Rīta Panorāma

Laika ziņas

Rīta Panorāma

Telefonintervija ar NVD Vakcinācijas projekta vadītāju Evu Juhņēviču

Ar elektrību radu vērtīgus ķīmiskus savienojumus

Ķīmiķi pasaulē to gaidīja gadiem – Latvijā radīta jauna metode ķīmisko savienojumu iegūšanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Zinātniekiem Latvijas Organiskās sintēzes institūtā (OSI) pēc divu gada darba izdevies izstrādāt jaunu metodi broma saturošu ķīmisku savienojumu iegūšanai. Nākotnē tos varēs izmantot gan medikamentu ražošanā, gan dažādu viedo materiālu izstrādē.

Jau gadiem ilgi ķīmiķi visā pasaulē centušies atrast veidu, kā sintezēt augstvērtīgus bromu saturošus ķīmiskos savienojumus, un gaidījuši, kad beidzot kāds izgudros plaši pieejamu paņēmienu savienojumu iegūšanai.

“Tikai divām laboratorijām pasaulē ir izdevies iegūt šīs savienojumu klases pārstāvjus, izmantojot ļoti bīstamus, videi nedraudzīgus savienojumus kā izejvielas. Abas laboratorijas ar visaugstāko drošības līmeni atrodas Japānā un Vācijā,” stāstīja  OSI zinātnieks Igors Sokolovs.

Bromu saturošie savienojumi līdz šim ir bijuši pieejami ļoti šauram zinātnieku lokam, un tie ir maz pētīti.

Latvijas Organiskās sintēzes institūtā pēc divu gadu darba izdevies izstrādāt jaunu metodi savienojumu iegūšanai.

“Mums izdevās šo iegūšanas problēmu atrisināt, aizstājot bīstamās izejvielas ar elektrību,” stāstīja Sokolovs.

OSI Organiskās sintēzes laboratorijas vadītājs Edgars Sūna skaidroja, ka ar strāvas palīdzību vielas molekulām tiek selektīvi pielikti vai atņemti elektroni: “Tas izmaina vielas uzbūvi, un tādā veidā mēs tiekam pie jauniem ķīmiskiem savienojumiem.”

Šo procesu sauc par elektrosintēzi. To dēvē arī par zaļo vai nākotnes ķīmiju. Starp citu, elektrosintēzes pirmsākumi meklējami tieši Latvijā vēl pagājušajā gadsimtā. 2021. gadā ar elektrosintēzes palīdzību Latvijā izstrādāta metode, kā bromu saturošu savienojumu iegūt daudz  vienkāršāk, lētāk un videi draudzīgāk.

“Ja var kādu reaģentu aizstāt ar elektrisko strāvu un panākt to pašu efektu, tas palētina gan ražošanu, gan novērš atkritumu rašanos, un nav jāpievieno dažādi toksiski reaģenti,” sacīja Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ivars Kalviņš.

Arī OSI Organiskās sintēzes laboratorijas vadītājs Sūna uzsvēra, ka elektrosintēze ir patiešām ļoti lēts process: “Viena kilograma vielas ražošanai nepieciešamā strāva izmaksā mazāk par vienu eiro centu.”

Tagad šie savienojumi būs pieejami zinātniekiem visā pasaulē. 

Paredzams, ka nākotnē tiem būs ļoti plašs pielietojums gan jaunu medikamentu izstrādē, gan viedo materiālu dizainā, gan organiskajā ķīmijā.

“Šiem broma savienojumiem piemīt tādas īpašības, kuras līdz šim vispār nav tikušas novērotas. Tas paver ļoti lielas iespējas izgudrot kaut ko jaunu,” uzsvēra Sūna.

OSI direktors Osvalds Pugovičs uzskata, ka tuvākajos trīs līdz piecos gados tas būs virziens, kas attīstīsies ķīmiskajā rūpniecībā: “Un es domāju pamatā farmācijas rūpniecību.”

OSI uzskata, ka ar Latvijā izstrādāto metodi industrijai būs viegli uzsākt bromu saturošu savienojumu ražošanu lielā apmērā. Šis atklājums jau tagad ieguvis plašu rezonansi daudzu pasaules zinātnieku vidū.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti