Klusajā okeānā izvieto īpašas barjeras piesārņojuma likvidēšanai

ASV inženieri izstrādājuši īpašu plastmasas atkritumu savākšanas ierīci, ar ko tiek attīrīts Klusā okeāna ūdens starp Kaliforniju un Havaju salām. Šis ir viens no daudzajiem mēģinājumiem attīrīt ūdeņus un pievērst uzmanību plastmasas piesārņojumam okeānos.  

Atkritumu vākšanas ierīce, kas ir vairāk nekā 600 metrus gara, no Sanfrancisko tika nogādāta Klusajā okeānā, kur atrodas plastmasas atkritumu sablīvējums.

Šo sistēmu izstrādājusi organizācija, kuru dibinājis 24 gadus vecais izgudrotājs no Nīderlandes Bojans Slets. Viņš par jūras ūdeņu attīrīšanu sāka aizdomāties 16 gadu vecumā, kad Vidusjūrā nodarbojās ar niršanu. Toreiz viņš ūdenī redzēja vairāk plastmasas maisiņu nekā zivju.

“U” burta formas barjera veidota tā, lai aizkavētu daļu no gandrīz diviem triljoniem atkritumu, kas atrodas ASV rietumu piekrastē. Organizācija “Ocean Cleanup” jeb “Okeāna attīrīšana” uzsver, ka barjera nekaitē dzīvajām radībām.

“Miljoniem tonnu plastmasas piesārņo pasaules okeānus. Tieši tas bojā ekosistēmas. Tas apdraud ne tikai zivis, bet arī cilvēkus,” norādīja Slets.

“ANO saka, ka globālā mērogā zvejas joma ik gadu zaudē 13 miljardus dolāru. Ir īstais laiks, lai rīkotos un attīrītu okeānus,” uzsvēra izgudrotājs.

Sleta organizācijai ziedojumos ir izdevies iegūt vairāk nekā 35 miljonus dolāru lielus līdzekļus. Par šo naudu tiks izstrādāti un līdz 2020. gadam Klusā okeāna piekrastē izvietotas vēl 60 barjeras, kas vāks plastmasas atkritumus.

Paredzams, ka barjeras savās vietās stāvēs vismaz divdesmit gadu – ik pa laikam tās ar īpašu kravas kuģu palīdzību tiks attīrītas un novietotas atpakaļ.

Projekta iniciatori cer, ka tuvāko desmitgažu laikā atkritumu daudzumu ASV rietumu piekrastē izdosies samazināt vismaz par 90%.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Tehnoloģijas un zinātne
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti