Dienas ziņas

Aizkrauklē attīstīs Daugavas piekrasti

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Izveido sportistu veiktspējas analītikas sistēmu

Kocēnos izstrādā sistēmu sportistu veikuma analizēšanai; ieinteresēti arī ārzemnieki

Lai sporta analītikas iespējas padarītu pieejamas amatieru sportam, bijušie klasesbiedri, sporta entuziasti un nu jau arī biznesa partneri uzņēmumā "EchoSports" izstrādājuši risinājumu, kā ar maksimālu precizitāti apkopot datus par sportista veikumu spēles laikā, izmantojot sportistiem piestiprinātus sensorus. Patlaban "EchoSports" izmēģinājumu laukums atrodas Kocēnos, un šogad risinājumu paredzēts piedāvāt arī ārzemju tirgū. 

Kocēnu sporta zāle aprīkota ar modernāko sporta analītikas sistēmu, kura iekštelpās precīzi un automātiski spēj iegūt datus par katra laukuma spēlētāja kustībām - ātrumu, veikto distanci, biežāk spēlētajām zonām, kā arī sirdsdarbību. Plānots, ka tuvākajā laikā dati tiks papildināti ar mērījumiem par slodzi uz locītavām, atspēriena spēku un citām metrikām.

Valmieriešu radītais risinājums arīdzan ļauj brīvi piekļūt taktiskā video ierakstam, tā treneriem dodot iespēju veikt operatīvus norādījumus spēlētājiem par turpmāko spēles gaitu. Savukārt, testējot sistēmu, laba sadarbība esot izveidojusies ar florbola klubu “Rubene”, kuri jau ilgāku laiku izmanto pieejamo informāciju.

“Beidzot mēs zinām, cik aizsargs, cik uzbrucējs noskrien spēles laikā. Agrāk neviens nezināja. Tagad tas nozīmē, ka sagatavošanās procesā, pirmssezonas laikā tu skaidri zini, ka nevari darīt mazāk kā tagad,” stāsta kluba “Rubene” treneris Ivars Jēkabsons.

Treneris arī norāda, kopš treniņos un sacensībās izmanto šo sistēmu, spēlētāju sportiskā atdeve palielinājusies, turklāt iegūtie dati veido spēlētāju reitingu komandā un veicina veselīgu iekšējo konkurenci.

Pati sistēma sastāv no 8 - 12 antenām, kas izvietotas apkārt laukumam, savukārt čips zem spēlētāja formas ģenerē informāciju par veiktajām kustībām. Sistēma pielāgojama jebkuram iekštelpu sportam, uzsver idejas autori, tāpat arī nepieciešamā informācija katram sporta veidam atšķiras. 

“Esam testējuši ar basketbolistiem un hokejistiem. Protams katram sporta veidam ir savi kritēriji vai savi tie rādītāji, kas katram sporta veidam interesē vairāk, bet sistēma ir būvēta pielāgojama tā, lai mēs to varam izmantot praktiski jebkurā iekštelpu sporta veidā,'' stāsta "EchoSports" valdes loceklis Māris Dreija.

Idejas autori atklāj, ka sistēmu izmanto ne vien rezultāta uzlabošanā, bet arī sekojot līdzi sportista rehabilitācijai vai arī, lai novērstu potenciālās sporta traumas pārslodzes gadījumā. 

“Trenerim, pietuvinot telefonu sportista mugurai, uzreiz tiek parādīti dati par konkrēto sportistu. Tādas nianses, tādi sīkumi, ar kuriem mēs esam mēģinājuši padarīt viņu dzīvi vienkāršāku,” saka "EchoSports" valdes priekšsēdētājs Kaspars Urbāns.

“Mūsu mērķis nav mācīt treneri, mūsu mērķis ir sniegt papildu informāciju. Tad jau ir no treneriem no komandas no spēlētājiem atkarīgs, kā viņi šo informāciju tālāk izmanto,” piebilst Dreija.

Par analītikas sistēmu interesējušies arī Kanādas Universitātes zinātnieki, kuru uzdevums ir rast arvien jaunus tehnoloģiskos risinājumus sportistu rezultātu uzlabošanai. Pētnieki bijuši pārsteigti par augsto precizitāti iekštelpās un uzteica informācijas pieejamību jau spēles laikā labi pārskatāmās tabulās un grafikos.

Tehnoloģijas un zinātne
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti