību programma uzņem sievietes IT apguvei

Rudenī biedrība "Riga TechGirls" jau trešo reizi īstenos uzņēmuma "Google" veidoto apmācību programmu sievietēm "Work in Tech" ar mērķi palīdzēt sievietēm kopā ar mentoriem apgūt informācijas tehnoloģiju pamatprasmes un veicināt pārkvalificēšanos.

Pieteikšanās apmācību programmai "Work in Tech" noritēs no 30. augusta līdz 23. septembrim. Savukārt mācības sāksies 10. oktobrī un turpināsies trīs mēnešus. Pēc programmas absolvēšanas rīkotāji dalībniecēm nodrošinās atbalstu un konsultācijas atbilstoša darba atrašanai nozarē. Dalība mācībās ir bez maksas un pieejama 200 dalībniecēm.

Apmācību programma "Work in Tech" paredzēta sievietēm, kuras vēlas iegūt kvalifikāciju IT nozarē, kā arī uzsākt vai turpināt darbu ar IT saistītā jomā. Sertificēto programmu "Work in Tech" izstrādājis uzņēmums "Google". Tā sastāv no pieciem kursiem, un to iespējams apgūt platformā "Coursera".

4. Rīgā pie tirdzniecības centra uzstādītas viedās velonovietnes

Rīgā pie tirdzniecības centra "Galerija Centrs" uzstādītas bezmaksas viedās velonovietnes "Bikeep". Tās no citām atšķiras ar paaugstinātu drošības līmeni un ērtību – tām ir diennakts novērošanas kamera, skaļa signalizācija, stiprināta metāla konstrukcija, signālziņojums transportlīdzekļa īpašniekam un citiem.

Slēdzenes atvēršana un aizvēršana notiek ar jebkuras "NFC/RFID" kartes palīdzību jeb "pīkstināmo" karti, čipu, piemēram, lojalitātes karti, bankas karti, durvju čipu vai ar velonovietnes lietotni. Lietotne ziņo velosipēda īpašniekam, ka tā velosipēdu kāds cenšas atvienot no novietnes, kā arī ļauj apskatīt dažādus datus – velosipēda stāvēšanas ilgumu, redzēt pieejamās novietošanas atrašanās vietas un brīvās vietas novietnē, ziņoja vietne "Kursors".

5. "Hattrick" futbola simulācijas spēle svin 25. jubileju

Virtuālā futbola menedžera spēle "Hattrick" šonedēļ svinēja savu 25. pastāvēšanas gadadienu, kļūstot par pasaulē ilgāko tiešsaistes fantāzijas futbola menedžmenta simulatoru. Spēle radīta Zviedrijā 1997. gadā. Tajā katrai valstij ir savs nacionālais čempionāts, kur lietotāji, sadalīti grupās, cīnās par uzvarētāja titulu. Savstarpēji cīnās arī nacionālās izlases.

Lai gan globāli spēlei popularitāte vairs nav tik augsta kā agrāk, tomēr jāpiebilst, ka arī Latvijā tai aizvien ir vairāk nekā tūkstoš aktīvu lietotāju. Latvijai ir arī sava U-21 un pieaugušo izlase, kas piedalās starptautiskajos turnīros. Latvijas izlase ierindojās 75. vietā pasaulē. Savulaik, kad spēles popularitāte bija savā zenītā, par izlases panākumiem vēstīja pat nacionālā prese.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti