Kolkas bāka svinēs 130 gadu jubileju

Atzīmējot Kolkas bākas 130.jubileju un valsts aizsargājama kultūras pieminekļa statusa piešķiršanu Kolkas bākas kompleksam, 1.jūlijā plkst. 16 Kolkā norisināsies bākas dzimšanas dienas svinības, informē biedrība "Domesnes".

Krievijas impērijas jūras lietu ministrs, ģenerāladmirālis Konstantīns Nikolajevičs, uzsākot darbus pie Kolkas bākas salas veidošanas un jaunās bākas celtniecības, bija pārliecināts, ka šī būve būs uzskatāma par vienu no izcilākajām hidrotehniskajām būvēm ne tikai Krievijā, bet arī aiz tās robežām.

Uguns Kolkas jūras bākā iedegta pirms 130 gadiem - 1884.gada 1.jūlijā, tāpēc pasākuma norisei izvēlēta tieši šī diena.

Kolkas bāka, tagad jau Latvijas valsts īpašums, ir viena no īpašākajām Baltijas jūras bākām. Papildu tās tehniskajai funkcijai bākas komplekss kopā ar jūras krasta līniju veido izteiksmīgu Baltijas jūras piekrastes ainavu ap Kolkasragu.

Šī ainava ir Kolkas iedzīvotāju ikdienas dzīves sastāvdaļa un vienlaikus visas Latvijas bagātība. Neskatoties uz bākas un tās salas kultūrvēsturisko nozīmību, tikai nupat, 2013.gadā, pieņemts lēmums par tās kā valsts nozīmes industriālā pieminekļa iekļaušanu valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā.

Otrdien, 1.jūlijā, svinības tiks atklātas plkst.16 Kolkasraga liedagā pie vecās bākas drupām. Plkst. 17 Kolkas Tautas namā notiks seminārs "Kolkasraga mantojums un tā attīstības iespējas".

Ideju apmaiņai par kultūrvēsturisko mantojumu Kolkasragā un tā apkārtnē, kā arī nākotnes vīzijām biedrība "Domesnes" aicinājusi dalīties cilvēkus, kas savas profesionālās darbības vai aizraušanās vadīti ir saistīti ar Kolkasragu.

Seminārā ar ziņojumiem uzstāsies Valsts kultūras pieminekļu inspekcijas Arheoloģijas un vēstures daļas vadītāja Sandra Zirne, Latvijas Industriālā mantojuma fonda vadītājs Andris Biedriņš, Rīgas Tehniskās universitātes Arhitektūras un pilsētplānošanas fakultātes docētājs Egons Bērziņš un Zemūdens kultūrvēsturiskā mantojuma asociācijas pārstāvji. Pasākumu kuplinās biedrības rīcībā esošo no jūras izskaloto atradumu un Kolkas pamatskolas bērnu zīmējumu izstāde. Pasākumu atklās Latvijas Jūras administrācijas valdes priekšsēdētājs Jānis Krastiņš.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Tehnoloģijas un zinātne

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti