Kiberuzbrukumi saasina bažas par cilvēku datu drošību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Pēdējā laikā starptautisko sabiedrību arvien vairāk satrauc kiberuzbrukumi no Krievijas, kas, iespējams, ir Krievijas atbildes reakcija uz Rietumvalstu noteiktajām sankcijām. Kāda hakeru grupa no Krievijas ir ieguvusi vairāk nekā vienu miljardu personu lietotājvārdu un datorparoļu. Rietumvalstu kiberdrošības eksperti brīdina, ka šis kiberuzbrukums ir bijis vērsts pret vairākiem tūkstošiem pakalpojumu sniedzēju internetā, un ir noraizējušies par cilvēku datu drošību.

Sākotnēji par kiberuzbrukumu paziņoja ASV uzņēmums „Hold Security", norādot, ka uzbrukumu ir pastrādājusi hakeru grupa no Krievijas. Vēlāk ASV laikraksts „New York Times" ziņoja, ka hakeru grupa "cybervor" jeb „kiberzaglis" atrodas Krievijā, bet pašā grupā darbojas cilvēki vecumā no 20-30 gadiem. Pagaidām drošības apsvērumu dēļ netiek atklāta informācija par personām, kas cietušas hakeru uzbrukumā. Tomēr vairāki mediji ASV kritizēja atbildīgas varasiestādes, kas nav attiecīgi rīkojušās.

Intervijā ASV telekanālam CNN kiberdrošības eksperts Marks Rašs uzsvēra, ka šie kiberuzbrucēji iegūto informāciju varētu izmantot vairākiem mērķiem, tostarp, lai iedzīvotos uz citu cilvēku rēķina.

„Ar šiem lietotājvārdiem un parolēm ir iespējams piekļūt personas internetbankai, e-pastam, medicīnas vēsturei, kā arī citai informācijai par cilvēku. Piekļūšanu personas kontiem veicina arī tas, ka daudzos gadījumos cilvēki lieto vienu un to pašu lietotājvārdu un paroli. Kiberzaglis var ne tikai nodarīt materiālo kaitējumu, bet arī kļūt par kādu no personām virtuālajā vidē," sacījis Rašs.

Latvijas Zemessardzes kiberaizsardzības vienības komandieris Gatis Graudiņš gan uzskata, ka Latvijai nav jāuztraucas, jo tā nav bijusi Krievijas hakeru grupas uzbrukuma mērķis, taču, iespējams, kāds Latvijas iedzīvotājs ir cietis.

Kā paskaidroja Graudiņš,  nevajadzētu steigties ar vainīgā paziņošanu, jo ne vienmēr var apgalvot, ka pastrādātais noziegums ir noticis valstī, no kuras tas ir izdarīts, tāpēc jārēķinās, ka kiberuzbrukuma izmeklēšana ir laikietilpīgs process.

„Kibertelpā ir ļoti apgrūtināti noteikt, no kurienes nāk šis uzbrukums. Jo, pat ja uzbrukums nāk no citas valsts, tas nenozīmē, ka pats šis uzbrucējs atrodas tieši šajā valstī. Viņš var ar dažādiem tehniskajiem veidiem šo uzbrukumu vērst pat caur vairākām valstīm un beigās, tad viņš nonāk galapunktā. Izsekot to pēc tam ir ļoti tehniski sarežģīti un darbietilpīgs process," atzīmē Graudiņš.

Par kiberdrošību Latvijā rūpējas vairākas organizācijas, taču informācijas tehnoloģiju drošības novēršanas institūcija jeb cert.lv ir primārā organizācija, kas nodrošina Latvijai interneta telpas aizsardzību. Majors Gatis Graudiņš norādīja, ka krīzes situācijās kiberaizsardzības vienība ir gatava palīdzēt cert.lv institūcijai, lai nodrošinātu ar atbalstu, bet ikdienā vienības uzdevums ir nodrošināt Nacionālo bruņoto spēku tīklus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti