Kosmosa laboratorija «Philae» raida jaunu datu plūsmu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Kosmosa laboratorija "Philae" pēc vairāku dienu klusēšanas raidījusi signālu uz Zemi, kas apliecina, ka tās sistēmas strādā, paziņojusi Vācijas Aerokosmosa aģentūra (DLR).

Eiropas zinātnieku konstruētā zonde "Rosetta" ar laboratoriju "Philae" tika palaista kosmosā 2004.gadā, un satikšanās ar "67P/Čurjumova-Gerasimenko" komētu notika pagājušā gada 12.novembrī 510 miljonu kilometru attālumā no Zemes. Tas ir gandrīz trīs reizes vairāk nekā attālums no mūsu planētas līdz Saulei.

Tomēr nolaišanās uz komētas nenotika tik gludi, kā cerēts. "Philae" divas reizes atlēca no komētas virsmas, pirms piestiprinājās klints ēnā. Lai veiktu eksperimentu, zondes baterijās pietika enerģijas tikai 60 stundām.

"Philae" izdevās pārraidīt uz Zemi vērtīgus datus, pirms tā pārtrauca darboties.

Tomēr pastāvēja cerība, ka, komētai pievirzoties tuvāk Saulei, labāks apgaismojums uzlādēs laboratorijas saules baterijas un tā atsāks darboties.

Zinātniekiem par atvieglojumu, pagājušajā sestdienā "Philae" pēc septiņu mēnešu klusēšanas nosūtīja signālu uz Zemi. Signāla ilgums bija divas minūtes. Tagad zonde noraidījusi jau trešo datu apkopojumu kopš nolaišanās un pēdējā saziņa ilga 19 minūtes. Piektdien zonde uz Zemi nosūtīja 185 datu kopas.

"Cita starpā mēs saņēmām jaunāko informāciju par tās stāvokli," sacīja DLR Zondes kontroles centra Ķelnē inženieris Mihaels Maibaums. "Šobrīd zonde darbojas temperatūrā nulle grādu pēc Celsija, kas nozīmē, ka baterija ir pietiekami silta enerģijas uzkrāšanai. Tas nozīmē, ka "Philae" varēs strādāt arī komētas naktī, lai arī kāda būtu saules gaisma."

Komēta 13.augustā pietuvosies vistuvāk Saulei, un zinātnieki cer, ka laboratorija iegūs pietiekami daudz enerģijas, lai darbotos līdz oktobrim.

Zondes galvenais uzdevums ir ar tās desmit zinātniskajiem instrumentiem paņemt komētas sastāva paraugus, lai zinātnieki varētu gūt priekšstatu par Zemes un citu planētu attīstību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti