Kosmosa atkritumu problēma – nenovērtēta

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Presatelītu ieroču izmēģinājumi var izraisīt nekārtību kosmosā. Tā brīdinājusi ASV Aizsardzības ministrija pēc tam, kad Indija veiksmīgi iznīcinājusi vienu no saviem satelītiem, piesakot sevi kā kosmosa lielvalsti. Taču šādas aktivitātes vēl vairāk pasliktina kosmosa atkritumu problēmu, par ko jau iepriekš brīdinājusi Eiropas Kosmosa aģentūra.

Indija kļuvusi par ceturto valsti pēc ASV, Krievijas un Ķīnas, kas pretsatelītu programmas ietvaros veiksmīgi iznīcināja savu satelītu kosmosā. Ķīna ar šādu izmēģinājumu 2007. gadā izraisīja starptautisko trauksmi, jo pēc tās veiktās meteoroloģiskā satelīta notriekšanas orbītā palika plašs atkritumu mākonis, kas radījis lielāko Zemei tuvā kosmosa piesārņojumu kopš izplatījuma apgūšanas.

Tagad Pentagons novēro ap 250 atlūzu gabaliem, ko radījis Indijas izmēģinājums. Šādas atlūzas var kaitēt civilajiem un militārajiem satelītiem, un ietriekties kosmosa objektos. Pretsatelītu ieroči vēl vairāk pasliktina kosmosa atkritumu problēmu, kuru gadiem risina Eiropas Kosmosa aģentūras Kosmosa atkritumu birojs. Taču tas ir sarežģīti – savus satelītus kosmosā sūta daudzas valstis, bet satiksmes noteikumu izplatījumā nav.

"Svarīgi ir vispirms radīt izpratni, ka tā tiešām ir problēma. Ja mēs nerīkosimies tūlīt, mūsu bērniem, mūsu bērnu bērniem un citām nākotnes paaudzēm būs problēmas lidot kosmosā. Ar tām saskarsimies arī mēs – ja kosmosā esošo tehnisko infrastruktūru iznīcinās kādas metāla atlūzas," teica Kosmosa atkritumu biroja vadītājs Holgers Krags.

Kosmosa atkritumi ir visi cilvēka radīti nefunkcionējoši objekti, kas atrodas Zemes orbītā. 2017. gadā tika konstatēts, ka ap mūsu planētu riņķo 20 tūkstoši pārsvarā metāla atkritumu gabalu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti