Kavētā valsts līdzfinansējuma dēļ apdraudēts unikāls zinātnieku projekts; IZM sola risināt

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Organiskās sintēzes institūta zinātnieku projekts, kurā izstrādāta ķīmiskā savienojuma formula jaunām antibiotikām pret baktērijām, kā dēļ ik gadu Eiropā mirst vairāki desmiti tūkstoši cilvēku, ir apdraudēts. Projekts nav saņēmis nepieciešamo valsts līdzfinansējumu, kas ir kā nosacījums tam, lai institūts varētu saņemt Eiropas fondu naudu. Līdz šim institūts finansējumu projektam, kurā uzvarējis jau pirms diviem gadiem, nav saņēmis, tādēļ bažījas, ka no vērienīgā projekta nāksies atteikties. Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) sola atrast nepieciešamos divus miljonus eiro šā gada vasarā.

Latvijas Organiskās sintēzes institūts pirms diviem gadiem uzvarējis trīs Eiropas projektos, tādējādi saņemot finansiālu Eiropas fondu atbalstu to realizācijai. Pastāv gan viens noteikums, un tas paredz, ka valstij jāpiedalās ar savu līdzfinansējumu 15% apmērā no kopējām projekta izmaksām.

Toreizējā Valda Dombrovska (Vienotība”) valdība solījusi atbalstīt visus no šiem projektiem, bet atbalstu saņēmuši ir divi no trīs projektiem. Bešā palicis ir trešais zinātniskais projekts ar nosaukumu „ENABLE”, ko pērnā gada nogalē, strādājot pie valsts budžeta plāna, atkārtoti solījusi atbalstīt Izglītības un zinātnes ministrija. Organiskās sintēzes institūts ir atradis ķīmisko savienojumu formulu jaunām antibiotikām, kas cīnītos pret gram–negatīvajām baktērijām. Tam nepieciešamais valsts finansējums - nedaudz vairāk nekā divi miljoni eiro.

„Ziniet, šeit pat nav runa par pelnīšanu. Šeit runa ir par to, ka mēs glābtu daudzas dzīvības. Šīs infekcijas izraisītāji ir daudzu slimību izraisītāji, kas pieder pie šīs baktēriju klases. No tiem mirst arvien vairāk cilvēku, un es domāju, tādi Eiropā ir vairāki desmiti tūkstoši,” saka Organiskās sintēzes institūta Zinātniskās padomes priekšsēdētājs Ivars Kalviņš.

Projektam mēnesī nepieciešami 40 000 eiro, ko pats institūts nosegt nevar, tādēļ pavisam iespējams, ka projekta uzvara ies secen: „No mūsu puses, visticamāk, būs vienkārši sava darbība jāaptur. Mums ar katru mirkli grūtāk kļūst šo naudas plūsmu nodrošināt. Mēs bijām sarēķinājuši ļoti precīzi savas naudas plūsmas, cik mēs nopelnām, cik mums nepieciešams izdot, bet mūsu Izglītības un zinātnes ministrija ar savu rīcību faktiski mūs dzen bankrotā.”

Valstij ir jādomā par to, kā nodrošināt atbalstu Latvijas zinātniekiem. Tam varētu veidot īpaši paredzētu fondu vai meklēt citus risinājumus jau pārdalītajā budžetā, saka Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ojārs Spārītis, citādi uzvarai starptautiskos konkursos nav nozīmes.

„Tā ir Latvijas valsts tāda hroniska nelaime. Un šeit izpaužas tieši tas, ka sekmīgi uzvarējuši projekti, jā, kādi divi var vinnēt, kā tas ir Kalviņa institūtā, bet trešajam projektam, Latvijas valsts nenodrošinot līdzfinansējumu, atstās bez 85% Eiropā paņemamas naudas. Zaudē zinātne,” saka Spārītis.

Par to, ka šim projektam nepieciešams līdzfinansējums, zina arī Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas iepriekšējā un pašreizējā sasaukuma deputāts Ņikita Ņikiforovs. Viņš atzīmē, ka Organiskās sintēzes institūta projekta gadījums nav unikāls: „Tas notiek regulāri, it īpaši izglītības un zinātnes jomā, mēs nevaram atrast finansējumu arī projektiem, kuri ir diezgan perspektīvi un, iespējams, nākotnē to varētu komercializēt, līdz ar to atgūstot to naudu, kas bija no valsts ieguldīta. Šis jautājums nav unikāls tajā ziņā, ka tas notiek regulāri.”

Tomēr Izglītības un zinātnes ministrija, kas pēdējo reizi naudu solījusi pērnā gada nogalē, stāsta, ka nepieciešamais finansējums, visticamāk, tiks atrasts šī gada vasarā.

Līdz šim to piešķirt nav atļāvis budžets, kurā paredzēts, ka šādiem projektiem maksimālais iespējamais atbalsts gada laikā ir 1,4 miljoni prasīto divu miljonu eiro vietā. „Tas kopējais finansējums, ko mēs gadā varam piešķirt līdzfinansējuma veidā, ir 1,4 miljoni, un tie ir ļoti daudzi projekti, dažādas programmas, un tāpēc bija nepieciešams veikt grozījumus gan esošajā normatīvajā regulējumā, gan tāpēc, lai mēs varētu piešķirt finansējumu tieši ENABLE projekta īstenošanā. Mēs plānojam, ka jūnijā, jūlijā, visticamāk, varētu beidzot Organiskās sintēzes institūts saņemt savu jau ilgi gaidīto finansējumu. Esošā rocība neatļauj uzreiz, uz sitienu veikt šāda veida maksājumus,” skaidro ministrijas Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta pārstāve Inga Jēkabsone.

Konkrētā projekta ENABLE uzvara rāda, ka turpmāk valstij jārēķinās arī ar vairāku miljonu atbalstu zinātnieku projektiem. Pašlaik arī, kā stāsta ministrijā, piešķirt finansējumu nedaudz un pa mēnešiem, kas derētu Organiskās sintēzes institūtam, nav atļauts. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti